Sanal Kart Nedir?

Sanal Kart Nedir?

Sanal Kart Nedir? Nasıl Alınır?

Bir kredi kartınız var, ancak bu kredi kartınızı özellikle internet alışverişlerinde kullanmak istemiyorsunuz zira kredi kartınıza dair bilgilerin çalınabileceği endişesindesiniz; hem alışveriş yapacağınız site hem de işlem yapacağınız bilgisayarın güvenilmez olduğunu düşündüğünüz durumlarda; sanal kart devreye giriyor ve sizi güvenilir kılabiliyor.

Kredi kartınıza ek olarak oluşturabileceğiniz bir hizmet türü sanal kart ile, tıpkı kredi kartınızla alışveriş yapıyor gibi işlem gerçekleştirebilir, sonrasında ödemelerinizi yine ay sonunda, hesap kesim tarihinizden on gün sonra gerçekleştirebilirsiniz. Bugünkü yazımızda, sanal karta dair hemen her şeyi bulabilecek ve sanal kartı nasıl kullanabileceğinizi de rahatlıkla görebileceksiniz.

Sanal Kart Nedir?

sanal kart nedir?

Geçtiğimiz yıllarda yapılan kredi kartı hırsızlıkları ve bilgisayar korsanlığı gibi pek çok iştirakten sonra; bankalar kredi kartlarındaki güvenlik protokollerini arttırma kararı almış, öncelikle CVV gibi kodları her ödeme sistemine koymuş, sonrasında debit kartlar üzerinde bazı üç aşamalı işlem protokolleri getirmişti.

Türkiye’de de kullanılan bu güvenlik aşamalarına göz attığımız vakit, bu sistemlerle yapılan alışverişlerde dolandırılma yahut kredi kartlarının bilgilerinin çalınması ihtimalinin sıfır olduğunu söyleyebiliriz; ancak bilgisayarınızda dolaşan bir virüs varsa, bu durumun ihtimali %100’e kadar da artabilir.

Sanal kart, bu aşamada devreye giren bir kredi kartı tipi olarak internet bankacılığı paneliniz üzerinden oluşturulur. Fiziki olmayan, sadece anlık kullanım amacıyla oluşturulan bir kart tipi olarak sanal kartınızı, herhangi bir hesabınızdan -ki bu kredi kartı hesabınız da olabilmektedir- limitlendirebilir ve limitiniz kadar kullanım sağlayabilirsiniz.

Sanal Kart Nasıl Alınır?

Sanal kartınızı almak için başvurmanız gereken herhangi bir yer yoktur. Eğer bir kredi kartına sahipseniz, direkt olarak dilediğiniz zaman sanal karta da sahip olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, kredi kartı bilgileriniz ve müşteri şifrenizle birlikte internet bankacılığı panelinize girip “sanal kart” kategorisinde işlem yapmak.

Yapacağınız işlem sonrasında, sanal kartınızı dilediğiniz herhangi bir hesaptan para aktarma metoduyla limitlendirebilir, sonrasında bu sanal kartın üzerindeki bilgileri kullanarak internet alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Sanal kartın aynı zamanda mobil bankacılık yahut telefon bankacılığı yoluyla oluşturulabileceğini de belirtelim.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal kart kullanımı, yalnızca fiziken işlem görmeyen e-ticaret mağazaları yahut uzaktan -örneğin telefondan- işlem gören ticari kuruluşlar için planlanmıştır. Yani, herhangi bir perakende ve fiziki mağazaya girip sanal kart kullanmanız, fiziki olarak kartınız yanınızdayken absürd olacaktır.

Örneğin bir e-ticaret mağazasında indirimde olan bir ürün gördünüz ve kaçırmak istemiyorsunuz; ancak internetten yapılan alışverişlerden endişe duyuyorsunuz. Bu durumda, direkt olarak internet bankacılığı sisteminize girerek, sanal kartınızı oluşturabilir ve sanal kart bilgilerinizle anında işlem yapabilirsiniz.

Sanal kartınızın limiti, ürünün fiyatı kadar olursa herhangi bir problem olmayacaktır ve işlemi yaptıktan hemen sonra, kartınızı kapatabilirsiniz. Bu sayede, tek kullanımlık kredi kartı oluşturmuş, sonrasında bu kredi kartını silmiş olacaksınız. Herhangi bir çalınma derdi, güvenlik endişesi de bu durumda yaşanmayacak!

Sanal Kart Nerelerde Kullanılır?

Sanal kartlar, günümüzde e-ticaret sitelerinde sıklıkla tercih edilirken, 3D Secure ile işletilen e-ticaret sitelerinde normal kredi kartlarının da kullanıldığını ve yeterince güvenilir olduklarını görebiliyoruz. Eskisi kadar popüler olmasa da, seyahat işlemleri için bilet satın almak istediğinizde; telefondan da sanal kart bilgileri iletebilmeniz mümkündür. Bunun yanında, fatura ödeme ve benzeri “online” işlemler için, sanal kart kullanılabilir.

Sanal Kartın Faydaları

Güvenlidir: Sanal kart, güvenli bir kredi kartı sistemidir ve tek kullanımlık olduğu için sonrasında anında kapatabilmeniz de sizin elinizdedir. Kapattıktan sonra, bilgilerinizin çalınma ihtimalinde bile tekrar kullanılmayacağını bildiğinizden, endişe edecek herhangi bir durum söz konusu değildir.

Limitlidir: Sanal kartınızın limitini kendiniz belirlersiniz ve dolayısıyla limit aşımı durumu bulunmamaktadır. Limit aşımı bulunmadığından, düzenli ve bilinçli bir kullanım için sıklıkla sanal kart kullanan pek çok insanı da görmekteyiz.

Hızlıdır: Sanal kartınızı internet bankacılığı, mobil bankacılık uygulamaları yahut telefon bankacılığına bağlanarak hemen çıkarabilmeniz mümkündür ve kullanımı için anında aktif olan kartı, beklemeden, onay istemeden kullanabilirsiniz.

Sanal Kart Sunan Kredi Kartları

Türkiye’de tüm kredi kartlarının sanal kart desteği bulunmaktadır. Aidatlı yahut aidatsız fark etmeksizin, her kredi kartının tarafınıza ait internet bankacılığı paneline girerek, sanal kartınızı oluşturabilir ve kendi kredi kartı ürününüz içerisinde, bir yan ürün yaratabilirsiniz.

Bu yan ürünle dilediğiniz gibi, tek kullanımlık ve güvenilir alışverişler gerçekleştirebilmeniz, bankalar tarafından tahsis edilen bir özelliktir. Eğer, internet bankacılığı yahut mobil bankacılık uygulamalarına giriş yaptığınızda, sanal kart kategorisini görmezseniz; telefon bankacılığı ile bankanıza ulaşarak da sanal kartınızı uzaktan oluşturabilmeniz mümkündür.

Sanal kart oluşturmak isteyenler Sanal Kart Nasıl Oluşturulur? başlıklı yazımızdan yararlanabilirler.