Öğretmenler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Öğretmenler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Öğretmenler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Türkiye’de ki hemen her vatandaş gibi, öğretmenlerinde zaman zaman nakit desteğine ihtiyacı olmakta ve bankalara başvurma hakkı bulunmaktadır. Hatta düzenli geliri olup öğretmenlik görevi yapan memurlar için bu durum, çoğu kişilere göre daha kolay olmaktadır.

Bankaların değerli müşteri grupları arasında yer alan öğretmenler, herhangi bir sebepten kredi başvurusunda bulunabilmektedir. Bu anlamda ihtiyaç, konut ya da araç kredisi için nakit desteği almak için, bankanın başvuru kanallarından birini tercih edilir ve gerekli evraklarla rahatlıkla başvuruda bulunabilmektedir.

Yapılan başvurular da büyük oranda onaylanmakta ve kısa sürede nakit ihtiyacı karşılanmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki, öğretmenler için kredinin bir limiti bulunmaktadır.

Öğretmenler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Öğretmenlerin Kredi Limitleri

Öğretmenlerin maksimum ne kadar kredi kullanabileceği ya da kredi limitinin ne kadar olduğu, bankalar arasında değişkenlik göstermekte ve öğretmenin gelir düzeyi ya da kredi notu gibi olgulardan etkilenmektedir.Ancak, kredi miktarının ne kadar olacağını belirleyen en temel faktör, aylık gelir olmaktadır.

Yani kişinin aylık geliri ne kadar fazla ise, o kadar fazla kredi kulla bilmektedir. O halde, uzun yıllardır öğretmenlik yapan kişi ile bu meslekte yeni olan öğretmen karşılaştırıldığında, kademli olan öğretmenin maaşı yüksek olacağından daha fazla kredi kullanabilmektedir. Bunlara ek olarak öğretmenin kredi notu, sicil kaydı gibi etkenler de oldukça önemli olmaktadır.

Öğretmenler Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir?

İhtiyaç kredisi en sık başvurulan kredi ürünlerinden biri olmaktadır. Öğretmenlerin de birçok sebepten bankalardan ihtiyaç kredisi kullanma talebi bulunmaktadır. Ancak, ne kadar kredi kullanabileceği hususunda net bir bilgi sahibi olmayan öğretmenler, bankalarla görüşme yoluna gitmektedir.

Esasen öğretmenler için net olarak şu kadar ihtiyaç kredisi verilir, gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.Öğretmenin maaşı kredi notu, ipotek ettirme ek gelir ya da kefil gibi olanakları bankaya sunması halinde kullanacağı kredi miktarı hayli artacaktır.

Bunun dışında bankaların zaman zaman çıkartmış olduğu kampanyalar doğrultusunda da oranlar esneklik göstermektedir. Başvuruda bulunmuş olduğu ihtiyaç kredisi Büyük ihtimalle onaylanacak öğretmenler için ortalama olarak, maaşının 10 katına kadar kredi verildiği gözlemlenmektedir.

Öğretmenler Ne Kadar Taşıt Kredisi Çekebilir?

Taşıt kredileri için de öğretmenler, esnaflar ya da özel sektörlerde çalışan kişilere göre 1 adım önde olmaktadır. Sonuç olarak devlete bağlı olarak çalışan öğretmenler, taşıt kredileri için de şanslı olup avantajlı kampanyalardan faydalanabilmektedir.

Sıfır ya da 2. el alınan taşıtlar için kredi oranları gelir belgesi ve bankanın belirlemiş olduğu taşıt kredisi oranına göre belirlenmektedir. Taşıt kredileri için temel şart olan, aracın rehin alınması, öğretmenler içinde geçerliliğini korumaktadır.

Öğretmenler Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir?

Konut kredileri, yüksek miktarlı ve uzun vadeli olarak ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. Satın alınacak evin ipotek altına alınmasıyla verilen kredi ürünü için bankalar, öğretmenlere özel kampanyalar oluşturmaktadır. Bu sayede düşük faiz oranları ile kredi kullanabilen öğretmenler 15 ile 20 yıla kadar vade imkânı kredi kullanabilmektedir. Bununla birlikte, kişinin kredi notu, aylık geliri gibi etkenler de kredi miktarını etkilemektedir.

Not: öğretmenlerin ihtiyaç, araç ya da konut kredisine başvurmadan önce, bankaların sunmuş olduğu kampanyaları araştırmalı ve neticede kendisi için en karlı olanı tercih etmelidir.Bununla birlikte, kişinin maaşını aldığı bankadan başvuruda bulunması, hem başvuru sonuç aşamasını hızlandırmakta, hem de kredi miktarını olumlu etkilemektedir.

Hiç Borç Yoksa Kredi Limiti Daha Fazla Olur

Bankaların kredi ürününden faydalanmak isteyen öğretmenlerin de belirli limitleri olduğundan bahsetmiştik. Ancak, kimi zaman verilen nakit desteği öğretmenler için yeterli olmayıp, daha fazla nakde ihtiyaç duymaktadır. Tam da bu noktada, kredi ya da kredi kartına ait borcu olan kişiye göre borçsuz olan öğretme daha fazla kredi kullanabilmektedir.