Polis Maaşları

Polis Maaşları

Polis, kamu düzenini ve vatandaşın canı, malı ve temel hak ve özgürlüklerini korumakla görevli, yasa uygulayıcı bir çeşit kamu görevlisidir. Polis mesleğinin herkesçe bilinen tanımı bu şekildedir. Ayrıntı olarak emniyet genel müdürlüğü rütbeleri polis memurluğundan başlayıp emniyet müdürlüğüne kadar yükselecek şekilde organize edilmiştir. Bu içeriğimizde pek çok kişi tarafından merak edilen 2021 polis maaşları, polis nasıl olunur ve polis çalışma saatleri detaylı bir şekilde paylaşılmıştır.

Polisler sahil ve denizlerde yerini askeri polis olan sahil güvenliklere, kırsal kesimlerde ise jandarmaya bırakmaktadır. Toplumun güvenliğinden sorumlu olan polislerin bilerek ve isteyerek hiçbir canlıya zarar verme hakkı yoktur. Ancak kendilerine zarar verildiği takdirde kamu görevlisine zarar verilmesi suçundan cezaları büyük olmaktadır.

Polis teşkilatları her ülkenin kendi yapısına ve anlayışına göre organize edilip ülkesinde oluşacak suçları ve dış tehditleri engellemek için çalışmaktadırlar. Ülkelerin içinde bulunduğu terör olaylarında, uyuşturucu şebekelerini çökertmede, hırsızlık, cinayet, tecavüz gibi birçok olayda mağdur duruma düşen kişilerin yanında olmaktadırlar. Polisler ve aileleri için özle tahsis edilmiş lojmanlar bulunmaktadır. Lojmanlarda düşük bir ücretle oturmaktadırlar.

Polis Maaşları 2021

657 kanununa tabi olan polis maaşları, enflasyon oranlarına göre değişmiştir. Aşağıda yer alan tablodaki maaşlar, ortalama olarak alınmıştır. Evli/bekar, çocuklu, hizmet yılı ve kademesi farklı olan polislerin maaşları da farklılık göstermektedir.

İşte ortalamalar hesaplanarak tablo haline getirilen 2021 polis maaşları;

Polis Maaşları 2021
Derece/KademeHizmet YılıAylık Net Maaş
8/1Yeni başlayan5.950 TL
6/35 yıl6.200 TL
4/210 yıl6.350 TL
2/115 yıl6.500 TL
1/320 yıl6.600 TL
1/425 yıl6.700 TL

Ayrıca bu ücretlere ek olarak yabancı dil tazminatı, ek tazminat, çocuk yardımı, aile yardımı, AGİ (asgari ücret indirimi) gibi rakamlarda eklenmektedir.

Polis Çalışma Saatleri (Polis Çalışma Koşulları)

Polisler Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı oldukları için çalışma saatleri de tıpkı polisler gibidir. Polis çalışma saatleri görev yaptığı şehirden şehire farklılık göstermektedir. Bazı illerde polisler sadece geceleri çalışırken bazı illerde ise hem gece hem gündüz çalışabilmektedirler.

Polislerin çalışma saatlerinde valilik ve kaymakamlıkların almış olduğu kararlar da önem gösterebilmektedir. Ancak genel olarak bakıldığında şuanda polisler üç farklı çalışma sistemi ile gruplandırılmıştır.

İllere göre polislerin çalışma saatleri şöyledir;

İstanbul polis çalışma saatleri: İstanbul’da polisler 12/36 sistemi ile çalışırlar. İstanbul’da polisler 1 gün çalışır, 1 gün dinlenirler. Çalışma saatleri ise 19.00 – 07.00 arasındadır.

İzmir polis çalışma saatleri: İzmir’de polisler 22.00 – 06.00 saatleri arasında çalışırlar. Tatillerini hafta içi belirlenen 1 günde yaparlar. 6 gün çalışırlar ve 1 gün tatil yaparlar.

Antalya polis çalışma saatleri: Antalya’da polisler 21.00 – 05.00 saatleri arasında çalışırlar. 6 gün iş, 1 gün tatil yaparlar.

Mersin polis çalışma saatleri: Mersin’de polisler 12/36 sistemi ile çalışırlar. 5 gün izine çıkmadan gündüzleri 12 saat görev yapan polisler, 5 günün ardından 1 gün çalışma 1 gün izin şeklinde 10 gün çalışırlar.

Mardin polis çalışma saatleri: Mardin’de polisler 12/24 sistemi ile çalışırlar.

Sakarya polis çalışma saatleri: Sakarya’da polisler 22.00 – 06.00 saatleri arasında çalışırlar. Tatillerini hafta içi belirlenen 1 günde yaparlar. 6 gün çalışırlar ve 1 gün tatil yaparlar.

Sinop polis çalışma saatleri: Sinop’ta polisler 20.00 – 08.00 saatleri arasında çalışırlar. Sinop’taki polisler 1 gün çalışır diğer gün tatil yaparlar.

Polis Nasıl Olunur? (Polis Olma Şartları)

Polis Akademisi Başkanlığı’na bağlı; POMEM, PMYO ve PAEM birimlerinden herhangi birine girmeyi hak kazanan ve burada öğrenimini tamamlayan kişiler polis olurlar.

2021 Polis Alımı İlanları

Şuanda Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açıklanmış aktif bir 2021 polis alımı ilanı yoktur. Ancak alım ilanı yayımlandığı anda web sitemiz üzerinden ilanı ilan şartlarını görüntüleyebilirsiniz.

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak illeri için polis çalışma saatleri ve polis alım ilanları yakın zamanda eklenecektir.