Öğrenciye Kredi Veren Bankalar GÜNCEL 2020Geçmiş zamanda kredi kullanmak son derece zahmetli ve zor bir uygulama idi. Şimdiki zamanda ise özel sermayeli bankaların artması, bankalar arasında rekabete sebep olmuş ve müşteri potansiyellerini bünyesine kazandırmayı hedeflemiştir.

Hemen her yaşta nakit ihtiyacı olan kişiler, öğrencilik dönemlerinde de finansal desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. Üniversite öğrencileri için, farklı bir şehre taşınmak, eğitim masrafları gibi giderler, aile bireylerini ekonomik olarak sarsmaktadır.

öğrenciye kredi veren bankalar

Çareyi banka kredilerinde bulan öğrenciler, kredi çekebilme ihtimallerini araştırmaktadır. Böyle bir durumda 18 yaşını tamamlamış öğrencilerin banka kredilerine yoğun talep göstermesi, bankaların öğrenci kredisi vermesine sebep olmuştur. Yani bankaların müşteri potansiyelini arttırma isteği ve öğrencilerden gelen talepler öğrenci kredilerini doğurmuştur demek yanlış olmayacaktır.

Bu anlamda eğitime destek vermeyi de planyalar bankalar, hemen her yıl öğrencilere özel kampanyalar geliştirmektedir. Diğer kredilerine oranla miktarların daha az olması da dikkat çeken bir durumdur. Genel olarak sabit bir gelirin olmaması, bankaların kredi miktarlarını düşük tutmasına sebep olmuştur.

Öğrenciye Kredi

Öğrencilerin kredilerin geri ödenmesi hususunda zorlanacaklarını düşünen bankalar, bu şekilde önlem almaktadırlar. Günümüz koşullarında ihtiyacı olan her kesime nakit desteği sunan bankalar, gerekli ön koşullarını esnek tutarak gelir belgesiz kişilere dahi kredi vermektedir.

Üniversite Öğrencisine Kredi: Maddi olarak sıkıntı yaşıyor, üniversite giderlerinizi karşılayamıyorsanız bankalardan ihtiyaç kredisi çekerek aylık eşit taksitler halinde ödeme yapabilirsiniz. Bu konuda üniversite öğrencisine kredi veren bankalar sayıca çoğalmakta ve sektör rekabetine dayalı olarak eğitim amacıyla farklı çerçevelerde kredi imkânları sunulmaktadır.

Halkbank, Şekerbank, QNB Finansbank, Akbank, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası başta olmak üzere birçok bankaya ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu bankaların öğrenci kredileri genellikle “Eğitim Kredisi” adında düzenlenmekte ve faiz oranları piyasa koşullarına göre uygulanmaktadır.

Ayrıca bu tür ürünlerde belirli bir alt limit ile üst limit bulunmaktadır. Çünkü banka, kredinin geri ödenmesinde bir sıkıntı yaşanmasına karşın birtakım önlemler almaktadır. Kredilerin belirli bir limitle sınırlandırılması da bu önemlerden biridir.

Öğrenciye Faizsiz KrediÜlkemizde, öğrenciye faizsiz kredi veren bankalar mevcut değil ancak devlet destekli finanse edilen kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Bu kampanyalar için öğrenciye finansman sağlayan kurumlarla görüşebilir ya da bu kurumların güncel duyularını takip edebilirsiniz.

Bunun haricinde katılım bankaları faiz kredi vermektedir (Ziraat Katılım, Albaraka Türk, Vakıf Katılım ve Kuveyt Türk). Fakat söz konusu olan bu bankalarda, öğrencilerin ihtiyaçlarını doğrudan karşılamıyor ve faiz oranı yerine kâr oranı kavramını tercih ederek gelir elde ediyorlar.

Öğrenci Kredisi Veren Bankalar

Üniversiteye giden öğrenciler aileden uzak yaşam ve eğitim giderleri derken epey paraya ihtiyacı olan bir kesimdir. Artık tamamen kendi başına yaşamaya başladıkları üniversite hayatında öğrenciler tabii ki sabit bir gelirleri olmadığı için belirli sıkıntılar çekebilmektedir. Bu gibi durumlar için bazı bankalar üniversite öğrencileri için kredi vermektedir.

Öğrenciler ihtiyaçları olan parayı bankalardan kolaylıkla çekerek sahip oldukları imkanları genişletebiliyorlar. Bankaların öğrencilere kredi vermesi için tek şartı kredi notlarının iyi olmasıdır. Bu durum dışında herhangi bir gelir belgesi ve kefil gibi şartlar bulunmamaktadır.

Öğrenciye kredi veren bankalar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Şeker Finans
 • Denizbank
 • QNB Finansbank
 • Vakıfbank
 • Yapı Kredi
 • Odeabank
 • Fibabanka
 • Alternatifbank

Öğrenciye İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Sigortalı bir işte çalıştıkları için gelir belgesine sahip olan tüm bireyler, belirli kriterleri yerine getirdikleri takdirde kolaylıkla bankalardan kredi alabilirler. Ancak öğrenciler herhangi bir gelir belgesine (maaş bordrosu ya da gelir yazısı) sahip olmadıkları için her bankadan kredi kullanamazlar.

Öğrenciye İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Çünkü finans kurumları, verilen kredinin geri dönüşümü olması açısından öncelikle kendilerini garanti altına almaktadırlar. Buna bağlı olarak da her bankaya değil, sadece öğrenciye ihtiyaç kredisi veren bankalara başvuru yaparak gereksinim duyduğunuz finansmanı elde edebilirsiniz.

Özellikle gelir belgesiz kredi sunan bankaların sayısı günümüzde giderek artmaktadır. Bu bankaların öğrencilere özel hazırladıkları kredi paketlerinin şartlarını karşılıyorsanız, zahmetsizce kredi alabilirsiniz.

Ayrıca çoğu banka müşteri sayısında azalma olduğunda ya da yıllık kazançlarında düşme görüldüğünde, dönemsel olarak öğrenci kredileri ile ilgili kampanyalar düzenlemektedir. Bu kampanyalara da başvuru yaparak, okul ve yaşam için gerekli olan harcamalarınıza finansman bulabilirsiniz.
İş Bankası Öğrenci Kredisiİş Bankası, üniversite öğrencilerine kredi imkanı sağlayan bankalardan bir tanesidir. Eğitim kredisi adı altında sunulan bu kredi imkanı 48 aya varan vade imkanları ile banka bünyesinde yer almaktadır. Başvuru yapmak için öğrenci belgesi ve okul masraflarını gösteren 2 belgeye ihtiyacınız var. Doğrudan şubeye gidilerek yapılan öğrenci kredisi başvurusu kabul edildiği takdirde derhal tarafınıza geçirilecektir.

Halkbank Öğrenci Kredisi: 50.000 TL’ye kadar kredi veren Halkbank, bu işlemi eğitim kredisi başlığı altında yapmaktadır. Faiz oranı %1,23 olan Halkbank öğrenci kredisini 48 aya varan vade imkanları ile alabilirsiniz.

Vakıfbank Öğrenci Kredisi: Vakıfbank’ta üniversite öğrencilerine kredi imkanı sunan bankalar arasındadır. 40.000 TL’ye kadar kredi veren Vakıfbank’ın faiz oranları %1,20’den başlamaktadır. Yalnızca öğrencilere kredi vermeyen Vakıfbank, aynı zamanda spor okulları, MEB kursları, doktora öğrencileri ve öğrenci velilerine de öğrenci kredisi vermektedir. Vakıfbank’ın öğrenci kredisi imkanlarından faydalanmak için doğrudan şubeye giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Öğrenci KredisiÖğrenci kredisi uygulamasını bünyesinde bulunduran Ziraat Bankası, 36 aya varan vade imkanları ile öğrencilerin yanında yer almaktadır. Eğitim kredisi adı altında verilen bu kredi türü, doğrudan öğrenciye veya öğrenciye yardımda bulunan bir aile yakınına verilebilmektedir. %1,90 faiz oranları ile Ziraat Bankası öğrenci kredisine başvurmak için şubeye gidebilirsiniz.

Garanti Bankası Öğrenci Kredisi: Öğreciye kredi başlığı altında kredi veren Garanti Bankası, eğitim masrafları için öğrenci ve ailesine verilebilmektedir. 25.000 TL’ye kadar 48 aya varan vade imkanları ile verilen öğrenci kredisi Garanti Bankasında sizleri bekliyor.

Denizbank Öğrenci Kredisi: Eğitim kredisi adı altında verilen bu kredi türü yalnızca öğrencinin ailesi tarafından alınabilmektedir. Kredi başvurusu yapılırken nüfus cüzdanı, eğitim giderleri, öğrenci belgesi yanı sıra ailenin gelir belgesi de gereklidir. Yani öğrenciler bu kredi türü için doğrudan başvuru yapamamaktadır. Yalnızca öğrenci velilerinin çekebildiği eğitim kredisi %1,40’den başlayan faiz oranları ve 60 aya varan vade seçenekleri ile Denizbank’ta yer almaktadır.

QNB Finansbank Öğrenci Kredisi: QNB Finansbank’ta daha önceleri eğitim kredisi mevcut olsa da şuanda bu uygulama yürürlükte değildir. Bankanın gelişmelerini takip ederek, öğrenci kredisi uygulaması tekrar aktif olduğunda bu işlemden yararlanabilirsiniz.

Şekerbank Öğrenci Kredisi: Şekerbank’ın alt kuruluşu olan Şeker Finans, gelir belgesi olmadan fakat evinizi teminat olarak göstererek eğitim kredisi alabilirsiniz. 120 aya varan vade imkanları ile ihtiyacınız ola kredi miktarını Şeker Finans üzerinden alabilirsiniz.

Öğrenci Kredi Çekebilir mi?

Yaşam koşullarının giderek zorlaşmasıyla birlikte her ay düzenli bir geliri olmayan öğrenciler, temel gereksinimlerini karşılayabilecek finans desteği aramaktadırlar. Bu nedenle öğrenci kredi çekebilir mi kısaca özetleyelim…

Aslında her banka kredi müşterisine sıcak bakmaktadır ancak üniversite öğrencilerinin acil nakit ihtiyaçlarını krediyle karşılayabilmesi için bazı koşulları yerine getirmesi gereklidir. Finans kurumlarının kendi çalışma politikalarınca belirledikleri bu kriterler, bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir.

Fakat tüm kurumların değerlendirme aşamasında dikkate aldıkları ilk kriter, kişinin kredi notudur. Öğrenci kredi çekebilir mi sorusunu, bununla ilişkilendirdiğimizde; başvuru yapan öğrencinin kredi notu finansman verilebilmesi için yeterli seviyedeyse kredi alabilir sonucuna varabiliriz.

Ayrıca gelir belgesi istemeyen bankaların da, eğitim-öğretim alanına yönelik ürünleri bulunduğu için bu bankaların öğrenci kredilerine de başvuru yapabilirsiniz.

Öğrenci Kredisi Nasıl Alınır?

Öncelikle, sadece öğrenciler olmamakla birlikte kredi kullanacak her ihtiyaç sahibinin kullanacağı kredi türüne göre bankaların kampanya ve paketlerini incelemeli ve bütçesine uygun olan bankayı tercih etmelidir. Faiz oranları ve vade seçenekleri bunlar içinde en önemli olan detaylardır.

Öğrencilerin kredi kullanabilmesi için öncelikle bankaya aylık bir gelir beyan etmesi gerekmektedir, yani geri ödemesi hususunda bankayı ikna etmek önemlidir. Part–time çalışan ya da staj yapan öğrencilerin gelir beyanı da bankalar tarafından kabul görmektedir. En az 3 ay sigortalı olma durumu da bazı bankların aradığı şartlar arasında yer almaktadır.

Öğrencilerin kredi kullanmasındaki bir diğer yöntem ise kira geliridir. Düzeli kira geliri olan ve bunun gelirini bankaya ibraz eden öğrenciler de kredi kullanabilmektedir. Herhangi bir geliri olmayan kişiler içinse üzerine kayıtlı herhangi taşınamaz bir mülkü ipotek ettirebilir, ya da kefil göstererek kredi kullanabilmektedir.

Bunların haricinde kredi kullanacak kişide aranan önemli özelliklerden biri de kredi notudur. 18 yaşını tamamlamış bir öğrencinin kredi notunun da yüksek olması gerekmektedir. Bankalar kredi kullanacak tüm müşteriler için kredi notu araştırması yapmakta ve bu oranda kredi vermektedir. Hatta bazı bankaların kredi notu yüksek olan öğrenciye direk kredi verdiği bilindik bir durumdur.

Öğrenciye Kredi Şartları

 • Aile Kefil Gösterilerek
 • Çalışıyorsanız maaş bordrosu göstererek
 • Eğitim Kredisi adı altında aileniz tarafından alınabilen kredi

Bugün bankalarda birçok farklı kredi çeşidi bulunuyor. Tatil kredisi, ihtiyaç kredisi, tüketici kredisi, ev kredisi ve araba kredisinden sonra şimdi de eğitim kredisi ön planda. Okul ücretini tek seferde ödeyemeyen öğrenciler ve aileleri için kredi imkanı sunan bankalar, her türlü okul ve eğitim giderlerinizi üstleniyor.

24 hatta 36 aya varan vade olanakları ile üniversite öğrencisine kredi veren bankalar, bu başvurularda şahsi ya da maddi teminat alıyorlar. Bu durumda, ailenizi kefil göstererek okul masraflarınız için eğitim kredisi çekebilir, yani öğrenci kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi çekmek yerine daha hızlı ve kolay çözüm olan kredi kartı için Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar yazımızı okuyabilirsiniz.

Dershane masrafları ortada; son sınıf öğrencilerinin dershane masraflarını karşılamak isteyen veliler, çocuklarının üniversite sınavından sonra ortada kalmalarını istemiyorlar. Bu noktada öğrenciye kredi veren bankalar devreye giriyor.

18 yaşını dolduran herkesin başvurabileceği eğitim kredisini, İş Bankası, Akbank, Yapı Kredi, Ziraat ve HSBC gibi bankalardan alabilirsiniz. KYK’dan kredi ya da burs alan öğrencilerin burs paralarını çektikleri Ziraat Bankası ise, belirli bir burs-kredi geliri olan bu öğrencilere de kredi imkanı sunuyor.

5 yorum

 1. Cemil 3 Ocak 2016
 2. Ayka 18 Nisan 2017
 3. mustafa aydın 1 Şubat 2018
  • editor 1 Şubat 2018

Yorum yazın