Öğrenci ne kadar kredi çekebilir?

Öğrenci biri ne kadar kredi çekebilir?

Öğrencilik dönemleri denildiği zaman kısıtlı paralar ile eğitim süreci geçirme gelmektedir. Birçok öğrencinin eğitim sürecinde maddi desteğe ihtiyacı olmaktadır. Bu noktada öğrencilerin en büyük destekçileri ailelerinden sonra bankalar geldiği görülmektedir. Fakat bankalardan kredi alabilmek için en önemli prosedür kanıtlanabilir gelir belgesi olmaktadır. Bu yazımızda öğrenciler ne kadar kredi çekebilir ve hangi işlemleri yapması gerektiği hakkında bilgi vereceğimiz.

Öğrenciler Kredi Çekebilir Mi?

Bankalara sunacakları belgelendirilebilir maaş bilgisi olduktan sonra normal bireyler gibi kredi çekebilmektedir. Öğrencilik süresince çalıştığınız part time işler bu sınıfa girebilmektedir. Aynı şekilde eğer üzerine gelen kira geliri ya da başka belgeli gelir varsa bunları da kullanabilirsiniz.

Birçok banka eğitim için kredi verdiğini iddia etmektedir. Fakat kredi başvurmak istediğinizde gelir belgesi sunamadığınız zaman aile bireylerinin kefilliğini istemektedir. Durum böyle olunca da öğrencileri kendi üzerlerine kredi çekmek yerine aileleri üzerine ihtiyaç kredisi çekebilmektedir.

“Geçmiş dönemlere göre bankaların kredi vermesi zorlaştığından dolayı öğrencilere kredi onaylanması daha zor olmaktadır. “

Öğrencilerin kredi çekmesi için kolay yolların başında kredi kartı kullanıyorsalar ve düzenli kart ödemesi sonunda herhangi bir evrak ya da kefil sunmadan kredi alabilirler. Bunun için bazı bankalar sadece öğrencilere özel bazı kredi kartı kampanyaları yapmaktadır. Bu bankalardan kredi kartlarını kullanıp ileride kredi çekme limitinizi arttırabilirsiniz. Hem kredi kartı kullanmayıp hem de gelir beyan edemediğiniz de bankaların size yaklaşımı genelde olumsuz olacaktır.

Öğrencilere Ne Kadar Kredi Çıkar?

Gelir sunamadığınız zaman sadece öğrencilere özel kredi kartı kullanırsanız ortalama limitleri 300-500 TL arasında olmaktadır. Bu kartları 9-12 ay boyunca düzenli kullanıp ve herhangi bir ödeme sorunu göstermezseniz kredi başvuru yaptığınızda muhtemelen 2.000-3.000TL arasında krediyi alabilirsiniz. Kredi kartını kullanan müşterilerin zaten çoğuna bankalar tarafından KMH otomatik açılacağı için aylık 400-500 TL’de KMH kullanım hakkınız olacaktır. KMH faizleri yüksek olmasından dolayı kullanım yaparken dikkatli olunması gerekmektedir.

Bazı bankalarda sadece eğitim harçları ve eğitim kitapları gibi harcamaları kapsayacak krediler bulunabilmektedir. Bunların limitleri sadece sunacağınız dekontlara göre belirlenebilmektedir.

İlgili yazılar:

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Yorum yazın