Şekerbank Kredili Mevduat Hesabı

Şekerbank Kredili Mevduat Hesabı Başvurusu, Kullanımı ve Detaylar | 2021 |

Aniden çıkan masraflar, zamansız ödemeler ve harcamalar için her daim vadesiz hesapta para olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda vadesiz hesap bakiyesinin eksiye düşerek; harcama, nakit çekim (taksitli/taksitsiz) ve alışveriş imkanı tanıyan hesaba “KMH” denilmektedir. Şekerbank’ın KMH ürünü de vadesiz hesaba tanımlanan bir “hazır kredi” olarak tanımlanabilir. Şekerbank kredili mevduat hesabı nasıl açılır, başvurusu ve sorgulaması nasıl yapılır, limiti nasıl belirlenir, faizi nasıl hesaplanır, ödemesi ve ertelemesi nasıl yapılır, bloke kaldırma ve hesap kapatma işlemleri nasıl yapılır gibi soruların cevapları içeriğimizde detaylandırılmıştır.

Türkiye’nin en köklü bankalarından biri olan Şekerbank, kredi kartı ürünleri ve geçtiğimiz yıllarda yaşadığı revizyon ile birlikte, tekrar popüler bankalar arasına girmeyi başardı. Gelelim, Şekerbank’ın avantajlarla dolu kredili mevduat hesabı ürününe.

\"Şekerbank

Şekerbank Kredili Mevduat Hesabı Özellikleri

Bankanın sunduğu kredili mevduat hesabı ürününde, diğer bankalarda bulunmayan pek çok avantaj ve uygun bir faiz oranı yer alıyor. Vadesiz mevduat hesabınıza ek olarak açılan bu kredili hesap, size özel bir limit tahsis ediyor ve bu limit sayesinde, hesabınızda para olmasa bile nakit kullanımı, EFT, havale, fatura ödeme işlemleri ve benzeri pek çok işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Kısa süreli nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz ve ATM’lerden para çekebileceğiniz bu hesap, bir nevi hesabınızda eksiye düşebileceğiniz bir limit sunuyor. Ek olarak, dosya ücreti ve komisyonlardan arındırılan bu hesap türünün taksitli kredilere göre daha avantajlı olduğu belirtilebilir.

Ek olarak, bankanın bu ürününe dair öteleme ve minimum ödeme özellikleri de oldukça kullanışlı. Öteleme özelliğini kullanarak, dilerseniz bir sonraki ay hesap özeti almıyorsunuz ve bu sayede, iki ay sonra ödemenizi gerçekleştiriyorsunuz.

Ürünün sunduğu minimum ödeme özelliği ise borç bakiyenizin %5’ini kapsıyor. Minimum ödemeyi yaparak, kalan ödemenizi diğer aylara yayabilmeniz mümkün oluyor, ancak faizin işlemeye devam ettiğini de hatırlatmakta fayda var.

Şekerbank Taksitli Kredili Mevduat Hesabı

Şekerbank’ın taksitli kredili mevduat hesabı ürünü de bulunmakta, ancak bu kredili mevduat hesabına gelen ek bir özellik olarak düşünülebilir; zira herhangi bir şekilde ayrı limit tanınmamakta.

Kredili mevduat limitinizi haddinden fazla kullandıysanız ve gelecek ay kullandığınız tutarı ödeyemeyeceğinizi düşünüyorsanız, taksitlendirebilmeniz mümkün oluyor. 3-12 ay arasında taksit seçeneği bulunduran Şekerbank taksitli kredili mevduat hesabı ürününde, düşük faiz oranları ile, dosya masrafsız ve komisyonsuz şekilde ödemelerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Şekerbank KMH Limiti Ne Kadar Olur, Nasıl Arttırılır?

Şekerbank kredili maaş hesabı limiti müşterinin aylık geliri, kredi puanı ve talep ettiği KMH limiti dikkate alınarak banka tarafından tayin edilmektedir. Bankanın değerlendirmesi sonucu belirlenen avans hesap limitinin ilerleyen süreçte müşterinin geliri ya da kredi skoru artarsa yükseltilmesi mümkündür. Ek hesap limit yükseltme gibi azaltma olanağı da vardır ve bu işlemler 0 850 222 78 78 numaralı Şekerbank telefon bankacılığı aranıp 2-5 tuşlaması yapılarak gerçekleştirilebilir.

Şekerbank Kredili Mevduat Hesabı Faiz Oranları

Şekerbank’tan avans hesap kullanmak isteyen kişilerin hesaplarına ek hesap tanımlı olsa dahi, kullanılmadıkça müşteriye herhangi bir maliyet yansımaz. Ek hesaptan kullanılan tutarın kullanıldığı gün sayısına göre masraf ve faiz hesaplaması yapılarak kişiye yansıtılmaktadır. Şekerbank KMH hesaplama örnekleri şu şekildedir.

  • 30 günlüğüne 550 TL kullanımı; 1,38 TL vergi ve masraflar + 6,88 TL de faiz gideri olmak üzere toplamda 8,26 TL maliyet oluşturacaktır.
  • 20 günlüğüne 1550 TL kullanımı; 2,58 TL vergi ve masraflar + 12,92 TL de faiz gideri olmak üzere toplamda 15,5 TL maliyet oluşturacaktır.
  • 10 günlüğüne 2550 TL kullanımı; 2,55 TL vergi ve masraflar + 12,75 TL de faiz gideri olmak üzere toplamda 15,30 TL maliyet oluşturacaktır.

Şekerbank Kredili Mevduat Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şekerbank KMH açtırmak için bankanın müşteriden talep ettiği asgari şartlar şunlardır:

  • Reşit olmak (18 yaş üzeri)
  • Düzenli gelir sahibi olmak
  • Sabit ikameti bulunmak
  • Takipte, gecikmede ya da icrada borcu bulunmamak
  • Findeks kredi skorunun riskli seviyede olmaması

Asgari olarak bu şartlara haiz olan ve bu durumu belge ile bankaya ispatlayabilen kişiler ilgili evraklar ile birlikte Şekerbank avans hesap başvurusu yapabilirler. Şekerbank ek hesap başvurusu bankanın şubelerinden ya da 0 850 222 78 78 numaralı Şekerbank müşteri hizmetlerinden yapılabilmektedir. Şekerbank KMH başvuru sorgulama ve takip için de bu kanallar kullanılabilmektedir.

Şekerbank Avans Hesap Geri Ödeme ve Erteleme

Şekerbank avans hesaptan taksitli nakit çekmek (2 aydan 12 aya kadar) ya da harcama, ödeme, alışveriş yapmak mümkündür. Bankaya yapılacak geri ödemeler hesap kesim tarihini takip eden 10 gün içerisinde gerçekleştirilmelidir. Hesap kesim tarihi her ayın; 5’i, 10’u, 15’i, 20’si ya da 25’i olarak tayin edilebilmektedir. Bu konuda herhangi bir seçim yapmayan müşterilerin KMH hesap kesim tarihi her ayın ilk günü olarak belirlenmektedir.

Avans hesap borcu vadesiz hesaba para yatırılarak yapılabilmektedir. Mümkün olduğunda hesap kesim tarihi beklenmeden geri ödeme yapmak müşterinin faydasınadır. Zira ek hesap bakiyesine yatırılan tutar/gün itibari ile faiz ve masraf miktarını azaltmaktadır. Dileyen müşteriler ek hesabın asgari tutarını ödeyebilmekte yahut ödemesiz dönem geçirebilmektedir. Maddi olarak sıkışık olan müşteri Şekerbank müşteri hizmetlerini arayarak 1 aylığına geri ödeme yapmama talebinde bulunabilir. Ancak bir sonraki hesap kesim tarihine kadar hesaptaki borç bakiyesine aylık yüzde 1,55 gecikme faiz oranından maliyet yansıyacağı bilinmelidir.

Şekerbank Ek Hesap Bloke Kaldırma ve KMH İptali

Hesap kesim tarihinden sonra 10 gün içerisinde bankaya en azından borç tutarının asgari ödenmelidir. Asgari borcu ödenmeyen ek hesaba Şekerbank tarafından bloke konulmaktadır. Blokenin kalkması için hesabın borcunun ödenmesi gerekmektedir. Borç ödemesi yapılan hesaptaki bloke otomatik olarak kalkmaktadır, bunun için herhangi bir başvuruya gerek yoktur.

Şekerbank kredili mevduat hesabını kapattırmak isteyen kişiler, hesaba dair bütün borçlarını (ana para + masraf + faiz) ödemelidir. İçerisinde borç bakiyesi bulunan ek hesap kapatılamamaktadır. Akabinde Şekerbank şubelerinden ya da Şekerbank müşteri hizmetlerinden (0850 222 78 78) avans hesap kapama başvurusu yapılabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.