Mehmet Şimşek: ‘Megabank bu yıl içinde kurulabilir’

Mehmet Şimşek: ‘Megabank bu yıl içinde kurulabilir’

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Megabank’ın kurulmasına ilişkin, “Daha kurulmadı. Bu heyetler çalışmalarını tamamlar tamamlamaz, bu sene içerisinde de kurulabilir. Ama bu çalışmaların tamamlanması lazım” dedi.

Şimşek, Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin (TKBB) 15. Olağan Genel Kurulu’nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Megabank’ın Türkiye’de kurulması için bir süredir çabaları olduğunu anımsatan Şimşek, bu konuda Endonezya’nın da bankanın merkezinin kendi ülkelerinde olması için bir çaba içerisinde bulunduğunu anlattı.

Şimşek, birden fazla ülke bu işe talip olunca İslam Kalkınma Bankası’nın bu konuya bir uluslararası danışmanlık firmasına çalışması için verdiğini ve çalışmalar konusunda da bir karar çıkmadığını dile getirdi.

En son Washington’da Endonezya, Türkiye ve İslam Kalkınma Bankası’nın olduğu bir toplantı yapıldığını anlatan Şimşek, bu toplantıda bir Asya, bir de Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’yı kapsayacak şekilde 2 ayrı bankanın kurulup kurulmayacağını çalışmak üzere komisyon kurduklarını anlattı.

Şimşek, gelecek hafta Mega İslam Kalkınma Bankası’nın Cakarta’da genel kurulu olduğunu, oraya katılacağını ve orada da bu diyaloglarına devam edeceklerini vurguladı.

Megabank’ta İslam Kalkınma Bankası’nın ortakları olmasını muhakkak istediklerini belirten Şimşek, Hazine’nin de söz konusu bankanın ortağı olacağını ifade etti.

Megabank’ta özel sektöre ortaklık ya da üyelik verilmesi ile ilgili bir soruya karşılık Şimşek, “Olabilir, ben bu konuya kapıyı kapatmıyorum” cevabını verdi.

“KÜRESEL ÖLÇEKTE BİR BANKA OLACAĞI İÇİN SERMAYESİ GÜÇLÜ OLACAK”
Mehmet Şimşek, söz konusu bankanın, küresel ölçekte bir banka olacağı için sermayesinin güçlü olacağını söyledi.

Bankanın fonksiyonu hakkında da bilgi veren Şimşek, “Küresel faizsiz finans sistemine likidite sağlayacak, faizsiz bir çerçevede altyapı yatırımlarına kaynak oluşturacak önemli küresel bir bankadan bahsediyoruz. Eğer iki ayrı banka dahi kurulsa, daha sonra bu bankaların birlikte çalışmasını sağlayacak bir yapıyı da çalışacağız. Özellikle bu sektörün gelişmesi ve Türkiye’nin faizsiz finans konusunda bir küresel merkez olması için mega bankın İstanbul’da, Türkiye’de kurulması bizim için büyük önem arz ediyor. Biz her türlü taahhütte bulunmayı daha önceden zaten kararlaştırmıştık. Güçlü bir banka olmasını öngörüyoruz. Mutlaka İslam Kalkınma Bankası ortağımız olacak. Birlikte küresel ölçekte bir banka veya birden fazla, yani iki banka şu anda gündemde. Bu çalışmalar devam ediyor.” diye konuştu.

Şimşek, Megabank konusunda Endonezya’da 300 milyon dolarlık bir sermayeden bahsedildiğinin hatırlatılması üzerine, “Onlar onu taahhüt ettiler, biz ‘Ondan daha fazlasını taahhüt ederiz’ dedik.” şeklinde konuştu.

Bankanın büyüklüğünün ne kadar olacağına yönelik soruyu Şimşek, “Şu anda net olarak verilmiş bir karar yok. Ama bölgeye ve dünyaya hitap edecekse, büyüklük tabi ki 300-500 milyon dolar olmaz.” yanıtını verdi.

Şimşek, bankanın ne zaman kurulacağı ile ilgili ise, “Daha kurulmadı. Bu heyetler çalışmalarını tamamlar tamamlamaz, bu sene içerisinde de kurulabilir. Ama bu çalışmaların tamamlanması lazım.” ifadelerini kullandı. İslami finansın nasıl algılandığı ile ilgili de konuşan Şimşek, algının çok önemli olduğunu, algının iyileştirilmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Algı şu olmamalı; bunlar klasik bankacılığın ürünlerini kopya ediyorlar, özgün bir şey değil.” değerlendirmesinde bulundu.