Otomatik ödeme talimatı nedir? nasıl verilir?Otomatik ödeme talimatı nedir? nasıl verilir?

Ülkemizde hızla artan bankacılık sektöründe, banka hesaplarının birçok alanda kullanılabiliyor olması, kişileri hemen her anlamda rahatlatmıştır. Kredi kartı ve banka kartları sayesinde kişiler, nakit çekim, alış-veriş, sağlık alanlarında destek bulduğu gibi, kartlar ve hesaplar ile otomatik ödeme talimatlı verilebilmesi de kişinin yaşamında oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Kredi kartı ya da banka kartları ile elektrik, su, doğal gaz, yapılan aylık taksitler ödenebilmekte, bu sayede kişiler zahmetsizce işlemlerine devam etmektedir. Otomatik ödeme talimatlarının bir diğer avantajı ise, herhangi bir sebepten ödenemeyen ya da unutulan faturalar bu sayede düzenli bir biçimden hesaptan aktarılabilmesidir.

Otomatik ödeme talimatı nedir?

Otomatik ödeme talimatı, bankanızda bulunan vadesi hesabınızdan talimat verdiğiniz Telekom, cep telefonu, kablolu TV, su, doğalgaz, elektrik vb. faturaların hey ay düzenli bir biçimde çekilmesi ve ödemenin yapılması anlamına gelmektedir. Bu işlem için en önemli kural, hesabınızda yeterli bakiyenin olmasıdır. Aksi halde nakit akışı sağlanamayacağı için ödeme de yapılamamaktadır.

Bunun dışında bazı bankalar,otomatik fatura ödemelerinde kullanılmak üzere kredili mevduat hesabı açarlar ve böylece hesabınızda yeterli para bulunmasa bile faturalarınız zamanında ödenir. Ancak, burada ödenen husus ödenen paraya faiz işletilmesi yapılacağından, hesap hareketlerinin düzenli takip edilmesi gerekmektedir.

Otomatik ödeme talimatının avantajları nelerdir?

Otomatik ödeme talimatı vermeyi düşünüyorsanız bunun karşılığında bankanın sizden ek bir ücret almayacak olmasına özen göstermelisiniz.

Size avantajları:

 • Faturalarınızı takip etmek zorunda kalmazsınız
 • Hiç bir ücret ödemezsiniz (çoğu bankada bu hizmet ücretsizdir)
 • Bankaların otomatik ödeme talimatı verenlere özel yaptığı kampanyalardan yararlanırsınız

Bankaya avantajları:

 • Sizin paranızla para kazanırlar. Diyelim son ödeme tarihi ayın 30’u olan elektrik faturanız var. Siz normal şartlarda durumunuz el veriyorsa faturayı ödemek için son güne kadar bekler misiniz? Tabii ki hayır. İşte bankalar bu durumları bile kendi çıkarlarına kullanarak sizin paranızdan para kazanırlar. Faturayı son ödeme tarihinden önce asla yatırmazlar, son ödeme tarihine kadar bekletirler ki paranızdan daha fazla yararlanabilsinler. Ne yapacaklar benim paramı demeyin. Ülkemizde 77.6 Milyon insan yaşıyor 🙂
 • Eğer kredi kartıyla fatura ödeme talimatı verdiyseniz bankadan bankaya göre değişen miktarlarda komisyon ücreti alırlar

Otomatik ödeme talimatının dezavantajları nelerdir?

Otomatik ödeme talimatının tek dezavantajı yukarıda da söylediğimiz gibi eğer kredi kartıyla talimat vermiş iseniz faturalarınızın ödenirken sizden komisyon kesiliyor olmasıdır. Bunun haricinde dezavantajı olduğunu söylemek doğru olmaz.

Ancak her şeyi ucu ucuna yetiştiriyorsanız, faturalarınızı günü geçtikten sonra yatırıyorsanız otomatik ödeme talimatı vermeniz de mantıklı bir çözüm değil. Ayrıca kredili mevduat hesabı açarak otomatik ödeme talimatı vermenizi de önermiyoruz.

Otomatik ödeme talimatı nasıl verilir?

Ülkemizin gelişmiş teknolojiye ayak uydurması ve hemen her bankanın da bu doğrultuda hareket etmesi sebebiyle birçok işlem elektronik ortamlarda yapılabilmekte, böylece kişiler işlemlerini zahmetsizce ve kısa sürede tamamlamaktadır.

Kredi kartı ya da banka hesabı ile otomatik ödeme talimatı vermek isteyen tüketicilerde,talimatını son faturası ile banka şubelerine giderek, ATM’lerden, internet şubelerinden,ya da telefon bankacılığı ile yapabilmektedir.
Bunu İnternet Bankacılığı‘ndan yapabileceğiniz gibi müşterisi olduğunuz bankanın şubelerinden ve müşteri hizmetlerinden de yapabilirsiniz. Talimata vereceğiniz kurumun herhangi bir faturasının da yanınızda olmasına dikkat edin. İncelemeniz için aşağıya en çok kullanılan bankaların otomatik ödeme talimatı hizmetlerini tanıtan sayfalarını koyduk.

 • Ziraat Bankası otomatik ödeme talimatı: LİNK
 • Garanti Bankası otomatik ödeme talimatı: LİNK
 • Türkiye İş Bankası otomatik ödeme talimatı: LİNK
 • Finansbank otomatik ödeme talimatı: LİNK
 • Halkbank otomatik ödeme talimatı: LİNK
 • Vakıfbank otomatik ödeme talimatı: LİNK
 • Akbank otomatik ödeme talimatı: LİNK
 • Denizbank otomatik ödeme talimatı: LİNK

Kredi Kartından Otomatik Ödeme Talimatı Vermek

Finansal anlamda birçok konuda kişilere destek olan kredi kartları, son zamanlarda otomatik ödeme talimatı ile de ön plana çıkmaktadır. Hemen her banka, müşterisine, kullanmış olduğu kredi kartı ile otomatik ödeme talimatı verme imkânı sunmaktadır. Böylece kişiler zahmetsizce elektrik, su, telefon, doğalgaz, Digitürk, TR-NET gibi fatura bedellerinin yanı sıra, kira, mağaza taksiti vb. özel ödemeleri dahi yapabilmektedir.

Banka Hesabından Otomatik Ödeme Talimatı Vermek

Tıpkı kredi kartlarında olduğu gibi, banka hesabından otomatik ödeme talimatı vermek mümkündür. Burada önemli olan nokta, kişinin hesabında yeterli paranın olmasıdır. Ancak kimi durumlarda kişinin hesabında yeterli bakiye olmasına rağmen, otomatik ödemenin gerçekleşemediği görülmektedir.

Gerek bankanın gerekse de anlaşmalı kurumların teknik sorunları gibi nedenler,bu gibi durumlara sebebiyet vermektedir. Bunun için kişiler hesabını ve nakit akışını düzenli bir biçimde kontrol etmelidir. Zira faturaların yanı sıra SGK primleri ya da kira ödemelerine de otomatik ödeme talimatı veriliyor olması, üzücü sonuçlar doğurabilmektedir.

Otomatik ödeme talimatı nasıl iptal edilir?

Herhangi bir nedenden dolayı otomatik ödeme talimatınızı iptal ettirmek istiyorsanız, evrak ya da form doldurma gereği olmadan, banka şubeleri, internet şubesi, telefon bankacılığı, mobil uygulamalar ya da banka ATM’lerinden otomatik ödeme talimatı iptal ettirebilirsiniz. Bu işlem için bankaların hizmete sunduğu uygulamayı takip edebilir, iptal işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Konuyla ilgili haber: Faturası otomatik ödemede olanlar dikkat!

Otomatik Ödeme Talimatı Vermek Ücretli Mi?

Mayıs ayında yürürlüğe giren Tüketicileri Koruma Yasası’nda kredi kartından faiz dışında bir kesinti yapılmasının yasak olmasına karşın birçokbanka, müşterinin kredi kartı üzerinden vermiş olduğu otomatik ödeme talimatında işlem başına ücret kemeye başlamıştır. Bu miktar bankalar arasında değişkenlik göstermekle birlikte, 0,75 kuruş ile 1,5 tl arasında değişmektedir. Bu anlamda verilen talimat başına kesilen ücretler, bankalarınkampanyaları ya da iş akışı gereği değişmektedir.

Yorum yazın