Peşinatsız konut kredisi nasıl çekilir?

Peşinatsız konut kredisi nasıl çekilir?

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Türkiye’de hızlı büyüyen inşaat sektörü olmasından dolayı bazı dönemlerde konut fiyatlarında avantajlı aralıklar olabilmektedir. Tüketiciler hem kendi kullanımları hem de yatırım ve gelir amaçlı olması için konut alımı konusunda sürekli ilgilenmektedir. Fakat bankalar konutun ekspertiz değerinin tamamı olacak şekilde genelde kredi vermezler.  Konut kredi çekmek istediğinizde bankanızı arayıp Peşinatsız konut kredisi nasıl çekilir? Diye sorduğunuzda size konut için %100 oranında kredi verebileceklerini söylerler. Bu yazımızda peşinat vermeden sadece kredi ile nasıl konut alınacağı hakkında bilgi vereceğiz.

Peşinatsız Konut Almak

Konut almak için kredi çekmek istediğinizde bankanın göndereceği ekspertiz konutun değerini belirledikten sonra bankalar %75-80 oran aralığında size kredi verebilmektedir. Kalan %25’lik kısmı peşin ödemeniz gerekmektedir. %25’lik kısmı nakit olarak ödeme istemiyorsanız başka bir ihtiyaç kredisi çekebilme seçeneğini bankanız size sunacaktır. Fakat iki farklı kredi kullanım olacağından daha faiz ödemiş olacaksınız.

Krediyle ev almak mantıklı mı?

İki farklı kredi kullanmadan peşinatsız konut almak istiyorsanız kullanmak istediğiniz kredi miktarı kadar başka bir gayrimenkule ipotek koydurarak kredi alabilirsiniz. Fakat bu seçenek ülkemizde hem imkanlar hem de ileriye dönük düşünüldüğü zaman mantıklı bir yatırım olarak düşünülmemektedir. Çünkü ikinci olarak gösterdiğiniz ipotekli gayrimenkulü satmak istediğiniz prosedürler ile uğraşmak zorunda kalıyorsunuz.

Peşinatsız konut almak için en avantajlı yollar arasında güvenilir inşaat firmalarının başlatmış olduğu kampanyalar olmaktadır. İnşaat firmalarından konut alırken ödemeyi tam yapmadığınız zaman tapu devri yapmadığı bilinmektedir. Bu tür devir işlemlerini yapmayan firmaları seçmek yerine bankalar gibi tapuya ipotek koyacak inşaat firmalarını seçebilirsiniz.

Peşinatsız konut kredisi nasıl çekilir sorusunun bir diğer cevabı da kefil göstererek olabilmektedir. Konut ekspertiz değerinin tamamını kredi çekmek istiyorsanız bankanızın sizden isteyeceği kriterlerde bir tane ya da kredi miktarına göre iki tane kefil getirmeniz durumunda peşinatsız konut kredisi alabilirsiniz. Fakat konut kredilerinin vadeleri 10-15 yıl olmasından dolayı birçok kişi kefil olmak istemeyeceği gibi bankalarda kefil konusunda çok titiz davranmaktadır.