Memurlara Kredi Veren Bankalar 2020Memurlara Kredi

Bankalar nezdinde en garanti müşteri olarak memurlar görüldüğünden dolayı hemen hemen her banka memurlara kolay ve yüksek limitli kredi kullandırabilmektedir. Bazı bankalar özellikle devlet memurlarına yüksek limitli ve düşük faiz oranları ile kredi kullandırmaktadır. Bu kredilerin nasıl alındığı ve memurlara kredi veren bankalar arasında yaptığımız karşılaştırmalar sonucunda bilgi amaçlı faydalı olabilecek bir yazı hazırladık.

Kredi kullanımı son dönemlerde, kırsal kesimden kentsel yaşama kadar her yerde artış göstermektedir. Bankacılık sektöründe canlanmaya sebep olan bu durum, rekabet ortamını doğurmuş ve bankaların ayrıcalıklı kampanyalar hazırlamasına yol açmıştır. Tüketicilerin dikkatini çekmeye çalışan ve tüketicileri kendi bünyesine dâhil etmeyi hedefleyen bankaların, memurlar için de cazip paketleri bulunmaktadır. Kamu personeli olan kişi esasında son derece kolay kredi kullanabilmektedir.

Maaşı düzenli ve sabit olan memurlar, bankalar için güven teşkil etmektedir. Maaşlarını bankalardan alan memurların gelir belgesi konusunda problem olmaması her ne kadar bankaların istedikleri müşteriler olsa da, bu durum gelir ile değişkenlik göstermektedir. Kamu da çalışan bir memurun gelirinin belirli ölçülerde olduğunu düşünürsek, uçuk nakit desteği almak zor bir durum olacaktır. Bunun yanı sıra ev ya da taşıt kredisi gibi ipotek edilecek taşınamaz mallar için de çıkacak kredi çeşidinin özellikleri uygulanmaktadır. Mülk alma talepleri ya da acil ihtiyaçlar herkes için olduğu gibi memurlarda da görülen bir olgudur.

Geliri sabit olan kamu personellerinin, geri ödemesi güvence de olduğundan bankalar memura özel, kredi paketleri uygulamaktadır. Bu doğrultuda özellikle acil ihtiyaçlarında diğer vatandaşa oranla kamucular, daha hızlı ve düşük faiz kredi imkânı yakalamaktadır. Ancak kamu personellerinin geliri belirli seviyelerde olduğundan, kredi kullanacak kişinin geri ödemeleri de hesaplaması ve bu doğrultuda kredi kullanması gerekmektedir. Zira kişilerin düzenli geliri olması, yüksek krediler çekip, rahatlıkla ödeyebileceği manasını taşımamaktadır. Bunun yanı sıra bankalar arasındaki yoğun yarış ortamından faydalanmak ve tüm bankalar için ön araştırma yaparak kredi kullanmak, memurlar açısından son derece karlı olmaktadır.

Memurlar Nasıl Kredi Alır?

Ülkemizde yaşam standartlarının değişmesi, buna bağlı ihtiyaç listesinin kabarması ve bankaların cazip teklifleri kredi kullanımı her geçen gün arttırmaktadır. Yine ülkemiz kredi kullanımları araştırıldığında memurlar, esnaf kredisinden sonra 2. Sırada yer almaktadır. Bunun temel sebebi ise memurların son derece rahat kredi kullanabilmesi(düzenli gelir nedeniyle)ve aylık gelir oranın talepleri karşılayamamasıdır. Örneğin, kamuya bağlı bir personelin kredi kullanması öğrenci ya da Özel sektörde çalışan kişilerden daha kolay olmaktadır. Bir de kamu personelinin maaşını aldığı bankadan kredi kullanması işini daha da kolaylaştırmaktadır. Hemen her türden kredi kullanımlarında bankalar, kredi notunu önemsemektedir. Geçmiş dönemde banka ile olan ilişkilerden (geri ödemelerde)doğan kredi notu memurların dahi kredi kullanımlarında son derece önemli rol oynamaktadır.

Bir diğer husus ise memurların kredi kullanımları, memurluk görevi neticesinde 120 gün süreyle maaş alması koşuluna bağlıdır. Kamu personeli olarak 4 ay görev yapmanız ve kredi notunuzun yeterli seviyede olması kredi kullanmanız için yeterli olmaktadır.  Memurluk görevine yeni başlamış kişilere bankalar maaşının 9 katına kadar kredi vermekle birlikte, memuriyetini yıllardır yapan kişilere maaşının 14 katına kadar kredi çıkartabilmektedir. Bankaların zamanla memurlara hazırladıkları paketler ve kampanyalar doğrultusunda bu oranlar da ufak çaplı değişiklikler olabilmektedir.

memurlara kredi veren bankalar
Normal tüketicilere uygulanan bütün prosedür memurlar içinde geçerli olmaktadır. Bu uygulamaların arasında ilk unsur belgelendirilebilir gelir bilgisi olmaktadır. Memurların maaşlarını bankalar daha rahat görebildiklerinden ve memurluk süresinin uzunluğuna bağlı olarak kullandırılan kredi miktarları maaşlarının 20-25 katına kadar çıkabilmektedir. Daha fazla bilgi için: Memurum Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Memurlara kredi veren bankalar için önemli konuların başında kredi isteyen kişinin daha önceden kredi borcu varlığı ve kefilliği bulunup bulunmadığı konusudur. Bu tür riskler olan memurlar bankların ortak havuz olarak kullandıkları bilgilerden yola çıkılarak kredi limiti belirlenmektedir. Kredi borçlanma limitini kullandığı krediler ya da kefillik ile dolduran tüketicilere normal birey gibi kredi kullandırılması zor olmaktadır.

Ülkemizde son yıllarda artan kredi kullanım limitlerine bakıldığında memurlara kredi veren bankalar arasında en yaygın olanı ve faiz oranlarının en düşük olduğu bankalar arasında Ziraat Bankası olmaktadır. Özellikle devlet memurların için başta Ziraat Bankası olmak üzere bankaların birçok kampanyası bulunmaktadır. Bu kampanyaların en belirgin özellikleri arasında garanti müşteri olarak görüldüklerinden dolayı düşük faiz oranları ve uzun vade imkanları olabilmektedir.

Memura Kredi Veren Bankalar

Kredi kullanmak nakit eksiğinin olduğu zamanlarda başvurulan bir yöntemdir. Kişilerin sıkışık olduğu bu dönmelerde finansal destek veren kurumlar, memurlara daha olumlu bakmaktadır. Bu anlamda bankalar, hemen her yıl memura düşük faizli, uzun vadeli ya da ertelemeli geri ödeme gibi fırsatlar sunarak, memur müşteri sayısını arttırayım hedeflemektedirler. Memura kredi veren bankalar denildiğinde hemen hemen tüm bankaları saymak gerekir. Fakat bu konuda ilk sırada olan başlıca bankalar; Türkiye İş Bankası, Vakıf Bank, Halk Bankası Odeabank, Denizbank, Garanti Bankası

Türkiye İş Bankası Memur Kredisi

Türkiye’nin lider bankaları arasında yer alan banka, kamu personeli olan kişilere özel, düşük faizli konut kredisi imkânı sunmaktadır. Bunun dışında ihtiyaç ya da araç kredileri içinde bankanın düşük faizli kredi olanaklarından faydalanmanız mümkün olmaktadır.

Vakıfbank Memur Kredisi

Memura en uygun kredi veren bankalardan biri de Vakıfbank’tır. Kredi üst limitini 7 0.000 TL olarak belirleyen banka %1,39 luk fazi oranlarıyla ihtiyaç sahibi memurlara ekonomik destek sağlamaktadır. Memur kredileri ve diğer bilgiler için bankanın 444 0 724 nolu numaradan tüm bilgileri almanız mümkün olmaktadır.

Halkbank Memur Kredisi

Halk Bankası, devlet memurlarına, 50 bin liraya kadar 36 ay vadeli % 1,25 ve % 1,35 uygun faiz oranları ile kredi imkânı sunarken, tüketicilerin bütçelerine uygun ödeme planları hazırlamaktadır.

Odeabank Memur Kredisi

Memur kredilerinde, düşük fazi ve uzun vade seçenekleriyle ön plana çıkan Odeabank, memurlara özel gelir belgesi şartını da ortadan kaldırmaktadır. Bankanın, % 0,99 faiz oranları ile 3 ay taksit erteleme seçenekli maaşının 200 katına kadar kredi olanağının yanı sıra 60 aya kadar uzayan vade seçeneğinde 99 TL dosya masrafı tahsil edilmektedir.

Denizbank Memur Kredisi

Kamu çalışanlarına özel 36 ay vade ile %1.58 oranında fazi uygulaması yapan banka 50.000 TL ye kadar kredi imkânı sunmaktadır. Kredi kullanımı için gerekli belgeler; ise

  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
  • Gelir belgesi ( maaş bordrosu, maaş yazısı ile başvuranlar için ilave olarak şirketin imza sirküleri,
  • Diplomalı serbest meslek sahipleri için 3 yıllık matrahlı vergi levhası)
  • Kamu kimlik kartı ve Yerleşim belgesi veya son aya ait resmi fatura örneği

Olarak belirlenmiştir.

Garanti Bankası Memur Kredisi

Ülke genelinde kredi kullandırma oranı en yüksek bankalardan olan garanti Bankası, memura özel konut kredisi vermektedir. Masrafsız konut kredisi olarak bilinen ve sadece kamu personelinin faydalanacağı kampanya olan kredi çeşidi, dosya masrafsız olmasıyla da ön plana çıkmaktadır. Bunun dışında bankanın memura özel kredi çeşitlerini görmek de mümkün olacaktır.

Yukarıda araştırmalarımız sonucunda memurlara kredi veren bankaları listeledik.

Memurlara Konut Kredisi Veren Bankalar

Normal kredide olduğu gibi memurlarda konut kredisi alabilmektedir. Özellikle memuriyet süreleri uzun olan memurların kredi limit ve vadesi çok daha avantajlı olabilmektedir. Son yıllarda kullanılan kredi oranlarına bakıldığında memurların kullandıkları kredilerin %30-35’nin konut kredi olduğu ve en düzenli ödeme yapan sınıf olduğu tespit edilmiştir.

Emekli memurlara kredi veren bankalar genelde emeklilik süresine kalan zaman ve emeklilik maaşları üzerinden belli kriterlere göre değerlendirme yaparak limit belirlemektedir. Genelde emeklilik süresine 2-3 sene kalan kullanıcılar mevcut maaşlarının 12-15 katına kadar çok rahat bir şekilde kredi çekebilmektedir.

Yorum yazın