Devlet Destekli Salma Tavukçuluk Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Salma Tavukçuluk Kredisi Nasıl Alınır?

Salma tavukçuluk, günümüzde hem KOSGEB’in hem de ayrıca devletin belli kuruluşlarının desteklediği bir alan ve bu alanda hem hibe hem de kredi almak belli şartları sağlamanız halinde oldukça basit.

Oldukça popüler bir iş alanı olmasa da, kazancı fazla iş alanlarından biri olan salma tavukçuluk hakkında bu yazımızda kredi ve hibeye dair hemen her şeyi paylaşacağız. Siz de ilerleyen dönemde salma tavukçuluk işine girmek istiyorsanız, yazımızı okuyarak faizsiz salma tavukçuluk kredisi ve hibeleri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Devlet Destekli Salma Tavukçuluk Kredisi Nasıl Alınır?

Salma Tavukçuluk Kredisi Nedir?

Salma tavukçuluk kredisi, özellikle hayvancılık alanında tavuk besiciliği için verilen kredi ürünü olarak tanımlanabilir. Hem tarım kredi kooperatifleri hem de Ziraat Bankası tarafından son yıllarda salma tavukçuluk kredisi adı altında, hibe ve kredi verilebilmektedir.

Bir iş kurmak ve projesi ile kalkınmak isteyen tüm hayvancılara, belli gereklilikler sağlanması halinde bu krediler dönem boyu tahsis edilmekte; destek sunulabilmektedir. Son yıllarda Türkiye’de gelişmeye açık sektörlerden biri olan çiftçilik ve hayvancılığın alt segmentlerinden biri olan salma tavukçuluk, özellikle yerli üretime destek adı altında ülkenin üretim kanallarına da destek verdiğinden bu sektöre giriş yapacak insanların epey şanslı olduğu belirtilebilir.

Büyükbaş Hayvan Kredisi

Salma Tavukçuluk Kredisi Nasıl Alınır?

Salma tavukçuluk kredisi, tarımsal kredi kapsamında değerlendirilmektedir. Devlet destekli salma tavukçuluk kredisi alacaksanız, müracaat etmeniz gereken kurum Ziraat Bankası olmalıdır. Bakıldığında, Ziraat Bankası tarafından tahsis edilen faizsiz krediler için başvurular aşağıdaki belgelerin talep edilmesi sonrasında işleme alınmaktadır.

  • Nüfus Cüzdanı
  • Çiftçi Belgesi
  • Tarımsal işletmeyi onaylayan belgeler (tapu ve benzeri)
  • Teminat (Alacağınız krediyi ödeyebileceğinize dair emtialar)
  • Son üç yıla ait gelir tabloları

Yukarıdaki belgelerle dilerseniz faizsiz kredi almak için Ziraat Bankası’na, dilerseniz özel bankalara uğrayabilir ve düşük faizlerle de olsa salma tavukçuluk kredisi alabilirsiniz.

Salma Tavukçuluk Kredisi Alma Şartları ve Gerekli Belgeler

Gerekli belgeler, genelde yukarıda bildirdiğimiz gibi sizden istenmektedir ancak belgelerin istenmesine istinaden belli şartlar da mevcuttur. Salma tavukçuluk kredisi alabilmek için öncelikle bir proje gerekmektedir. Özellikle bu işe yeni başlıyorsanız ve sektörde deneyiminiz sıfırsa, proje kapsamında başvurmamanız halinde, başvurunuz direkt olarak reddedilir.

Geçerli ve uygun bir projeyle, uygun teminatlarla gerekli belgeleri ve şartları tamamlamanız halinde, salma tavukçuluk kredisi alabilirsiniz.

Salma Tavukçuluk İçin Devletin Verdiği Destekler

Devlet tarafından salma tavukçuluk için hibe destekleri de bulunmaktadır. Örneğin, KOSGEB tarafından sunulan bir hibe, et ve kümes hayvanlarının imalatı ve işletimi içindir. 50 Bin Liraya kadar hibeyi, üretime destek adıyla KOSGEB üzerinden edinebilmeniz mümkündür, ancak KOSGEB’in canlı hayvanlar için hibe vermediğini unutmamanız gerekiyor.

Ziraat Bankası’ndan ise tamamen faizsiz ve ilk iki yıl geri ödemesiz krediler alabilmeniz mümkündür.

Salma Tavukçuluk Kredisi Faiz Oranları ve Hesaplama

Projeye göre değişmekle birlikte, genelde salma tavukçuluk girişimlerinde tarafınıza faizsiz krediler verilebilmektedir. Faiz oranları ve hesaplama konularında, gittiğiniz banka ya da kuruluştan direkt olarak bilgi alabilmeniz mümkündür, zira belli bir faiz oranı yoktur.

Salma Tavukçuluk Kredisi Veren Bankalar

Türkiye’de pek çok bankanın salma tavukçuluk girişimleri için kredi verdiği bilinmektedir. Ziraat Bankası, Denizbank bunların başlıcaları iken; dilerseniz Tarım Kooperatiflerinden ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan da kredi ve hibe talebinde bulunabilirsiniz.

Geçerli bir proje ile devlet destekli salma tavukçuluk kredisi ve hibesi almak günümüzde oldukça kolay. Siz de bu işe girmek istiyorsanız, tavsiyemiz öncelikle deneyimli kişilerden projeleri ile ilgili detaylı bilgiler edinmeniz yönündedir.

Görüşmek üzere!