Memurlara Kredi Veren Bankalar 2020

Memurlara Kredi Veren Bankalar 2020

Memurlara Kredi

Kamu çalışanları; kamuoyunda daha sık kullanılan tabirle “memurlar” bankalardan cazip kampanyalar dahilinde finansman kullanabiliyorlar. Memurların aylık düzenli gelir sahibi olması hemen her bankanın memurlar için özel kredi kampanyaları geliştirmesini sağlıyor. Memurlara kredi veren bankalar hangileridir, memur kredisinde en düşük faiz oranı hangi bankada, memur kredisi hesaplama ve başvurusu nasıl yapılır ve daha pek çok sorunun cevabı içeriğimiz de derlenmiştir.

Bankalar nezdinde en garanti müşteri olarak memurlar görüldüğünden dolayı hemen hemen her banka memurlara kolay ve yüksek limitli kredi kullandırabilmektedir. Bazı bankalar özellikle devlet memurlarına yüksek limitli ve düşük faiz oranları ile kredi kullandırmaktadır. Bu kredilerin nasıl alındığı ve memurlara kredi veren bankalar arasında yaptığımız karşılaştırmalar sonucunda bilgi amaçlı faydalı olabilecek bir yazı hazırladık.

Kredi kullanımı son dönemlerde, kırsal kesimden kentsel yaşama kadar her yerde artış göstermektedir. Bankacılık sektöründe canlanmaya sebep olan bu durum, rekabet ortamını doğurmuş ve bankaların ayrıcalıklı kampanyalar hazırlamasına yol açmıştır. Tüketicilerin dikkatini çekmeye çalışan ve tüketicileri kendi bünyesine dâhil etmeyi hedefleyen bankaların, memurlar için de cazip paketleri bulunmaktadır. Kamu personeli olan kişi esasında son derece kolay kredi kullanabilmektedir.

Memur Kredisi Nedir?

Bankalardan bireysel krediler kapsamında ihtiyaç kredisi ya da tüketici kredisi kullanmak isteyen memurlara özel olarak; genellikle “kamu çalışanlarına özel kredi” sıfatıyla geliştirilen kredi ürünleri “memur kredisi” olarak da adlandırılabilmektedir

Memurlar Nasıl Kredi Alır?

Ülkemizde yaşam standartlarının değişmesi, buna bağlı ihtiyaç listesinin kabarması ve bankaların cazip teklifleri kredi kullanımı her geçen gün arttırmaktadır. Yine ülkemiz kredi kullanımları araştırıldığında memurlar, esnaf kredisinden sonra 2. Sırada yer almaktadır. Bunun temel sebebi ise memurların son derece rahat kredi kullanabilmesi(düzenli gelir nedeniyle)ve aylık gelir oranın talepleri karşılayamamasıdır. Örneğin, kamuya bağlı bir personelin kredi kullanması öğrenci ya da Özel sektörde çalışan kişilerden daha kolay olmaktadır. Bir de kamu personelinin maaşını aldığı bankadan kredi kullanması işini daha da kolaylaştırmaktadır. Hemen her türden kredi kullanımlarında bankalar, kredi notunu önemsemektedir. Geçmiş dönemde banka ile olan ilişkilerden (geri ödemelerde)doğan kredi notu memurların dahi kredi kullanımlarında son derece önemli rol oynamaktadır.

Bir diğer husus ise memurların kredi kullanımları, memurluk görevi neticesinde 120 gün süreyle maaş alması koşuluna bağlıdır. Kamu personeli olarak 4 ay görev yapmanız ve kredi notunuzun yeterli seviyede olması kredi kullanmanız için yeterli olmaktadır.  Memurluk görevine yeni başlamış kişilere bankalar maaşının 9 katına kadar kredi vermekle birlikte, memuriyetini yıllardır yapan kişilere maaşının 14 katına kadar kredi çıkartabilmektedir. Bankaların zamanla memurlara hazırladıkları paketler ve kampanyalar doğrultusunda bu oranlar da ufak çaplı değişiklikler olabilmektedir.

Memur kredisi bankalara, “kamu çalışanlarına özel kredi başvurusu” yaparak ya da ihtiyaç kredisi başvurusu yaparak alınabilir. Memur kredisi başvuruları banka şubelerine şahsen yapılabildiği gibi; ilgili bankanın resmi internet sitesinden, telefon bankacılığı şubesinden, internet bankacılığından, mobil şubeden ve ATM’ler vasıtası ile de yapılabilmektedir. Ayrıca memur kredisi başvurusu SMS ile de pek çok bankaya yapılabilir.

memurlara kredi veren bankalar

Normal tüketicilere uygulanan bütün prosedür memurlar içinde geçerli olmaktadır. Bu uygulamaların arasında ilk unsur belgelendirilebilir gelir bilgisi olmaktadır. Memurların maaşlarını bankalar daha rahat görebildiklerinden ve memurluk süresinin uzunluğuna bağlı olarak kullandırılan kredi miktarları maaşlarının 20-25 katına kadar çıkabilmektedir. Daha fazla bilgi için: Memurum Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Memurlara kredi veren bankalar için önemli konuların başında kredi isteyen kişinin daha önceden kredi borcu varlığı ve kefilliği bulunup bulunmadığı konusudur. Bu tür riskler olan memurlar bankların ortak havuz olarak kullandıkları bilgilerden yola çıkılarak kredi limiti belirlenmektedir. Kredi borçlanma limitini kullandığı krediler ya da kefillik ile dolduran tüketicilere normal birey gibi kredi kullandırılması zor olmaktadır.

Ülkemizde son yıllarda artan kredi kullanım limitlerine bakıldığında memurlara kredi veren bankalar arasında en yaygın olanı ve faiz oranlarının en düşük olduğu bankalar arasında Ziraat Bankası olmaktadır. Özellikle devlet memurların için başta Ziraat Bankası olmak üzere bankaların birçok kampanyası bulunmaktadır. Bu kampanyaların en belirgin özellikleri arasında garanti müşteri olarak görüldüklerinden dolayı düşük faiz oranları ve uzun vade imkanları olabilmektedir.

Memur Kredisi Alma Şartları

Kamu çalışanlarının kredi çekmesi diğer pek çok meslek grubuna göre daha kolaydır. Zira düzenli gelir sahibi olan memurlara bankalar daha kolay koşullarda kredi vermektedir. Memur kredisi alma şartları olarak şunları sayabiliriz.

 • Kamu kurumu ya da kuruluşunda çalışmak
 • Takipte kredisi ya da icralık borcu bulunmamak
 • Kredi borçlarının aylık gelirin 4’de 3’ünü aşmaması
 • Teminat ya da ipotek verilecekse eş rızasının yazılı olarak alınması

Memur Kredisi Veren 9 Banka

Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların hemen hemen tamamı memurlara kredi vermekle de kalmamakta; memurlara özel kredi kampanyası da geliştirmektedir. Memur kredileri dahilinde finansman edinmek isteyen kişiler için portföy büyüklüğü, şube ve ATM sayısı bakımından en büyük 9 bankanın kamu çalışanlarına özel kredi seçeneklerini inceleyelim.

Garanti BBVA Memur Kredisi

Kamu çalışanlarına özel kredi fırsatı Garanti BBVA’dan 60 aya kadar vadeli şekilde azami 100.000 TL’ye kadar sunuluyor. Kredi kampanyasında minimum vade 3 ay, en düşük kullanılabilecek kredi tutarı da 1.000 TL’dir. Memur kredisi faiz oranı aylık yüzde 0,99’dan başlayıp; müşteri Findeks skoru, talep edilen kredi meblağı, kredi vadesi ve banka politikaları kapsamında kişi özelinde netleşiyor. Garanti BBVA memur kredisi başvuruları; bankanın resmi internet sitesinden, telefon bankacılığından veya şubelerinden gerçekleştirilebilir.

Web’den başvuru ve bilgi için tıklayın.

Vakıfbank Memur Kredisi

Vakıfbank kamu çalışanlarına özel kredi paketi dahilinde 3.000 TL’den 125.000 TL’ye kadar finansman olanağı sunuyor. Geri ödemeler 60 ay vadeye kadar yapılabilirken; müşteriye uygulanan faiz oranı da tercih edilen vadeye göre belirleniyor. 3-36 ay arası vadeler için faiz oranın başlangıç noktası aylık yüzde 0,86 olurken; 37-60 ay arası vade dilimi için faiz oranının başlangıç seviyesi aylık yüzde 0,88. Vakıfbank memur kredisi başvurusu Vakıfbank şubelerinden, bankanın resmi web sitesinden ya da telefon bankacılığından yapılabilir.

Ziraat Bankası Memur Kredisi

Ziraat Bankası memurlara çalışanın artısı kredi paketi kapsamında likidite imkanı tanıyor. Ziraat Bankası’nın bu kredi paketindeki faiz oranı aylık yüzde 0,92 seviyesinde bulunuyor. Kredi geri ödemeleri 3 ila 60 ay arasında istenilen sürede yapılabiliyor. Ziraat Bankası memur kredisi başvurusu için Ziraat Bankası şubesine gidilebileceği gibi; Ziraat Bankası resmi web sitesinden, ATM’lerinden, telefon bankacılığından, Ziraat Mobil’den ve Ziraat Bankası internet bankacılığı şubesinden de başvurular gerçekleştirilebilmektedir.

Halkbank Memur Kredisi

Halk Bankası kamu çalışanlarına ihtiyaç kredisi paketi kapsamında aylık yüzde 0,98’den başlayan faiz oranları ile 100.000 TL’ye kadar krediyi 5 yıla kadar vade ile sunuyor. Halk Bankası memur kredisi başvuru işlemleri, Halkbank’ın şubelerinin yanı sıra; Halkbank internet bankacılığı şubesi, 0 850 222 0 400 numaralı Halkbank Dialog veya Halk Bankası resmi web sitesinden de yapılabilmektedir.

Yapı Kredi Memur Kredisi

Yapı Kredi’nin ihtiyaç kredisi faiz oranı aylık yüzde 1,09 noktasından başlamaktadır. Minimum 1.000 TL kredi kullanılabilirken, maksimum kredi meblağı bulunmamaktadır. Gerekli koşullar sağlandığı takdirde bütün kredi talepleri banka tarafından değerlendirilmektedir. Geri ödemeler 5 yıla kadar vadelendirilerek yapılabilmektedir. Yapı Kredi memur kredisi başvurusu herhangi bir Yapı Kredi şubesinden yapılabilir. Ayrıca Yapı Kredi internet bankacılığı ya da telefon bankacılığı üzerinden de memur kredisi başvuru işlemi yapılabilmektedir.

QNB Finansbank Memur Kredisi

Aylık yüzde 0,84 faiz oranı ile cazip kredi imkanı sunan QNB Finansbank memur müşterilerinin de kredi taleplerini almaktadır. Kullanılabilecek en düşük kredi miktarı 1.000 TL’dir. 60 aya kadar geri ödeme seçeneği sunulmaktadır. QNB Finansbank memur kredisi başvuru seçenekleri son derece geniştir; kısaca listelemek gerekirse:

 • QNB Finansbank şubelerinden,
 • TC Kimlik numarası 5030’a SMS atılarak,
 • QNB Finansbank resmi web sitesinden,
 • KrediGO uygulaması üzerinden,
 • 0850 220 8 573 numaralı Alo Kredi üzerinden,
 • QNB Finansbank internet bankacılığından;

Başvuru yapılabilir.

İş Bankası Memur Kredisi

İş Bankası aylık yüzde 0,89’dan başlayan faiz oranları ile memur kredisini 3 aydan 36 aya kadar vade dilimi için sunuyor. Daha uzun vadelerde faiz oranı aylık yüzde 1 düzeyine yükseliyor. Maksimum vade 60 ay olarak uygulanırken, çekilebilecek en düşük kredi tutarı da 1.000 TL olarak tayin edilmiş durumda. İş Bankası memur kredisi başvuru seçenekleri son derece geniş:

 • İş Bankası şubelerine şahsen başvurarak
 • İş Bankası resmi internet sitesi üzerinden
 • İşCep’ten
 • “NAKİT, TC. KİMLİK NO., TALEP EDİLEN KREDİ TUTARI, AYLIK GELİR” bilgileri aralarında birer boşluk bırakılıp 4402’ye SMS atılarak
 • 0 850 724 0 724 numaralı İş Bankası Telefon Şubesi aranarak

Başvuru yapılabilir.

Denizbank Memur Kredisi

Denizbank kamu çalışanlarına 3 ay geri ödemesiz “Tayin Kredisi” sağlamaktadır. Faiz oranları aylık yüzde 1,24 düzeyindedir. 5 yıla kadar vade olanağı sunulan kredide 55.000 TL’ye kadar likidite edinme imkanı vardır. Denizbank memur kredisi başvuru kanalları şunlardır:

 • Denizbank şubelerine şahsen başvuru
 • Denizbank internet bankacılığı kanalıyla başvuru
 • “KREDİM” yazıp bir boşluk bırakıp “TC Kimlik No.” yazıldıktan sonra 3280’e kısa mesaj göndererek SMS ile başvuru
 • 0 850 222 0 800 Denizbank Telefon Bankacılığından başvuru

Akbank Memur Kredisi

Akbank kamu çalışanları için uygun faiz oranlarından başlayan kredi olanağını 60 aya kadar vade imkanı ile sağlıyor. Kredi faiz oranı aylık yüzde 1,09 düzeyinden başlarken başvurular Akbank şubelerine yapılabiliyor. Akbank resmi internet sitesi üzerinden ya da internet bankacılığından da Akbank memur kredisi başvurusu yapmak mümkündür.

Memur Kredisi Hesaplama

Bankaların kamu çalışanlarına sağladığı kredi olanakları için aşağıda 40.000 TL kredi meblağı üzerinden 48 ay vadeli olarak örnek hesaplama gerçekleştirilmiştir. Memur kredisi hesaplama örneği tablosu şu şekildedir:

Faiz Oranı*Masraflar*Çekilecek Net TutarTaksitlerToplam Geri Ödeme
Garanti BBVA0,99330 TL39.670 TL1.098,20 TL52.713,73 TL
Vakıfbank0,88320 TL39.680 TL1.066,60 TL51.196,78 TL
Ziraat Bankası0,92320 TL39.680 TL1.078,03 TL51.745,44 TL
Halkbank0,98315 TL39.685 TL1.095,31 TL52.574,77 TL
Yapı Kredi1,09325 TL39.675 TL1.127,39 TL54.114,87 TL
QNB Finansbank0,84315 TL39.685 TL1.055,24 TL50.651,51 TL
İş Bankası1,00315 TL39.685 TL1.101,10 TL52.852,90 TL
Denizbank1,24325 TL39.675 TL1.171,99 TL56.255,63 TL
Akbank1,09320 TL39.680 TL1.127,39 TL54.114,87 TL

 

 • Faiz Oranları: Tabloda yer alan faiz oranı sekmesi altındaki rakamlar bankaların Findeks puanı en yüksek müşteriye uyguladıkları güncel en düşük faiz oranlarıdır. KKB skoru nispeten daha kötü müşteriler için, farklı kredi meblağı veya farklı kredi vadesi tercihinde bulunacak kişiler için söz konusu faiz oranlarında değişiklikler olacaktır.
 • Masraflar: Tablodaki masraflar bölümünün altındaki meblağ; müşterinin hayat sigortası prim bedeli, kredi tutarı üzerinden alınan binde 5’lik kredi tahsis ücretiyle yasal vergilerin toplamıdır. Hayat sigortası prim tutarı kişiden kişiye değişeceğinden masraflar da krediye başvuran kişiye göre hesaplanmaktadır. Tabloda verilen rakamlar ortalama tutarlardır.