Öğrenciye Kredi Veren Bankalar 2018
Öğrenciye Kredi

Geçmiş zamanda kredi kullanmak son derece zahmetli ve zor bir uygulama idi. Şimdiki zamanda ise özel sermayeli bankaların artması, bankalar arasında rekabete sebep olmuş ve müşteri potansiyellerini bünyesine kazandırmayı hedeflemiştir.

Hemen her yaşta nakit ihtiyacı olan kişiler, öğrencilik dönemlerinde de finansal desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. Üniversite öğrencileri için, farklı bir şehre taşınmak, eğitim masrafları gibi giderler, aile bireylerini ekonomik olarak sarsmaktadır.

Öğrenci Kredisi

Çareyi banka kredilerinde bulan öğrenciler, kredi çekebilme ihtimallerini araştırmaktadır. Böyle bir durumda 18 yaşını tamamlamış öğrencilerin banka kredilerine yoğun talep göstermesi, bankaların öğrenci kredisi vermesine sebep olmuştur. Yani bankaların müşteri potansiyelini arttırma isteği ve öğrencilerden gelen talepler öğrenci kredilerini doğurmuştur demek yanlış olmayacaktır.

Bu anlamda eğitime destek vermeyi de planyalar bankalar, hemen her yıl öğrencilere özel kampanyalar geliştirmektedir. Diğer kredilerine oranla miktarların daha az olması da dikkat çeken bir durumdur. Genel olarak sabit bir gelirin olmaması, bankaların kredi miktarlarını düşük tutmasına sebep olmuştur.

Öğrencilerin kredilerin geri ödenmesi hususunda zorlanacaklarını düşünen bankalar, bu şekilde önlem almaktadırlar. Günümüz koşullarında ihtiyacı olan her kesime nakit desteği sunan bankalar, gerekli ön koşullarını esnek tutarak gelir belgesiz kişilere dahi kredi vermektedir.

öğrenciye kredi veren bankalar

Öğrenci Kredisi Nasıl Alınır?

Öncelikle, sadece öğrenciler olmamakla birlikte kredi kullanacak her ihtiyaç sahibinin kullanacağı kredi türüne göre bankaların kampanya ve paketlerini incelemeli ve bütçesine uygun olan bankayı tercih etmelidir. Faiz oranları ve vade seçenekleri bunlar içinde en önemli olan detaylardır.

Öğrencilerin kredi kullanabilmesi için öncelikle bankaya aylık bir gelir beyan etmesi gerekmektedir, yani geri ödemesi hususunda bankayı ikna etmek önemlidir. Part–time çalışan ya da staj yapan öğrencilerin gelir beyanı da bankalar tarafından kabul görmektedir. En az 3 ay sigortalı olma durumu da bazı bankların aradığı şartlar arasında yer almaktadır.

Öğrencilerin kredi kullanmasındaki bir diğer yöntem ise kira geliridir. Düzeli kira geliri olan ve bunun gelirini bankaya ibraz eden öğrenciler de kredi kullanabilmektedir. Herhangi bir geliri olmayan kişiler içinse üzerine kayıtlı herhangi taşınamaz bir mülkü ipotek ettirebilir, ya da kefil göstererek kredi kullanabilmektedir.

Bunların haricinde kredi kullanacak kişide aranan önemli özelliklerden biri de kredi notudur. 18 yaşını tamamlamış bir öğrencinin kredi notunun da yüksek olması gerekmektedir. Bankalar kredi kullanacak tüm müşteriler için kredi notu araştırması yapmakta ve bu oranda kredi vermektedir. Hatta bazı bankaların kredi notu yüksek olan öğrenciye direk kredi verdiği bilindik bir durumdur.

Öğrenciye Kredi Şartları

  • Aile Kefil Gösterilerek
  • Çalışıyorsanız maaş bordrosu göstererek
  • Eğitim Kredisi adı altında aileniz tarafından alınabilen kredi

Bugün bankalarda birçok farklı kredi çeşidi bulunuyor. Tatil kredisi, ihtiyaç kredisi, tüketici kredisi, ev kredisi ve araba kredisinden sonra şimdi de eğitim kredisi ön planda. Okul ücretini tek seferde ödeyemeyen öğrenciler ve aileleri için kredi imkanı sunan bankalar, her türlü okul ve eğitim giderlerinizi üstleniyor.

24 hatta 36 aya varan vade olanakları ile üniversite öğrencisine kredi veren bankalar, bu başvurularda şahsi ya da maddi teminat alıyorlar. Bu durumda, ailenizi kefil göstererek okul masraflarınız için eğitim kredisi çekebilir, yani öğrenci kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi çekmek yerine daha hızlı ve kolay çözüm olan kredi kartı için Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar yazımızı okuyabilirsiniz.

Dershane masrafları ortada; son sınıf öğrencilerinin dershane masraflarını karşılamak isteyen veliler, çocuklarının üniversite sınavından sonra ortada kalmalarını istemiyorlar. Bu noktada öğrenciye kredi veren bankalar devreye giriyor.

18 yaşını dolduran herkesin başvurabileceği eğitim kredisini, İş Bankası, Akbank, Yapı Kredi, Ziraat ve HSBC gibi bankalardan alabilirsiniz. KYK’dan kredi ya da burs alan öğrencilerin burs paralarını çektikleri Ziraat Bankası ise, belirli bir burs-kredi geliri olan bu öğrencilere de kredi imkanı sunuyor.

Öğrenciye İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Sigortalı bir işte çalıştıkları için gelir belgesine sahip olan tüm bireyler, belirli kriterleri yerine getirdikleri takdirde kolaylıkla bankalardan kredi alabilirler. Ancak öğrenciler herhangi bir gelir belgesine (maaş bordrosu ya da gelir yazısı) sahip olmadıkları için her bankadan kredi kullanamazlar.

Çünkü finans kurumları, verilen kredinin geri dönüşümü olması açısından öncelikle kendilerini garanti altına almaktadırlar. Buna bağlı olarak da her bankaya değil, sadece öğrenciye ihtiyaç kredisi veren bankalara başvuru yaparak gereksinim duyduğunuz finansmanı elde edebilirsiniz.

Özellikle gelir belgesiz kredi sunan bankaların sayısı günümüzde giderek artmaktadır. Bu bankaların öğrencilere özel hazırladıkları kredi paketlerinin şartlarını karşılıyorsanız, zahmetsizce kredi alabilirsiniz.

Ayrıca çoğu banka müşteri sayısında azalma olduğunda ya da yıllık kazançlarında düşme görüldüğünde, dönemsel olarak öğrenci kredileri ile ilgili kampanyalar düzenlemektedir. Bu kampanyalara da başvuru yaparak, okul ve yaşam için gerekli olan harcamalarınıza finansman bulabilirsiniz.

Üniversite Öğrencisine Kredi Veren Bankalar

Maddi olarak sıkıntı yaşıyor, üniversite giderlerinizi karşılayamıyorsanız bankalardan ihtiyaç kredisi çekerek aylık eşit taksitler halinde ödeme yapabilirsiniz. Bu konuda üniversite öğrencisine kredi veren bankalar sayıca çoğalmakta ve sektör rekabetine dayalı olarak eğitim amacıyla farklı çerçevelerde kredi imkânları sunulmaktadır.

Halkbank, Şekerbank, QNB Finansbank, Akbank, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası başta olmak üzere birçok bankaya ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu bankaların öğrenci kredileri genellikle “Eğitim Kredisi” adında düzenlenmekte ve faiz oranları piyasa koşullarına göre uygulanmaktadır.

Ayrıca bu tür ürünlerde belirli bir alt limit ile üst limit bulunmaktadır. Çünkü banka, kredinin geri ödenmesinde bir sıkıntı yaşanmasına karşın birtakım önlemler almaktadır. Kredilerin belirli bir limitle sınırlandırılması da bu önemlerden biridir.

Öğrenciye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde, öğrenciye faizsiz kredi veren bankalar mevcut değil ancak devlet destekli finanse edilen kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Bu kampanyalar için öğrenciye finansman sağlayan kurumlarla görüşebilir ya da bu kurumların güncel duyularını takip edebilirsiniz.

Bunun haricinde katılım bankaları faiz kredi vermektedir (Ziraat Katılım, Albaraka Türk, Vakıf Katılım ve Kuveyt Türk). Fakat söz konusu olan bu bankalarda, öğrencilerin ihtiyaçlarını doğrudan karşılamıyor ve faiz oranı yerine kâr oranı kavramını tercih ederek gelir elde ediyorlar.

Öğrenci Kredisi Veren Bankalar

Günümüzde sosyal hayatta vatandaşa destek veren dev et, eğitim ve öğrenim hayatında öğrencilerimde destek vermektedir. Bu anlamda nakit desteklerini öğrencilerden esirgememekler birlikte ilerisi için iş yaşamında hazırlamaktadır. Bunun yanı sır bankalarda bu durum karşısında pasif kalmayarak öğrencilere, öğrenim hayatı boyunca destek vermektedir.

Şimdilerde tüm bankalar öğrencilere kredi vermektedir. Öğrencinin kredi başvurunda bulunması için gerekli belgeler olan bankadan başvuruformu nüfuscüzdanı, gelir belgesi(çalışma durumuna uygun ),eğitim belgeleri ve gerekli faturalar tamamlandığında, öğrenci kredisi veren bankalar

Bankalar yalnızca çalışan kişilere kredi satmaz. Öğrencilerin de oldukça sık paraya ihtiyacı olabilmektedir. Çalışanların kredi alma şansı öğrencilere göre çok daha yüksek olduğu halde öğrenciler de belirli şartlara tabii olarak kredi alabilmektedirler. Öğrenciye kredi veren bankaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Günümüzde özellikle Ziraat Bankası tarafından verilen Kyk kredisi çok bilinmektedir.

Bu kredi öğrencilerin aylık masraflarını çıkarmaya yönelik olup her ay düzenli olarak bankaya yatmaktadır. 2016 yılında kyk kredisi 400 tl’dir ve okuldan mezun 2 yıl sonra yapılandırılarak da ödenebilir. Bunun dışında öğrencilerin özel teşebbüslü bankalardan bireysel olarak kredi almaları için bir birtakım şartlar söz konusudur. Öğrenci ailesini kefil göstererek bu bankalardan 10.000 tl ye varan krediler alabilmektedir.

Öğrenciye kredi veren bankalar aynı zamanda öğrenciye kredi kartı da vermektedir. Acil nakite ihtiyacı olan öğrenci bankaların nakit avans özelliklerini kullanarak bu bankalardan kredi çekebilmektedir. Nakit avans limitleri genellikle 1000-2000 tl arasında değişiklik gösterebilir. Size uygun ödeme planını seçebilirsiniz.

Halkbank Öğrenci Kredisi

Velilere özel düzenlenen Halkbank öğrenci kredisi, 50.000 TL üst limit ile sınırlıdır. Bu nedenle 50.000 liraya kadar olan harcamalarınız için Halk Bankası şubelerine giderek başvuru yapabilirsiniz.

Kurumun bu kredi ürününden; ön lisans, yüksek lisans, doktora ve lisans öğrencileri ile ilköğretimden lise son sınıfa kadar eğitim öğretim veren özel okul, devlet okulu, MEB’den onaylı kurs, yaz okulu ve spor okulu öğrencileri yararlanabilmektedir.

Tahsis ücreti alınmayan öğrenci kredisine % 1.28, tahsis ücreti kesilen krediye ise % 1.23 faiz oranı uygulanmaktadır.

Yapı Kredi Öğrenci Kredisi

“Eğitimin yaşı yoktur!” sloganıyla ürününü tanıtan Yapı Kredi Bankası, müşterilerine 50.000 TL’ye kadar kredi fırsatı sunmaktadır. İster düşük faizli, isterseniz de dosya masrafsız olarak kullanabileceğiniz Yapı Kredi öğrenci kredisine, internetten veya şubelerden başvuru yapabilirsiniz.

Banka maksimum 48 ay taksitle kullandırdığı bu ürününe değişken faiz oranları uygulamaktadır. (Oranlar müşteri özelinde değiştiği için kredi kullanım öncesinde, şubelerden net faiz oranlarıyla ilgili detaylı bilgi almanızı öneririz.)

QNB Finansbank Öğrenci Kredisi

Eğitim masraflarınızı karşılamak için QNB Finansbank öğrenci kredisi kampanyasına başvuruda bulunabilirsiniz. Banka, üst kredi kullanma limitini 50.000 olarak belirlediği için bu meblağa kadar olan nakit ihtiyaçlarınızı Finansbank’tan karşılayabilirsiniz.

Daha yüksek tutarda nakde ihtiyacınız varsa bu durumunda bankanın diğer bireysel ürünlerine göz atmanız gerekir.

Şekerbank Öğrenci Kredisi

Şekerbank öğrenci kredisi kapsamında iki farklı ürün sunulmaktadır. Bunlardan ilki; “Çocuk Eğitim Kredisi” adındaki 48 aya varan vade seçenekleri bulunan,çocuğunuzun tüm eğitim masraflarını anında karşılayabilmeniz için düzenlenen finansman paketidir.

Bu pakette tüm vadelere eşit ve % 1.73 oranından faiz uygulanmaktadır. Diğeri ise 120 ay vadeli ödeme imkânı sağlayan eğitim kredisidir. Ancak bu kadar uzun bir vade sunulmasına sebep olan ise teminat karşılığında kullandırılmasıdır.

Evinizi teminat göstererek, istediğiniz tutarda kredi kullanmak için şubelerde görüşebilir ya da internetten başvuru yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Öğrenci Kredisi

Eğitime destek veren önemli bankalardan biri ziraat bankasıdır. Her türlü okul, üniversite, kurs veya dershane giderinizin finansmanı için size özel eğitim kredimize hemen başvurun; 36 aya kadar vade imkânı sayesinde ihtiyaçlarınız için geleceğinize ara vermeyin.

36 aya kadar vadeli olarak, taksitli veya Kredili Mevduat Hesabı şeklinde kullandırdım yapılabilmektedir. Kredi, öğrenci / kursiyer velilerine, öğrencinin / kursiyerin bu tür eğitim masraflarını üstlenen herhangi bir aile bireyine veya düzenli ve sürekli gelir sağlayan bir mesleği var ise öğrenciye / kursiyerlere ödenebilecektir.

Kredi vadesi boyunca hayat sigortası yapılmaktadır. Bankaya başvuru ise şubelerden yapılmaktadır. Bilgi almak için tıklayın.

Denizbank Öğrenci Kredisi

Denizbank eğitim gören öğrencilere destek vermektedir. Master, doktora ya da lisans eğitimi almaya hak kazanan her öğrenci Denizbank’tankredi kullanmaya hak kazanmaktadır.

Öğrencilerin büyük çoğunluğu bankaya gelir belgesi beyan edemediğinden bankalar kredi verme konusunda çekimser davranmaktadır. Denizbank 10.000 TL’ye kadar kredi kullanma imkanı sunmaktadır. Ayrıca banka. 12, 24 ve 36 aya kadar vade seçeneği sunmaktadır.

Bilgi için tıklayın.

Garanti Bankası Öğrenci Kredisi

Eğitim kredisi dendiğinde akla gelen ilk bankalardan biri de Garanti Bankasıdır. Diğer bankalarla olan rekabetinde ön sıralarda olmayı ve eğitim hayatına destek olmayı planlayan banka, bu anlamda bir çok kampanyaya imza atmaktadır. Eğitim Kredisi ile tüm eğitim – öğretim ihtiyaçlarınızı cazip koşullarla karşılayabilirsiniz.

Çocuğunuz özel okulda öğrenim görüyorsa, tüm özel okullar için hazırlanmış olan kredimiz ile dilerseniz okul taksitlerinizi düşük faiz avantajından faydalanarak ödeyebilir, dilerseniz eğitim ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Üstelik 100.000 TL’ye kadar ve 48 aya varan vadelerle! Düşük faizli ve cazip koşullu kredilerden size en uygun olanı seçin, rahat edin.

Bilgi için tıklayın.

Türkiye İş Bankası Öğrenci Kredisi

Düşük faiz oranları ve uygun ödeme planlarıyla öğrenim hayatına destek olan bir diğer banka Türkiye iş bankasıdır. Banka öğrenciler uygun paketler sunarak, finansman desteği sunmaktadır.

Çocuğunuzun eğitim gideri gittikçe artıyor. “Eğitim masraflarının tamamını tek kalemde ödemek aile ekonomisine büyük yük” diyen banka eğitim kredisi imkanı vermektedir.

Eğitim Kredisi; öğrencilerin özel okul, üniversite gibi eğitim giderlerinin finansmanında kullanılabilir. Eğitim kredisinde ister öğrenci kayıt belgesi ve/veya okul ücretini gösterir belge karşılığı kredi tutarını okul hesabına aktarabilirsiniz ya da fatura karşılığı krediyi nakden alabilirsiniz.

Bilgi için tıklayın.

Akbank Öğrenci Kredisi

Akbank öğrencilere eğitim alanında destek verirken düşük fazi oranları ve ödemenize uygun vade planlarıyla da yardımcınız olmaktadır. Banka, anında kredi kampanyası ile de acil ihtiyaçlara hızlı çözümler getirmektedir.

Öğrenciye Anında Kredi

Anında kredi; finansman başvuru sürecinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi üzerine başvurunun onay alması durumunda, talep edilen tutarın ilgili bankadaki vadesiz hesabınıza TL olarak anında aktarılması anlamına gelmektedir.

Eğitim hayatınızı dürdürürken, acil ihtiyaçlarınız ortaya çıktıysa öğrenciye anında kredi veren kurumlara başvuru yapabilir ve nakit gereksinimlerinizi hızlı bir şekilde karşılayabilirsiniz. Anında kredi ürünleri, birçok banka tarafından sunulmaktadır.

 

Öğrenci Kredi Kampanyaları

Okul masraflarının tamamını karşılayarak sadece eğitime odaklanmak isteyenlere özel öğrenci kredi kampanyaları düzenlenmektedir. Söz konusu kampanyalar özelliklerine bağlı olarak okul, kurs, üniversite ve dershane giderlerine yönelik olabiliyor.

Farklı ödeme seçenekleri ve faiz oranlarıyla sunulan bu finansmanlar, sadece eğitim-öğretim masraflarında kullanılmasına karşın verilmektedir. Faiz oranları, kamu bankaları tarafından hazırlanan kampanyalarda daha uygun tutulmaktadır fakat özel bankalarda, kredi kullandırma şartlarını esnek tutmaktadır.

Bu nedenle giderlerinizin tamamını tek kalemde ödemek sizin için avantaj oluşturabilir. Ancak bu avantajı tam anlamıyla elde edebilmek için güncel öğrenci kredi kampanyalarını faiz oranları ve ödeme alternatifleriyle birlikte değerlendirmenizi öneririz.

İş Bankası Öğrenci Kredi Kampanyası

İş Bankası, öğrencilerin üniversite ve özel okul giderlerini daha rahat karşılayabilmeleri için kredi vermektedir. Bankanın güncel kampanyasında maksimum 36 ay vade yapılmakta ve % 1.50 faiz oranıyla finansman sağlamaktadır.

Ziraat Bankası Öğrenci Kredi Kampanyası

Kurs, dershane, özel okul ve üniversite için kredi imkânı sunan Ziraat Bankası’nın da, 36 aya kadar vadeli kampanyası bulunmaktadır. Banka, başvurunuzun onaylanması durumunda Kredili Mevduat Hesabı ya da taksitli şeklinde kullandırım yapmaktadır.

Denizbank Öğrenci Kredi Kampanyası

Artan eğitim harcamalarına karşın finansman arayan öğrencilere özel ürünler oluşturan Denizbank, müşterinin kredi notuna özel ödeme seçenekleri sunmaktadır.

Ayrıca uygulanacak olan faiz oranını da, talep edilen vade sayısına göre ayarlamaktadır. Eğitim ihtiyaçlarınızı finanse etmek için bu bankayı tercih ederseniz, 60 aya varan vadelerde ödeme yapma imkânı elde edebilirsiniz.

Akbank Öğrenci Kredi Kampanyası

Akbank, % 1.45 faiz oranıyla düzenlediği öğrenci kredi kampanyasını 48 aya kadar taksitlendirebiliyor. Eğitim alanıyla ilgili giderleri karşılamak için sabit oranlı ve eşit ödemeli avantajlarla sunulan bu üründen de faydalanabilirsiniz.

Finanse edilebilir tutar aralığı: 1.000 TL – 25.000 TL olarak belirlenmiştir.

Öğrenci Kredi Çekebilir mi?

Yaşam koşullarının giderek zorlaşmasıyla birlikte her ay düzenli bir geliri olmayan öğrenciler, temel gereksinimlerini karşılayabilecek finans desteği aramaktadırlar. Bu nedenle öğrenci kredi çekebilir mi kısaca özetleyelim…

Aslında her banka kredi müşterisine sıcak bakmaktadır ancak üniversite öğrencilerinin acil nakit ihtiyaçlarını krediyle karşılayabilmesi için bazı koşulları yerine getirmesi gereklidir. Finans kurumlarının kendi çalışma politikalarınca belirledikleri bu kriterler, bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir.

Fakat tüm kurumların değerlendirme aşamasında dikkate aldıkları ilk kriter, kişinin kredi notudur. Öğrenci kredi çekebilir mi sorusunu, bununla ilişkilendirdiğimizde; başvuru yapan öğrencinin kredi notu finansman verilebilmesi için yeterli seviyedeyse kredi alabilir sonucuna varabiliriz.

Ayrıca gelir belgesi istemeyen bankaların da, eğitim-öğretim alanına yönelik ürünleri bulunduğu için bu bankaların öğrenci kredilerine de başvuru yapabilirsiniz.

Öğrenci Taşıt Kredisi Çekebilir mi?

Özellikle 18-25 yaş arasındaki gençlerde araba sahibi olma isteği daha fazladır. Bazı finans kurumları da, bu konuda gençlere destek sağlamak için taşıt kredisi vermektedir. Ancak bunun için öğrencinin tespit edilebilir bir gelire sahip olması gerekmektedir.

Çünkü bankalar, araç kredisi hesaplama işlemleri sırasında öncelikle kişinin krediyi ödeme gücünün olup olmadığına incelemektedirler.

İhtiyaç kredileri alanında gelir belgesiz kredi kullandıran bankalar mevcut olsa da, taşıt kredisi vermek için gelir belgenizi beyan etmeniz gerekmektedir. “Öğrenci taşıt kredisi çekebilir mi?” sorusunu kısaca geliri yeterli olduğu tespit edilirse “Evet” şeklinde yanıtlayabiliriz.

4 yorum

  1. Cemil 3 Ocak 2016
  2. Ayka 18 Nisan 2017
    • editor 11 Mayıs 2017
  3. mustafa aydın 1 Şubat 2018

Yorum yazın