Öğrenciler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Öğrenciler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Öğrencilerin Kredi Limiti

Kredi ürünleri, kişilerin nakde sıkıştığı birçok durumda başvurduğu bir yöntem olup, her türeden bütçeye hitap etmektedir. Bankaların, sunmuş olduğu bu nakit desteği için birtakım koşulları bulunmaktadır. Kredi notu, yaş sınırı, gelir belgesiyle konut kredisi için ipotek gibi durumlar öne çıkan şartları oluşturmaktadır.

Gelir Belgesiz Kredi Nasıl Alınır?

Kişinin düzenli geliri olup, kredi notunun yüksek olmaksızın halinde kredi kullanması için herhangi bir sakınca olmayacaktır. Ancak, düzenli geliri olmayıp krediye ihtiyacı olan kişilerinde ki, büyük çoğunluğu öğrenciler olmakta kredi ihtiyacı olmaktadır. Bu durumda da bankalar öğrencilere destek olmakta ve öğrenci kredisi ile nakit açığını gidermektedir.

Öğrenciler Kredi Çekebilir Mi?

Öğrencilik dönemi hem aileler hem de öğrenciler için ekonomik anlamda oldukça yorucu olmaktadır. Özellikle üniversite öğrencileri için, yeni bir şehir, yurt ya da ev kirası, kitap, harçlık kısacası tüm öğrencilik masrafları, çoğu kez vatandaşa ağır gelmektedir.

Bu anlamda birçok banka, hem eğitim yaşamına destek olmak hem de öğrenciler ile ailelerine ekonomik rahatlık yaşatmak amacıyla, öğrenci kredisi vermektedir. Ancak, bankalar da, kullandırmış olduğu kredinin geri ödemesini garanti altına almak istemektedir.

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Sabit geliri olmayan öğrenciler için bankalar, farklı koşullar ön plana çıkartmaktadır. Bu anlamada birçok banka, çeşitli koşullar karşılığında kişilere öğrenci kredisi imkânı sunaktadır.

Öğrenciler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Öğrenciler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Öğrenci kredileri, eğitim kredisi ya da ihtiyaç kredisi adı altından alınan kredi ürünleri, Yüksek meblağlar olmayıp,belirli kriterlere göre belirlenmektedir. Öğrenci kredisi için ne kadar kredi kullanacağı sorusunun cevabı ise, kişinin kredi notu, kefil durumu varsa farklı geliri gibi alternatifler belirlemektedir.

Kefilsiz kredi Veren Bankalar

Öğrenciler için kullandırılan kredileri bankalar arasında 1000 tl ile 5000 tl arasında değişkenlik göstermektedir. Son olarak öğrenci kişinin kredi kullanabilmesinin diğer bir yolu da, kredi kartı nakit avans kullanımları olmaktadır. Öğrenci belgesi ile çıkarttırılan ve öğrencilere ek avantajlı verilen kartların limiti genel de 1000 TL limitli olmaktadır.

Öğrencilerin Kredi Çekebilmeleri İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Öğrencilerin kredi kullanabilmesinin temel koşulundan biri kredi notu oluşturmaktadır. Bu anlamda kişinin kredi kartı kullanım ödemelerini düzenli yapması, kredi notunu olumlu etkileyeceğinden, kredi kullanımınızda da belirleyici rol oynamaktadır.

Bir diğer faktör ise, gelir beyanı olmaktadır. Burada da kişinin part-time, yani yarı zamanlı çalışıyo rolması, kredi kullanmasını oldukça basite indirgeyecektir. Sonuç olarak düzenli gelirini beyan eden kişinin geri ödemelerinde de aksama olmayacağından, bankalar kredi başvurularını büyük oranda onaylamaktadır. Ek olarak kimi banka 3 ay süre ile sigorta koşulu ararken, birçok banka bu koşulu ortadan kaldırmaktadır.

Kredi Çekebilmek İçin En Az Kaç Aylık Sigortalı Olunmalı?

Herhangi bir yer de çalışmayıp, nakit desteğe ihtiyacı olan öğrenciler için ise, kefil gösterme, taşınamaz malı ipotek ettire, varsa kira kontratı gibi faktörlerde kredi kullanımı için geçerli olmaktadır.

Son olarak, öğrenci kredileri içinden büyük destek tabi ki, aile olmaktadır. Ailenin geliri beyanında bulunması, öğrencinin kredi kullanmasını kolaylaştırmaktadır.

Not: Öğrenci kredileri eğitim kredisi olarak verildiğinden, faiz oranları daha düşük olmaktadır. Ancak eğitim kredisi kullanamayan kişiye ailesi ya da farklı biri aracılığıyla ihtiyaç kredisi kullanabilmektedir. Bu aşama da faiz oranları daha yüksek oranlarda seyretmektedir.

Öğrenciler Taşıt Kredisi Çekebilir Mi?

Gençlik döneminde araba hevesi oldukça fazla olan gençler, genellikle 2. El taşıt alımı için kredi başvurusunda bulunurlar. Ancak, bankalar öğrencilere taşıt kredisi verebilmekte için çeşitli koşullar öne sürmektedir.

Bu anlamda kişinin gelir beyanında bulunması gerekmektedir. Gelir beyanı olmayan öğrenci diğer bir yol olarak, kefil gösterebilmektedir. Aracın rehin alınması ve kredi notu da, öğrencilerin taşıt kredisi kullanabilmesi için oldukça önemlidir.

Taşıt Kredisi Veren 5 Banka