ptt ile havale ve eft

Ptt Hesabından Havale/Eft Nasıl Yapılır? 2020

PTT işlemleri önceki yıllarda, özellikle emeklilik maaşı çekme, fatura yatırma gibi rutin işlerin hizmetini vermiş olsa da şimdilerde bu durum, hayli değişmiş ve genişlemiştir. PTT kart da bu değişimlerin temelini oluşturmaktadır.

Bu yazımızda PTT\’den havale nasıl yapılır?, PTT\’den eft nasıl yapılır? ve PTT havale ve eft ücretleri hakkında bilgiler vereceğiz.

PTT Hesabından Havale/EFT Yapmak

Bankalarda verilen kart ürünleri ile yapılabilen hemen her işlem PTT kart tarafından yapılabilmektedir. Bu durum PTT kurumuna yeni bir boyut kazandırmış ve tabir yerindeyse modern işleyiş halini almıştır. PTT kurumlarında sıra beklemeden, PTT ATM lerinden yapılabilen işlemlerin başında ise, havale ve EFT işlemleri gelmektedir. Birine para göndermek ya da hesabınıza yatırılan parayı rahatlıkla çekmeniz son derece kolay olmaktadır.

PTT’den Havale/EFT Nasıl Yapılır?

Herhangi birine PTT aracılığı ile havale yapmanın birkaç alternatifi bulunmaktadır. Bunlardan ilki ise PTT şubeleridir. Herhangi bir PTT şubesinden PTT havale formu doldurarak havale yapmanız mümkün olmaktadır. Burada gönderen ve alıcının kimlik bilgileri, adres gibi bilgiler gerekmektedir. İşlem ücreti ise miktara göre değişim göstermektedir. Bir diğer yöntem ise, online havaledir. Bunun için kişilerin posta çeki hesabı olması şarttır.

Online havale işlemleri, içinde güvenlik işlemleri son derece güvenilir olmaktadır. Kişilerin son dönemlerde en sık kullandıkları bir diğer yöntem ise, PTT atmleriyle olmaktadır. Havale ya da EFT işlemlerinizi sıra beklemeden yapmak için, hesap bilgileriniz ve gerekli diğer bilgileri girmeniz yeterli olacaktır. Son olarak PTT kurumları, PTT mobil uygulaması ile havale ve EFT işlemleri için bir başka yöntem getirmiştir

Havale yaparken ek olarak aşağıdaki hizmetleri de alabilmeniz mümkündür.

Konutta Teslim: Belli bir miktara kadar (Bugün için 5.000,00 TL) gönderdiğiniz havalenin alıcının adresinde ödenmesini isteyebilirsiniz.
Postrestant (PTT İşyerinde Teslim): Havalenizi istediğiniz PTT işyerinde ödenmek üzere gönderebilirsiniz.
Telefonla Haber Verme: Bu ek hizmet ile alıcıya havalesinin geldiği bilgisinin telefonla haber verilmesini isteyebilirsiniz.

PTT İşyerlerinden Bankalara Para Göndermek (EFT)

1. Adım: PTT İşyerlerinden temin edilen ParaPosta para gönderim formu doldurulur.

2. Adım: Geçerli kimlik belgesi ile birlikte ParaPosta para gönderim formu PTT personeline teslim edilir.

3. Adım: PTT personeli tarafından gerçekleştirilecek transfer işlemine ait referans numarası müşterinin bildirdiği cep telefonuna gönderilir.

PTT İnteraktif Kanallarından Bankalara Para Göndermek

1. Adım: PTT internet veya mobil şubeye giriş yapılır.

2. Adım: Para transfer menüsünden EFT işlemi seçilerek ekrana alıcının bilgileri ve gönderilecek tutar girilir.

3. Adım: İnteraktif kanal giriş şifresi 2. kez ekrana girilerek para gönderim işlemi onaylanır.

Bankalardan PTT Posta Çeki Hesabına Para Göndermek

1. Adım: Banka Şubelerine başvurulur veya bankaların internet veya mobil şubesine giriş yapılır.

2. Adım: Hesaba EFT işlemi seçilir.

3. Adım: Alıcı banka Vakıf Katılım, İl Ankara, Alıcı Şube 1840-PTT ParaPosta seçilir, hesap no olarak PTT Posta Çeki Hesap No girilir.

PTT’den Mobil Havale/EFT Yapılır Mı?

Gelişmiş teknolojinin PTT işlemlerinde de etkili olduğunu kanıtlayan bir uygulama olan PTT mobil, kullanıcıların işlem standardını üst seviyelere taşımaktadır. Posta çeki hesabınızdan, cep telefonlara havale (para transferi) yapmak mümkün kılınmıştır. Posta çeki hesabı, para yatırıp çekilebilen bir hesap türüdür. Banka hesabının PTT karşılığı demek yanlış olmayacaktır. Posta çeki hesabı istenilen bir PTT şubesinde nüfus cüzdanı ile kolaylıkla açılabilmektedir.

Bunun dışında bu hesabı internet ortamında aktif edebilmek için, İnteraktif Posta Çeki haline dönüştürmeniz gerekmektedir. Bu işlem ise yine şubelerden yapılmaktadır. Havale işlemleri için ise,nicelikle interaktif posta çeki sistemine Müşteri No/TC Kimlik No ve Şifre bilgileriyle giriş cep telefonumuza geren sms şifresiyle oturum açıyoruz, ardından gelen yönlendirmeler ile işlem yapmaya devam edebilirsiniz.

PTT Havale ve EFT Ücretleri ne kadar?

PTT yurtiçi hava ücretleri, aşağıda belirtildiği gibidir.

\"PTT

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.