Mevcut Kredi Kartı Borcumu Yapılandırdım, Tekrar Kart Alabilir Miyim?Yapılandırmadan sonra yeni kredi kartı almak

Bugün sizin için oldukça güzel bir soruyu cevaplamaya gayret edeceğiz. Örneğin, herhangi bir bankadan, herhangi bir kredi kartına sahipsiniz ancak bir süre sonra bunun asgari borcunu dahi aylık olarak ödeyemeyecek hale geldiniz. Bu durumda, borcunuzun avukatlık olmasını önlemek için 90 gün geçmeden ne yapmalısınız?

Çoğu insanın yaptığı gibi, kredi kartı borcu yapılandırması bu minvalde geçerli ve kesin bir yöntemdir. Kredi kartı borcunda yapılanmaya giden insanlar, kredi kartı borcuna dair bir hukuki süreci kendi elleriyle başlatmış olurlar ancak bu süreç hem kendi elleriyle başlatıldığından hem de banka içerisinde borç ödenmeye devam ettiğinden ötürü kara listeye girme gibi bir durum söz konusu olmaz.

Bakıldığında kredi kartı borcu yapılandırmasının ilk olarak 2000’li yıllarda başladığı görüntüleniyor. O dönemdeki kriz sonrasında pek çok insanın kredi kartı borcunun asgarisini bile ödeyememesi sonucunda, borcun eşit miktarlarda aylık ödenmesi yöntemine gidilmiş ve bu yöntem “yapılandırma” olarak adlandırılmıştı. Peki yapılandırma sonrasında yeni kart alınabilme ihtimali nedir? Bunun için öncelikle, yapılandırmanın nasıl işlediğine göz atmamız gerekiyor.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl İşliyor?

Kredi kartı borcu yapılandırması, asgarinin dahi ödenememesi durumunda borcun eşit miktarlarda taksitlere bölünmesi halidir. Kredi kartınızın ait olduğu bankaya giderek siz de, borcunuzu yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Ancak bunun banka içi bir süreç olsa da, hukuki bir süreç olduğunu unutmayın.

Yani, yasalar bağlamında bu işlerle uğraşırsınız ve kanunen borcunuzu “kredi kartı borcu” olmaktan da çıkarmış olursunuz. Bu minvalde yapılacak ödemeler, kredi kartı borcunuzun sistematik düzenine uygun olmayacaktır. Eşit miktarlara bölünen kredi kartı borcunuz artık bankanın sizden aldığı standart bir borçtur. Yani, bu duruma avukatlık bürolarına düşmenin bir alt hali desek, yeridir.

İnsanlar, bu sebepten kredi kartı borcu yapılandırması yerine alternatifler keşfetmek isterler zira banka ilişkileri, kredi kartı borcu yapılandırmasından hemen sonra askıya alınabiliyor; hem de uzun bir süre.
Elbette bu uzun süre, kara listeye girmek gibi 5 yıl, hatta daha fazlası olmuyor ancak; teoride borcunuz bittikten sonra kredi yahut kredi kartı kullanabilme hayalleriniz maalesef gerçeğe dönüşemiyor ve bankalar tarafından bu isteklerinize ambargo koyuluyor.

Yapılandırmadan Sonra Yeni Kredi Kartı Talebi Ne Zaman Yapılmalı?

Kredi kartı borcunuzu yapılandırıp, bitirdikten en az 6 ay sonra kredi kartı başvurusunu yeniden gerçekleştirirseniz muhtemelen bankanın “mimli” denilebilecek listesinden arınmış olursunuz. Elbette, bu borç miktarınıza ve yapılandırma içerisindeki ödeme düzeninize bağlı olarak da değişiklik gösterir.

Eğer yapılandırma borcunuzu da geç ödediyseniz ve her ay belli başlı faizler yediyseniz, bu durum da yeniden kredi kartı almanıza yönelik engeller teşkil edebilir. Kaldı ki, KKB puanınız da bu yapılandırmadan etkilenecektir ve bu puanı da kontrol ederek başvurunuzu gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

En başta sunduğumuz sorunun cevabı: Kesinlikle evet. Kredi kartı borcunuzu yapılandırdıktan sonra tekrar kredi kartı alabilirsiniz ancak bunun için bir süreç gerekir. En az altı ay sonra yapacağınız başvuru, eğer olumsuz yanıtlanırsa; bunun sebeplerini kredi kartı borcu yapılandırmanız yerine, kredi notunuzda ve yapılandırma boyunca yaptığınız bankacılık iştiraklerinde aramanız biraz daha doğru bir eylem olacaktır.

Günümüzde, büyüklü küçüklü pek çok miktarda kredi kartı borcunuzu yapılandırabilirsiniz; ancak yukarıda belirttiğimiz sebeplerden ötürü, yapılandırma yerine alternatifler bulmak çok daha iyi bir fikir.

Kredi Kartı Borcunu Yapılandırmak Yerine Ne Yapılmalı?

Bunun için en kısa yollardan bir tanesi, kredi kartınızın bulunduğu bankadan, kredi kartı borcunuzu kapatmak için ihtiyaç kredisi çekmektir. Düşük faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi kullanarak banka borcunuzu kapatabilir, böylece bankacılık sicilinizde bir “yapılandırma” ibaresi görmemiş ve sağlıklı bir şekilde kredi notunuzu da korumuş olursunuz.

İhtiyaç kredisi ödemelerini de eşit miktarlarda ve düzenli bir biçimde yapabilmeniz mümkün olduğu için; kredi kartı borç yapılandırmasından hiçbir farkı yoktur. İhtiyaç kredisi çekerseniz, faiz oranıyla birlikte biraz daha fazla ödersiniz ancak bu da kredi notunuzu etkilemesindense kabul edilebilecek bir handikaptır.

Dolayısıyla, siz de kredi kartı borcu yapılandırmak ve hukuki bir süreci sicilinize ekletmek yerine, bankacılık profilinize bir adet daha kredi ekleterek buna direkt, sağlıklı çözüm üretebilirsiniz.

Yorum yazın