Ön Onaylı Kredi Nedir? Ön Onay Nasıl Alınır?Bugün bankada hesabı olan herkesin telefonuna bildirim şeklinde gelen Ön Onaylı Kredi Nedir? Ön Onay Nasıl Alınır? Sorularına açıklık getirmek gereklidir.  Sms ve mail yoluyla Ön Onaylı Kredi teklifleri, müşterisi olduğunuz bankanın sizin müşteri puanlarınıza, aylık ödeme bilgilerinize, limit boşluklarınıza bağlı olarak hesapladıkları basit kredi verme önerilerinden biridir.

Diğer kredi türlerinden daha esnek bir sisteme sahiptir. Ön Onaylı Kredide teklifi yapan bankalardır. Ön Onaylı Kredi başvurusu sms, internet, mail ya da atm üzerinden gerçekleştirilebilmektedir ve bu yönüyle anında kredi ismiyle lanse edilmektedir. Fakat krediyi almak için banka şubelerine gitmek gereklidir.

Ön Onaylı Kredi Nedir? Ön Onay Nasıl Alınır?

Ön Onaylı Kredi Limiti

Bankalar her müşterisine özel bir limit belirlemektedir. Bu limit kimilerinde çok uç rakamlarda olabilmektedir. Bankalar yaptıkları farklı analizlerle müşterinin bilgileri ekseninde bir limit belirlemektedirler. Bu limitler belirli şartlar ekseninde belirlenmektedir.

 • Müşterinin bankada yer alan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Numarasına bağlı olarak KKB puanındaki değişim KKB Puanı: bankaların ortak kurdukları bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemde tüm banka müşterilerinin banka bilgileri, kart borçları vb ayrıntılı tüm bilgiler bankalar arasında paylaşılmaktadır.
 • Kredi kartı ya da kredi ödemelerinizdeki durum, gecikme olup olmadığı
 • Müşterinin yaptığı kredi başvuruları ve diğer kredi kartı başvuruları, bu başvurulara alınan yanıt
 • Müşterilerin borçlanma endeksi
 • Müşterinin takip kodunun olup olmadığı

Tüm bu şartlara bakılarak bankalar ön onaylı kredi limitini belirlemektedir. Eğer bankaya borçlu bir kişi varsa, kredi kartı borcunu ödemeyen bir müşteri varsa ön onaylı kredi limiti bu kişiye çıkmamaktadır.

Fakat düzenli bir ödeme sistemi olan, borcunu aksatmadan ödeyen bir müşteriyse uç miktarlarda bile ön onaylı kredi limiti kendisine tanımlanabilir. Önemli olan kişinin güvenilirliğidir.
Ön Onaylı Kredinin Reddedilmesi Durumları

Müşteri tarafından ön onaylı kredi başvurusu yapılması bazı durumlarda bankalar tarafından reddedilebilir. Bankalar başvurunuzun ardından araştırma ve analizlerinizi yaparak size uygun bir ön onaylı kredi limiti belirlemektedir. Ardından bankalar size belirli bir sürede kullanılması şartı ile bu krediyi sunmaktadır.

Bu süre zarfında bankalar kontrollerine devam eder. Krediyi ödeyemeyecek durumunuzu tespit etmesi halinde ise bu basit onay işlemini reddeder. Yani kredi ödemelerinizde gecikme yaşandığından ön onaylı krediyi sonlandırır.

Yukarıdaki şartlar başvurunun kabul edilmesi için de geçerli olurken başvurunun reddedilmesi de bazı nedenlerden kaynaklanmaktadır.

 • Tanımlanan ön onaylı kredi sonrasında bankalarda bulunan kredi kartı ve kredi borçlarınızın ödenmesi işlemlerinde gecikmelerin yaşanması halinde
 • İşinizden ayrılmanız halinde SGK ödemeleriniz sonlandırılmış olması durumunda
 • Kazancınızla bağlantılı olarak ön onaylı kredi borcunuzun geri ödemesinin yapılamayacağının bankalar tarafından tespit edilmesi şüphesinde
 • Banka şube yetkilisin ön onaylı kredi talep eden müşteriyle gerçekleştirdiği birebir görüşmede yöneticinin müşteri hakkında olumsuz bir yoruma, düşünceye sahip olması durumunda
 • Tanımlanan ön onaylı kredinin ardından başka bir bankada da kredi başvurusunun yapılmasının tespit edilmesi halinde
 • Bankaların sistemine düşen güvensiz bir hareketin tespit edilmesi durumunda

Ön Onaylı Kredi Türleri

TCKN ile gerçek kişilere tanımlanan krediler her kişiye özel limitler ile belirlenmektedir. Ön Onaylı Kredi tüm kredi sistemlerini kapsamaktadır.  Bu krediler ödeme bilgilerinize, banka bilgilerinize, hesap hareketlerinize, puanlarınıza göre bankalar tarafından belirlenmektedir.

 • Taşıt Kredisi
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi

Gibi çeşitli kredi türleri adınıza yapılacak araştırmanın ardından sizlere verilebilmektedir. 20.000 TL, 50.000 TL, 100.000 TL miktarlarına kadar kredi çekim imkânları sunulmaktadır. Kredinin teminatının artışıyla bağlantılı olarak kredi limiti de artmaktadır.

Kredilerin geri ödemesi onayı banka tahsis ekibi tarafından belirlenmektedir. Onların onayının alınması ile kredi almanız da kolaylaşmaktadır.

https://www.kredi365.net/on-onayli-kredi-veren-bankalar.html

Ön Onaylı Kredi Başvurusu

Kredi başvurularını ATM üzerinden, telefon bankacılığından ya da müşteri hizmetleri üzerinden yapabilirsiniz. Fakat kredi alımı bankalardan olmaktadır. Sadece kimliğinizle Ön Onaylı Kredinizi kolayca alabilirsiniz. Bazı bankalar gelir belgesi (maaş bordrosu) ve ikametgâh bilgisi için ev faturası isteyebilmektedir.

Bankalar piyasa koşullarına, faiz oranlarına, müşterinin hesap bilgi analizlerindeki araştırma süresine, ekonomideki son durumlara göre 30-90 gün içinde kredi başvuru işlemlerinizi müspet ya da menfi olarak sonlandırmaktadır.

Yorum yazın