Mortgage Masrafları Nelerdir?

\"Mortgage-Masraflari-Nelerdir\"

Mortgage konut almak isteyenler başvurduğu bir kredi çeşididir. Tabii ki her kredi de olduğu gibi mortgage alırken de bir takım masrafları göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Bu nedenle de bunları iyi bilmeli ve bankaya gittiğiniz zaman şoke olmamalısınız.

Mortgage masraflarının neler olduğunu incelediğimiz zaman, 4 kısımda inceleyebiliriz. İlk olarak diğer kredilerde de ödediğimiz gibi faiz oranı bulunmaktadır. Bu orana göre bir masraf ödeyeceksiniz. Buradaki masraf, örneğin 100,000 TL mortgage çekecek iseniz bunun geri ödemesini 165,000 olarak yapacaksınız. Buradaki 65,000 TL size masraf gibi görünecektir. Çünkü aldığınız para 100,000 iken masrafı ile ödemeniz 165,000 TL olmaktadır. Bir diğer masraf ise alım-satım masraflarıdır. Burada ise tamamen gereksiz masraflar alınmakta ve müşteri gereksiz şekilde yorulmaktadır.

İlk olarak ödemeniz gereken banka kredi kullanım ücretidir. Yani kredi kullandığınız için bankaya bir masraf ödemeniz gerekmektedir. Bunun hemen arkasından ise sırası ile; ekspertiz ücreti ve BSMV yani Banka ve sigorta muameleleri vergisi gelmektedir. Üçüncü kısma geçtiğimiz zaman ise, sigortalar karşımıza çıkmaktadır. Eğer mortgage kullanarak bir konut alırsanız bu sigortaları da yaptırmak durumunda kalacaksınızdır. Bunlar ise, bireysel yaşam sigortası, DASK ve konut sigortasıdır. Bu sigorta ücretlerinin hepsi sizlerden tahsis edilecek ve dosya masrafına işlenecektir. Böylece sizlerde birçok masraf alınmış olunacak ve siz daha kredinizi çekemeden cebinizden birçok para çıkmış olacaktır. Dördüncü olarak ise taşınmaz mal için ödeyeceğiniz diğer aidat ve vergiler olacaktır.

Tüm bunları göz önüne almalı ve mortgage kullanırken mutlaka ama mutlaka bu masrafların hangilerinin alınıp alınmadığını bankanız ile görüşmelisiniz. Çünkü bazı bankalar bazı masrafları almayarak müşterilerine kampanyalar düzenliyor ve onların daha rahat mortgage çekmesini sağlıyor. Araştırmalarınızı bu yönde de yaparsanız sizin için daha yararlı olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir