Memurum Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Memurum Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Memur Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bankaların kredi kullandıracağı müşteri kitlesi, oldukça geniş yelpazeye yayılmaktadır. Öğrenciler, emekliler, esnaflar, memurlar gibi aylık gelir oranı farklılık gösteren çeşitli ihtiyaç sahipleri, türlü sebeplerden banka kredisine başvurmaktadır.

Bankaların kredi kullandırmak isteği müşteri gruplarının başında da ise kuşkusuz, kamu personelleri gelmektedir. Sebebi ise, banka kurumlarının vatandaşa kredi kullandırma aşamasında ilk olarak gelir belgesini esas almasıdır.

Sabit geliri olup, SSK kaydı olan memurlar, bu aşamada oldukça şanslı olup, bankaların sevdiği müşterileri platformunda yer almaktadır. Üstelik memur kişinin maaşını çektiği bankadan kredi talebinde bulunuyor olması, kredi başvurusunun büyük oranda onaylanacağı anlamına gelmektedir.

Memur Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Memurların Kredi Limitleri

Bankaların kıymetli müşteri profilinde olan devlet memurlarının, kredi miktarları da belirli sınırlar dahilinde olmaktadır. Bu anlamda kişinin kredi notu, aylık geliri, memuriyet geçmişi ve kullanılacak kredi türü önemli rol oynamaktadır.

Kredi notu nedir?

İhtiyaç kredisi kullanacak olan memur kişi için, kredi notu ve aylık gelir oranı kullanılacak kredi miktarını belirlemektedir. Ancak, konut ya da taşıt kredisi kullanacak memurlar için, uzun vade ve yüksek faizler yapıldığından kredi miktarı hayli artmaktadır.

Burada da gelir belgesi önemli rol oynamakla birlikte evin ipotek ettirilmesi ya da aracın rehin alınması gibi etkenlerde önemli rol oynamaktadır.

Memurlara Kredi Veren Bankalar

Memurlar Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir?

Memurlar Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir?

Memurların kredi kullanma şansının, diğer müşteri gruplarına oranla daha yüksek olduğu bilindik bir durumdur. Ancak, bu kişilerin de kullanabileceği kredi limiti bulunmaktadır. Memurların ne kadar kredi kullanabileceği(maksimum kredi limit) belirli koşullara bağlı olarak değişmektedir ki bunlardan en önemlisi aylık sabit maaşı olmaktadır. Memurlar arasında en sık merak edilen soruların başında gelen “Memur maaşının kaç katı kredi çekebilir?” sorusuna da aşağıda cevap vermeye çalışacağız.

Kişinin kullanabileceği kredi miktarı, maaşı ile doğru orantılı olup, yapılan vade sayısı ve kredi türüne göre de değişkenlik göstermektedir. İhtiyaç kredisi için örnek vermek gerekirse, aylık maaşı 4000 TL olan bir memur, maaşının ortalama  %75’i oranında kredi kullanabilmektedir.

4000 TL’nin %75 i 3000 TL olacağından, bu tutar vade sayısı ile bölünerek kullanabilecek kredi miktarı ortaya çıkmaktadır. Yani, 4000 TL’nin %75=3000*36 ay=108.000 TL bu memurun kullanabileceği kredi miktarı olmaktadır.

Memurlar Ne Kadar Taşıt Kredisi Çekebilir?

Memurlar Ne Kadar Taşıt Kredisi Çekebilir?

Memurlar için araç kredisi kullanmak diğer kredi çeşitlerinde olduğu gibi daha kolaydır. Bu aşamada gelir beyanı ve kredi notu gibi etkenler belirleyici olup, bankaların belirledikleri oranlar da değişkenlik göstermektedir. 0 km ya da 2. el taşıtlar için memura kredi kullandıran bankalar, çoğu kez memura özel kampanyalar hazırlamakta ve uygun faiz oranları ile kredi kullandırmaktadır.

Dikkat edilmesi gereke nokta ise, taşıt kredileri için, aracın fatura değerinin tamamına kredi kullandırılmamaktadır. Bazı bankalar %80 oranında kredi imkânı sunarken, kimi bankalar bu oranı %60’a kadar düşürmektedir. Bunun dışında aracın taksitleri bitene kadar rehin olacağı da unutulmaması gerekir.

Memurlar Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir?

Memurlar Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir?

Memurların kredi miktarını belirleyen faktörlerden biri de kredi türü olmaktadır. Bu anlamda konut kredileri için kullanılacak miktarlar da yüksek olup,vade sayısı da o oranda fazla olmaktadır. Yani, maaşın%75 lik kısmı * vade sayısı yine kullanılabilecek kredi miktarını belirlemektedir.

Bu doğrultuda aylık 4000 TL alan kişi için bu kez 36 ay yerine 120 ay vade yapıldığında, 36.000 TL gibi bir rakam ortaya çıkmaktadır. Konut kredileri içinde evin ipotek altına alınacağı ve vade bitimine kadar satışın yapılamayacağı bilindik bir durumdur.

Ödediğiniz Başka Kredi Varsa

Kişilerin ekonomik olarak zor durumda kalması, ek masrafların çıkması ya da acil durumlarda, hali hazırda ödemekte olduğu kredi varken, yeni kredi kullanmasına sebep olmaktadır. Böyle bir durum oldukça sık karşılaşın bir durum olmakta ve 2. kredinin çekilmesi de mümkün kılınmaktadır.

Kamu personelleri için ise tabi ki, 2 kat daha kolay olmaktadır. Üstelik yeni kullanılacak kredi için faiz oranları daha düşük olup, kişileri fazlaca kara geçirmektedir. Bu aşamada bankalar kişinin gelir durumuna, üzerinizde buluna mal varlığına, kredi geçmişine, ödeme düzeninize ve kredi notuna bakmaktadır.

Yeni kullanılacak krediler için dikkat edilmesi gereken ve aşılaması gereken bir takım koşullar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Çekmiş olduğunuz krediden geriye ne kadar borç kaldığı ve kalan kredinin nasıl devredileceği,
  • İstemiş olduğunuz bir diğer kredinin net miktarı,
  • İlk krediniz ile sonraki kredinizin belirlenen limiti aşıp aşmadığı incelenmelidir.
  • Son olarak iki ayrı taksit ödeneceğinden bu durumun bütçenizi zorlayıp, zorlamayacağıdır.

Tüm bu maddeler incelendiğinde ve doğru ödemeler planları yapılması halinde, kişinin 2. kez kredi kullanması için hiçbir sorun olmayacaktır.

Yeni Memur Olan Birinin Kredi Limiti

Esasen kişinin memuriyet hayatına yeni başlaması ya da uzun yıllardır bu işi icra etmesi, kredi miktarı için sanıldığı kadar belirleyici rol oynamamaktadır. Önemli olan kişinin çalıştığı pozisyon, yani aldığı maaş olmaktadır.

Yani 10 yıl memur olup 3 bin TL maaş alan kişi ile 1 yıldır memurluk yapan ancak, 5 bin TL maaşı olan alan kişi daha fazla kredi kullanabilmektedir. Yeni memur ile kıdemli memur arasındaki kredi limiti, aynı pozisyonda olan iki kişi için, önemini kazanmaktadır. Yani aynı pozisyonda olup biri yeni diğeri uzun yıllardır memur ise, kıdemli memur daha fazla maaş alacağından daha yüksek kredi kullanabilmektedir.

Kredi Notunuz Yüksekse Alabileceğiniz Kredi Limiti

Kredi başvurusunda bulunacak kişinin kredi notunun yüksek olması, yalnızca memurlar için değil tüm banka müşteri için belirleyici nokta olmaktadır. Bankalar kredi notu yüksek olan memur için belirlediği kredi oranını esnek tutup, inisiyatifleri doğrultusunda daha yüksek oranda krediler verebilmektedir.

İpotek Göstererek Daha Fazla Kredi Çekebilirsiniz

Bankalar kimi durumlarda taşınamaz malları (ev, konut, arsa ve vb) ipotek altına alıp, kişilere kredi imkânı sunmaktadır. Özellikle konut kredilerin de her banka, satın alınacak evi ipotek altına almaktadır. Ancak, diğer kredi ürünleri içinde kimi zaman taşınamaz mallar ipotek altına alınır ve kredi vadesi bitene kadar bu mallar satılamaz. Ayrıca Bkz: İpotekli taşınmaz malı nasıl satabilirim?

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir? Başvuru nasıl yapılır?

Bankaların kişilere ipotek karşılığı kredi vermesinin sebepleri ise, yüklü miktarlarda çekilen kredi miktarının geri ödemesini garanti altına almaktır. İhtiyaç sahipleri ise daha fazla kredi kullanabilmek amacıyla,taşınamaz malını ipotek ettirme yoluna gitmektedir.

Bu anlamda birçok banka, kişilere ipotek karşılığında vereceği kredi oranını arttırmak ve ekonomik destek sağlamaktadır.