Refinansman Kredisi

Refinansman Kredisi Veren Bankalar 2020

Refinansman Kredisi

Ekonomik gereksinimlerin yetersiz kaldığı zamanlarda, birçok vatandaş bankaların kredi ürünlerine başvuruda bulunmaktadır. Kişilerin kredi başvurusunda bulunmadan önce dikkat ettiği en önemli hususlarından biri,  faiz oranları olmaktadır.

Refinansman Kredisi

Ülkemizde bankacılık alanında olan rekabet ve banka kurumlarının ekonomik düzeni bankaların faiz oranların da etkilemiş, bu da her bankanın farklı faiz oranlarıyla kredi kullandırmasına sebep olmuştur. Ancak, faiz oranları sabit olmayıp, kimi zaman banka kampanyaları sebebiyle, kimi zamanda ülke ekonomisinden etkilenmekte ve düşüş ya da artış gösterebilmektedir.

Kişinin kredi kullandıktan sonra, farklı bir bankanın aynı kredi ürünü için daha düşük faiz ile kredi verdiği durumlarda vatandaşın başına oldukça sık gelmektedir. Tam da bu noktada refinansman kredisi devreye girmekte,kişi düşük faizli olan bankadan kredi kullanarak kapatmaktadır.

Refinansman Kredisi Nedir?

Refinansman kredisi, konut alımı için kullanılmış bir kredinin daha avantajlı faiz oranlarına sahip başka bir banka kredisi kullanılarak kapatılmasıdır. Refinansman sayesinde tüketici başka bir bankadan düşük oranlardan kullandığı kredi ile önceki kredisini kapatmış ve yeni kredi kullanmış olduğu bankaya daha düşük orandan borçlanmış olur.

Bunun dışında kişi, mevcut borcunu yine düşük faiz oranlarıyla kendi bankasından kredi kullanarak kapatırsa, işlem aynı olup, ”yeniden yapılandırma” yapmış olmaktadır. Refinansman kredisi için tek avantaj faiz oranları olmayıp, kısa olan ve ödemekte zorlandığı vadeleri de uzun periyodlara çekebilmektedir. Refinansman kredisinde ki amaç, kullanmış kredinin faiz oranlarına göre daha düşük bir bankayı tercih ederek, kar elde etmektir.

Ancak refinansman kredisi kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır ki, bunlardan en önemlisi, mevcut kredinin sabit faizli olup olmadığıdır. Eğer sabit faizli bir kredi kullandıysanız, bilindiği gibi bankalar erken kapatma cezası olarak %2 düzeyinde komisyon talep etmektedir.(konut kredileri büyük oranda sabit faizli olmaktadır) Bu detayın hesaplanarak kredi kullanılması oldukça önemlidir.

Refinansman (konut kredisi yapılandırma) için bir diğer önemli konu ise, refinansman masrafları olarak bilinen,Açılacak yeni kredinin dosya açma, ekspertiz  bedeli, hukuk ücreti gibi masrafları da göz önünde bulundurmaktır. Tüm bunların dışında, Kalan anapara tutarı, Mevcut faiz oranı, Mevcut kredinizin kalan vadesi gibi hususlarda hesaba katılmalıdır. Refinansman için gerekli evraklar ise, Nüfus cüzdanı Gelir belgesi, Konut tapusu, fatura vb. olmaktadır.

Refinansman Kredisi Nasıl Alınır?

Refinansman kredisi başvurusu için öncelikle refinansman yapmak istediğiniz bankaya gerekli evraklarla başvuru yapılması gerekmektedir. Sonucun olumlu olması halinde yeni banka, önceki bankaya ait kapatma yazısı istemektedir(bu yazı, güncel borcunuzu ve bu borcun ödenmesi durumunda ipoteğin kaldırılacağını teyit eden bir yazıdır)Sonraki aşamada yeni banka eve uzman incelemesi göndermekte ve raporu olumlu olması halinde konut kredisi transferi kullanım aşamasına geçilmektedir.

Bu aşamada ise, eve 2. derece ipotek konulmaktadır. İpotek konulduktan sonra, eski bankada güncel borç bilgileri tekrar istenmektedir(borç bilgileri günlük değişebildiği için).gelen güncel borç bilgisi nihayetinde ise, belirtilen miktar kadar kredi transferi gerçekleşmektedir. Son aşamada ise, yeni banka eski bankadan ipoteği kaldırmasını talep eder ve ipoteğin kalkması halinde yeni bankadaki 2. derece ipotek 1. derece olarak düzenlenir.

Refinansman Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Ve Belgeler

Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği Yönetmelik 12. Maddesi gereği,

Yeniden finansman;

MADDE 12 – (1) Konut finansmanı kuruluşu ve tüketicinin mutabakatı ile konut finansmanı sözleşmesinde;

  1. a) Kredi faiz oranında değişiklik yapılması,
  2. b) Kredinin vadesinde değişiklik yapılması,
  3. c) Konut finansmanı sözleşmesinde belirtilen faiz türünde değişiklik yapılması,

ç) Aynı konut teminat gösterilerek birden fazla konut finansmanı sözleşmesi kurulmuşsa bunların tek bir konut finansmanı sözleşmesi ile birleştirilmesi,

  1. d) Kredinin para biriminde değişiklik yapılması,

Hususlarından en az birinin gerçekleşmesi halinde yeniden finansman söz konusu olur. Şeklindesırlamıştır.

Yönetmeliğe göre a) bendindeki “Kredi faiz oranında değişiklik yapılması ” neticesinde faiz indirimine gidildiği için mevcut tüketicilerinde konut kredisi yapılandırma yaparak düşük faizli ev kredisi kullanma hakkı doğmakta, en uygun konut kredisi hangisi ise onu ödemesi gerekmektedir.

Not: Bankalara refinansman başvurusu için müşteriler, büyük oranda olumsuz yanıt almaktadır. Bu durumun sebebi ise,şu an için onlara da resmi bir yazı gelmemesidir.

Refinansman Kredisi Veren Bankalar

Banka kurumlarının potansiyel müşteri olarak gördüğü önemli bir kısım da transfer müşterileri olmaktadır. Refinansman kredisi vererek, kişileri kendi bünyesine dâhil etmek istemektedir. Ancak incelendiğinde refinansman kredisi ile ön plana çıkan bankalar, Şekerbank, QNB Finansbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası ve Vakıfbank olmaktadır.

Şekerbank Refinansman Kredisi

Refinansman kredisi veren bankaların başında Şekerbank gelmektedir. Şekerbank web sitesinde refinansman kredisi hesaplama aracı da sunmaktadır. Araca ulaşmak için buraya tıklayın. Kredi türünü seçerek istediğiniz şekilde refinansman kredisi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Refinansman Kredisi

Ziraat Bankası da refinansman kredisi veriyor, aynı Şekerbank’ta olduğu gibi refinansman kredisini seçebiliyorsunuz. Bilgi almak için bankanın web sitesine gidebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir