Nakit avans mı? İhtiyaç kredisi mi?

Nakit avans mı? İhtiyaç kredisi mi?

Günümüzde kapı kapı dolaşıp eşten dosttan borç almak devri artık kapandı sayılır. Çünkü ihtiyacımız olduğu zaman yakınımız da olsa onlara minnet etmek yerine bankalardan kredi çekmek veya nakit avans almayı tercih ediyoruz. Yani nakit ihtiyacımız olduğunda bize en hızlı ve kolay parayı bankalar aracılığıyla temin edebiliyoruz. Bu gibi sebeplerden dolayı yakınlarımızdan borç almak yerine bankalardan çekmek daha cazip olmaktadır. Bankadan nakit ihtiyacımızı karşılamak istediğimizde iki farklı seçenekle karşılaşıyoruz. Bunlardan birisi ihtiyaç kredisi çekmek diğeri de nakit avans çekmektir. Peki, nakit avans mı, ihtiyaç kredisi mi daha uygun ve cazip olmaktadır?  Bu sorunun cevabını tüm detaylarıyla hep birlikte bulmaya çalışalım.

Önceleri nakit avans çekildiği zaman yüksek faiz oranları ödemekle karşı karşıya kalıyorduk. Vatandaşlarımız bu yüksek faizleri ödememek adına nakit avansı tercih etmemeye başladı. Bu da halk arasında nakit avans çekmenin faiz açısından çok zararlı olacağı görüşü oluşmasına sebep oldu. Bankalar ise halk arasında olumsuz bir görüş gelişmesinin ardından nakit avans konusunda iyileştirmeler yaparak taksitli nakit avansı getirdiler. Böylece vatandaşlarımız biraz daha cazip bir durumla karşılaşmaya başladı.

Faiz açısından bakıldığında nakit avans mı ihtiyaç kredisi mi diye sorulsa tüm iyileştirmelere rağmen ihtiyaç kredisi daha cazip olmaktadır. Ödeme süresi açısından bakıldığı zaman nakit avans için en fazla 9 aya kadar vade yapılabilmektedir. İhtiyaç kredisinde ise bu süre 36 aya kadar uzayabiliyor. Bu durumda ihtiyaç kredisi yine daha cazip görünüyor. Kullanılabilen miktar açısından baktığımızda ise nakit avansın en üst sınırı kredi kartının kullanılabilir limiti kadardır.

İhtiyaç kredisinde ise çekebileceğiniz kredi miktarı bu açıdan bakıldığında kat kat daha fazla olabilmektedir. Bu durumda ihtiyaç kredisi çekmek nakit avans kullanmaktan yine avantajlı görünüyor. Tüm bu saydıklarımıza göre birisi size nakit avans mı ihtiyaç kredisi mi diye sorsa cevabınız elbette ihtiyaç kredisi olacaktır. Fakat nakit avansın ihtiyaç kredisinden cazip olması durumu hiç mi yok diye sorarsanız da cevabımız şu şekilde olacaktır:

– Kısa vadeli ve düşük meblağlar için nakit avans daha avantajlıdır.
– Nakit avans için beklemek, banka ile görüşmek gibi durumlara gerek yok. Dilediğiniz zaman bir atm üzerinden veya online bankacılık ile anında kullanabilirsiniz.
– Banka ile herhangi bir şekilde işlem yapmadığınız için zaman kaybına uğramadan hızlı bir şekilde ihtiyacınızı giderebilirsiniz.