Sanal pos nasıl alınır şartları nelerdir?

Sanal Pos Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Bu yazımızda sizin için öncelikle sanal pos cihazlarının işlevinin ne olduğunu, sonrasında ise sanal pos cihazını nasıl alabileceğinizi anlatacağız. Siz de, sanal pos almak isteyen bir e-ticaret sitesi sahibi iseniz, yazımızı okumaya devam ederek en aşağıdaki avantajlı tekifleri de inceleyebilirsiniz.

Türkiye’de gün geçtikçe yaygınlaşan e-ticaret sitelerinin nasıl ticaret yaptığını, hemen herkes merak ediyor. Hem kapıda ödeme seçeneği ile hem de 3D Secure kredi kartı ile ödeme seçeneği ile aktif bir biçimde pazarda yer edinen e-ticaret siteleri, kredi kartı ile yapılan her işlemi sanal pos cihazları ile halletmek durumundalar.

Sanal pos almak ise belirtildiği kadar kolay bir durum değil maalesef. Pek çok bankanın sunduğu sanal pos cihazları elbette var ancak bu cihazları almak için pek çok kriteri sitenizde oluşturmuş olmanız, bunun yanında, yetkin bir kuruluş olmanız da gerekiyor.

sanal pos nasıl alınır

Sanal Pos Nedir?

Sanal pos cihazları, internetten yapılan alışverişlerde banka kartları ve kredi kartlarını internet üzerinden kullandırabilen cihazlar olarak biliniyorlar. Siteye entegre edildiği vakit “online alışveriş” deneyimi yaşatabilen sanal pos cihazları, güvenilir ve korunaklı bir site olmadığı sürece; herhangi bir şekilde tahsis edilemiyor.

Günümüzde, tüm dünyada internetin çok fazla kullanıldığını düşündüğümüz vakit sanal pos cihazlarının her e-ticaret sitesinde gerekliliği de aşikar. Zira artık ne havale, eft yöntemleri ne de kapıda ödeme seçeneği; kredi kartı kadar çok kullanılmıyor. Ek olarak Sanal Pos Nedir? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Sanal Pos Nerelerde Kullanılır?

İnternet ve telefon alışverişlerinde sıklıkla sanal pos cihazlarının kullanıldığını görebiliyoruz. Özellikle büyük e-ticaret siteleri, örneğin Türkiye’nin en büyük kitap satıcısı İdefix ve D&R sanal pos cihazlarını kullanıyor ve aynı zamanda sanal pos cihazları ile taksit yapabiliyorlar.

İnternet üzerinden herhangi bir faturayı online ödemek istediğinizde, vergi ödemelerinde ve benzeri işlerde de sanal pos cihazı ile işlem gerçekleştiriyorsunuz. Kısacası, “uzaktan” olarak yapılan her işlemde kredi kartlarının sanal pos cihazı aracılığıyla işleme alındığını görebilmekteyiz.

Sanal Pos Nasıl Alınır?

Sanal pos cihazı alabilmek için öncelikle bir kuruluşunuzun olması gerekiyor. Şirket yahut firma minvalindeki kuruluşunuza dair bir e-ticaret siteniz varsa, siz de sanal pos cihazı talebinde bulunabiliyorsunuz ancak bu talebi yapmadan önce elbette siteye dair bazı kıstasları gerçekleştirmiş olmanız şartı koşuluyor. Bu kıstaslar, koşullar; aşağıdaki gibi listelenebilir.

  1. Sözleşmelerin Tamamlanması: Türkiye’deki her büyük e-ticaret sitesinde, muhtemelen pek çok sözleşmeyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu, sanal pos kıstaslarından sadece bir tanesidir ve e-ticaret sitenizde sözleşmeler özgün olarak hazırlanıp müşteriye şeffaf bir biçimde sunulmuyorsa; siz de cihazdan mahrum kalabilirsiniz.
  2. Sitenin Tamamen Açık Olması: E-ticaret sitenizin tamamıyla açılmış olması da, sanal pos almanız için ana etkenlerden bir tanesi. Sitede her şeyin tamamlanıp, ürünlerin de eklenmesi sonrasında sanal pos başvurusu yapmanız bu sebepten çok önemli bir detay.
  3. Sitenin Güvenli Olması: Sanal pos alabilmek için sitenin tüm e-ticaret güvenilirlik donanımlarını içerisinde bulundurması gerekiyor. Örneğin, 256 Bit SSL protokolü bunlardan bir tanesi ve en önemlisi. 128 Bit’in günümüzde pek çok banka tarafından “artık” kaubl edilmediğini bilmekteyiz. Bu sebepten, 256 Bit bir SSL protokolü ile verilerinizi şifreleyip, sonrasında başvurunuzu gerçekleştirmeniz en doğru yol olacaktır.

Başlıca bu koşulları sağladıktan hemen sonra, yapmanız gereken tek şey herhangi bir şubeden sanal pos cihazı başvurusu yapmak. Eğer bankanın bu koşullar dışında, spesifik ve tamamlanması gereken bir koşulu yoksa, muhtemelen size sanal pos cihazınızı gerekli belgeler akabinde sağlayacaktır. Gerekli belgeler, her bankaya göre değişmekte olup klasik bir şablon tutturulamamıştır.

Sanal Pos Kimlere Verilir?

Sanal pos, yasal olarak ticaret gösteren herhangi bir kuruluşa eğer e-ticaret sitesi varsa yahut uzaktan işlem ile satış yaptığını kanıtlarsa verilebilmektedir. Bunun dışında, gerçek kişilere bir ticari kuruluşu olmadığı sürece sanal pos cihazı verilemez.

Bu sebeple tüzel kişiler olarak başvuru gerçekleştirmeli ve tüzel kişiliğinizin de bir ticaret kuruluşuna bağlı olması gerekmektedir. Elbette, bu ticari kuruluşun ek olarak, yukarıda da belirttiğimiz gibi e-ticarete atılmış olması şartı da var.

Sanal Pos Veren Bankalar

Aşağıda, sizlere tavsiye edebileceğimiz ve sanal pos veren birkaç banka göreceksiniz. Buradan, eğer aktif bir e-ticaret kuruluşunuz varsa herhangi bir banka seçebilir ve başvuru kanalları yoluyla başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Sanal Pos

Ziraat Bankası, tarafınıza sanal pos hizmeti sağlayan bankalardan bir tanesi ve uygun komisyon oranları ile bu sanal pos cihazını ticari kuruluşunuza sunabiliyor. Tüzel bir kişi olarak aşağıdaki başvuru kanallarından Ziraat sanal pos cihazına başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru: Türkiye’nin 81 ilindeki herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek, sanal pos başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Gerekli belgelerin listesi için ise 0850 220 00 00 numaralı hattı arayabilirsiniz.

İşbank Sanal Pos

Türkiye İş Bankası da tarafınıza sanal pos verebilen bankalardan. İşyerine ait, aktif bir web sitesi varsa ve iş yerinde hali hazırda İşbank pos cihazı kullanılıyorsa; sanal pos cihazını almak çok daha kolay hale gelirken, bir İş Bankası üyesi değilseniz ticari kuruluşunuza dair belgeleriniz ile birlikte başvurunuzu aşağıdaki başvuru kanallarından gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru: Türkiye İş Bankası şubelerinin herhangi birinden, sanal pos başvurusu yapabilmeniz mümkündür. Yanınızda ticari kuruluşunuza dair belgeleri ve tüzel kişiliğinize ait yetki dökümanlarını bulundurmanız yeterli olacaktır.

Yapı Kredi Sanal Pos

Yapı Kredi Bankası içerisinde de sanal pos cihazı hizmeti verilebilmektedir. Posnet adını verdikleri sistemle bu düzeneği kuran Yapı Kredi’den sanal pos cihazı alarak, işlem statülerini sorgulayabileceğiniz, dövizli işlem gerçekleştirebileceğiniz, karma işlem alabileceğiniz bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz.

Başvuru Kanalları

Telefon Bankacılığı: Yapı Kredi telefon bankacılığı 444 0 448 numaralı hatta sizi bekliyor ve dilediğiniz zaman arayıp detaylı bilgi alarak ön başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Şubeler: Herhangi bir Yapı Kredi şubesinden de direkt olarak sanal pos başvurusu yapabilmeniz mümkün. Elbette, anlık ve resmi başvuru için ticari kuruluşunuza dair belgeleri de yanınızda götürmeniz tavsiye edilir.

Garanti Sanal Pos

Garanti Bankası’nın tarafınıza sunduğu sanal pos hizmeti de mevcut ve sanal pos sayesinde işletmenizde aşağıdaki işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

– Diners Club, American Express, Visa ve Master Card logolu kartlarla online işlem yapabilme.
– Bonus kredi kartlarına taksitli ödeme imkanı tanıyabilme.
– Kolay ve güvenilir olarak ödeme yapma fırsatı.

Başvuru Kanalları

Telefon Bankacılığı: Garanti telefon bankacılığı 444 0 339 numaralı hatta aktif olarak müşterilerine hizmet verebiliyor ve buradan sanal pos cihazı ile ilgili detaylı bilgi alıp ön başvuru gerçekleştirebilmeniz mümkün.

Şubeler: Türkiye’nin her yanındaki Garanti Bankası şubelerinden de e-ticaret siteniz için sanal pos başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

Halkbank Sanal Pos

Halkbank sanal pos yahut web pos adıyla sunulan cihaz hizmeti ile e-ticaret sitelerinizde Halkbank’tan kredi kartı alan tüm müşterileriniz için taksitli satış imkanı sunabilir, bunun yanında puan kazanmalarını sağlamakla birlikte; personel olmaksızın alışveriş yapmanın keyfine bir ticari kuruluş sahibi olarak varabilirsiniz.

Başvuru: Halkbank sanal pos cihazına başvurmak için, hali hazırda bir e-ticaret siteniz varsa direkt şubeye gidebilirsiniz. Bunun yanında, bir e-ticaret siteniz yoksa bile işletmeniz için bir e-ticaret sitesi kurulması konusunda Halkbank size yardımcı olabilmektedir.

Vakıfbank Sanal Pos

Vakıfbank üzerinde de sanal pos hizmeti verilebilmektedir ve kuruluşunuz için alacağınız Vakıfbank sanal pos cihazı ile aşağıdaki özelliklere kavuşabilirsiniz.

– Vakıfbank sanal pos, Türkçe arayüzle kurulu olarak gelmektedir.
– Dilediğiniz zaman güvenlik kodu protokolünü devreye sokup ekstra güvenilir ticaret gerçekleştirebilirsiniz.
– Bir ticari kuruluş sahibi olarak detaylı satış grafikleri ve satış karlarını da Vakıfbank sanal pos paneli üzerinden görebilmeniz mümkündür.
– Yurtdışından yapılan ödemeler, Vakıfbank sanal pos cihazı ile kabul edilir.

Başvuru Kanalları

Şubeler: Vakıfbank şubelerinden, ticari kuruluşunuza dair belgeler ile birlikte sanal pos başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

Telefon Bankacılığı: 0850 222 0 724 Numaralı hattan Vakıfbank müşteri hizmetlerine ulaşabilmeniz ve sanal pos hakkında bilgi alıp ön başvuru gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Akbank Sanal Pos

Akbank da, güvenlik protokolleri tamamlanmış ve ürünleri siteye eklenmiş, aktif bir şekilde yayın hayatına başlayan her yasal e-ticaret kuruluşuna sanal pos verebiliyor. Akbank sanal pos cihazı ile aşağıdaki özelliklere de kavuşabiliyorsunuz.

– Akbank sanal pos cihazında, 7/24 istatistiklerle takip ve raporlama olanağınız vardır. Satışları grafikler halinde görebilir, değerlendirmeleri anlık gerçekleştirebilirsiniz.
– Akbank sanal pos, hızlı olduğu kadar güvenilir ve 7/24 aktif olarak e-ticaret faaliyetlerinizi sürdürebilmenizi sağlamaktadır.

Başvuru: Akbank sanal pos cihazına başvuru yapabilmek için herhangi bir Akbank şubesine, üye işyeri olabilmek amacıyla gidebilir ve üye işyeri olduktan hemen sonra, sanal pos başvurunuzu da gerçekleştirebilirsiniz.