Peşinatsız Araba Alınır Mı?

Peşinatsız Araba

Her geçen gün araç sayısının artış göstermesi, kuşkusuz ki kişilerin bu alana olan ilgisinden doğmaktadır. Her gün işe gidip gelmek ya da özel seyahatler için toplu ve yorucu yolculuk yapmak yerine, kişinin kendi zevki ve ihtiyacına göre beğendiği aracı alması  mükemmel olacaktır.

Bunun yanı sıra markaların durmadan ürettiği konforlu ve şık modellerde  kişilerin ilgisi çekmektedir. Ancak, göz alıcı olduğu kadar pahalı da olan bu araçları almak için toplu paraya ya da peşinata ihtiyaç olmaktadır. Hiç peşinatı olmayan ancak araç sahibi olmak isteyen kişiler için de bazı alternatifler bulunmaktadır.

peşinatsız araba

Hiç Peşinatsız Taksitle 2. el Araba Alınabilir Mi?

Taşıt kredisi kullanmak isteyenler, için çekilen tutar satın alacağı aracın %70 i oranında kredi kullanabilmektedir. Bu durumda kişiler, araç kredisi için % 30 unu peşinat olarak ödemelidir. Aksi durumlar da ise kredi kullanımı hayli zor olmakla birlikte, peşinatını da ihtiyaç kredi olarak kullanabilirler.Araç kredisi kullanımında ki bir diğer önemli detay ise,alınacak aracın maximum 8 yaşında olmasıdır.

Peşinatsız Senetle Araç Satanlar

Hiç peşinatı olmayan kişiler, senetle araç satın alabilirler,özellikle büyük şehirlerde bu iş ile uğraşan birçok galeri bulunmaktadır. Burada ki işleyiş,öncelikle cebinizde noter masrafı olan 270 TL rehin masrafı 150 TL’de devir-teslim masrafı olması yeterlidir.İyi araştırılmış ve güvenilir bir galerici ile anlaşmanız halinde, kişi sizin için kredi kullanmaktadır. Ve bu miktarı senetle geri tahsil etmektedir. Buraya kadar işleyiş karlı gibi gözükse de galericiler çekmiş olduğu kredinin faiz oranın da ve satış yapacağı araç fiyatından kar elde etmektedir.

Örneğin, galerici 12 ay vadeli olarak 12.000 TL’yi %0,99 faiz oranından çektiği düşünülürse, 12.000 TL olarak geri ödeyecektir. Arabanın değeri 7 bin TL iken 10 bin TL’ye satarak kar elde edecek ve 0,99 olan faiz oranını %3 olarak değerlendirerek 14 bin TL olarak tahsil edecektir. Yani bu işlem için galerici 7 bin net kâr alırken alıcı için araç hayli pahalıya gelecektir.

Peşinatsız Araba Kampanyaları

Araba sahibi olmak isteyen ancak bunun için peşinatı olmayan vatandaşlar için birçok araba markası hemen her yıl kampanya düzenlemekte ve hem kişileri araba sahibi yapmakta hem de müşteri sayısını arttırmaktadır. Buna göre 2017 yılı için peşinatsız araba kampanyalarından birkaçı şöyledir.

Örnek olarak,

Ford sıfır araba kampanyası:  Kampanya 2017 Ford focus sıfır araçi çin geçerli olup, araç bedelinin 20 bin TL‘si için 0 faiz uygulaması ile 20 ay vade seçeneği sunulmaktadır. 40 bin TL’si için %0,66 faiz oranı ile aylık 1.500 ödeme ön görülmüştür.

Bunun dışında,Wolksvogen jetta ve caddy sıfır araç kampanyası, Hyundai i30 modelleri için peşinatsız araç kampanyaları birkaçına örnektir.

Peşinatsız Araba Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Ekonomik gücünüzün yetersiz olmasına karşın,hiç peşinat ödemeden araç sahibi olmak isteyen kişiler,alternatif olarak,peşinatsız senetle araç alabileceği gibi, araba markalarının yapmış olduğu kampanyaları takip ederek de, peşinat ödemeden araç sahibi olabilirler. Bu seçeneklerden karlı olanı ise, markaların kampanyalarını takip etmek olacaktır.