Öğrenciler için En Uygun Kredi Kartları

Öğrenciler İçin En Avantajlı Kredi Kartları

Öğrencilik hayatı dendiği zaman akla gelen ilk şeylerden bir tanesi de, ekonomik sıkıntılardır. Özellikle ünv.öğrencilerinin şehir dışında sıfırdan bir yaşam kurması, okul masrafları ve kişisel ihtiyaçları, hem öğrencileri hem de velileri hayli zorlamaktadır. Bu durum da hemen her banka, öğrencileri bu yönden rahatlatmak amacıyla düşük limitli kredi kartlar sunmaktadır. Burada bankaların bir diğer amacı da, öğrencileri ileriki dönemleri için kıymetli potansiyel müşteriler olarak görmesi ve müşteri listesine eklemesidir.

öğrenciler için kredi kartı

Öğrencilere Yönelik Kredi Kartlarının Avantajları Nelerdir?

Düşük faizli kredi kartı kullanan öğrencilerin birçoğu bu durumdan şikâyetçi olsa da, aslında bankalar onları büyük bir olumsuzluktan kurtarmaktadır. Kredi kartı limitinin artması ile harcamalar da o oran da artacağından, ödeme döneminde büyük sorunların yaşanması engellenmiş olacaktır. Ek olarak öğrenci kredi kartlarında ayrıcalıklı indirimler ve birçok fırsat bulunmaktadır. Bunun dışında uygulanan gecikme faiz oranları da, düşük seviyelerde olmaktadır.

Öğrenci Kredi Kartı Başvuru Koşulları

 • 18 – 25 yaş arasında olmak, (25 yaş üst sınırını bazı bankalar 1-2 yaş esnetebilir.)
 • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaportun fotokopisi,
 • TC vatandaşı olmak,
 • Tüketici sözleşmesini imzalamak,
 • Öğrenci belgesi, (Açık öğretimde okuyan öğrencilerin başvuruları çoğu banka tarafından kabul edilmemektedir.)

Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Kredi kartı sahibi olmak isteyen öğrenci, iki yöntem ile başvuru da bulunabilmektedir. Bunlardan ilki internet bankacılığı olurken, ikincisi banka şubeleridir. Her iki yöntem için de İstenilen evrakların bankaya eksiksiz teslim edilmesi halinde başvuru kabul edilmektedir. Bunun dışında banka ile geçmişi olan öğrenciler, sadece tüketici sözleşmesi imzalayarak başvuru yapabilirler

Bankaların Öğrencilere Yönelik Kredi Kartları

Şimdi ki zamanda öğrencilerin en fazla kullandığı ve ilgi gösterdiği kredi kartları aşağıda sıralandığı gibidir. Belirtilen kredi kartı nitelikleri ve ait ücretleri 2016 yılı içerisinde geçerli olup, bankaların değiştirme olasılığı olabilmektedir.

 • Türkiye İş Bankası – İş’te Üniversiteli
 • Garanti Bankası – Bonus Genç
 • HSBC – Campus
 • TEB – ÜniversiTEB
 • Yapı Kredi Bankası – Play
 • Axess – Exi26
 • Ziraat Bankası – Genç Bankkart
 • Vakıfbank – Like

Akbank – Exi26:

Akbank’ın öğrencilerin için hazırlamış olduğu ve axsell niteliği taşıyan kredi kartı exi26 olup,  ilk yıl ücret talep etmemektedir. İlk yıldan sonraki her yıl için 20 TL ücret belirlenmiştir. Bunun dışında öğrencilere özel, 12 taksit avantajı sunulup +3 ay ertelemeli ödeme imkânı ile alışveriş yapılabilmektedir.

İş Bankası – İş’te Üniversiteli: Öğrenim hayatı boyunca kredi kartı kullanan öğrencilerin en çok kullandığı kredi kartlarımdan bir diğeri ise, İş’te üniversiteli karttır. İlk aşamada en fazla 400 TL olarak kullanılan kartla, düzenli ödeme yapılması halinde, limiti de arttırılabilmektedir.

HSBC- Advantage Campus: Üniversite öğrencilerinin e kolay sahip olduğu kredi kartları HSBC bankın sunmuş olduğu, Advantage Campus olmaktadır. Yıllıkkart ücreti 42 TL olarak belirlenen karta düzenli ödeme yapılması halinde,limit arttırma işlemi de son derece kolay olmaktadır

TEB – ÜniversiTEB: TEB bonus özelliği tanıyan kredi kartlarından olması sebebiyle,bonus üye iş yerlerinin tüm imkânlarından faydalanma imkânı sunmaktadır.             Yıllık kart ücreti 6,9 TL olarak ödenmektedir. Bunların yanı sıra öğrenciler,hafta içi 50 liralık harcama yapması halinde, hafta sonu tüm tiyatro ve sinema biletlerinde %50 indirim ayrıcalığı yakalamaktadır. Kartın bir diğer özelliği ise, havale işlemlerinde ücret talep etmemesidir.

Yapı Kredi – Play:  Yapı kredi öğrencilere 1.000 TL limit imkânı sunmaktadır. Yıllık kart aidatını 79 TL olarak belirleyen yapı kredi, öğrencilerin bankaya belgelerini sunması halinde yıllık ücret talep etmemektedir.

Garanti – Bonus Genç: Bonus genç kart, bonus özelliği taşımasını yanı sıra yıllık ücret talep etmemektedir. Tercih edilen ve güvenilen bankalar arasında önemli yere sahip olan garanti bankası, sıklıkla avantajlı kampanya ve paketlerle müşterilerinin yüzünü güldürmektedir.

Vakıf Bankası – Like: Her sene için 12 TL aidat belirleyen banka kartları, ekstrenizin elektronik posta ile gelmesi halinde bu ücretten muaf tutmaktadır. Ayrıca, kredi kartlarının World özelliği taşıması sebebiyle, World üyesi olan iş yerlerinde geçerli bütün kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası – Genç Bankkart: Banka, Lisans öğrencilerine 500 TL, yüksek lisans öğrencilerine 800 TL, doktora öğrencilerine 950 TL limit vermektedir. Maximum kredi kartı özelliği taşıyan banka kartlarından, 5 yıl boyunca yıllık kart ücreti alınmamaktadır.

Belirtilen banklar, öğrenciler tarafından en fazla tercih edilen kartlar olma özelliği taşımaktadır. Her geçen gün bankalara bir yenisinin eklenmesi, rekabet ortamını arttırmış ve bu durum, kredi kartlarına eklenen kampanya ve ayrıcalıkları arttırmıştır.