Senetle veya Taksitle Altın Almak Mümkün mü?

Senetle veya Taksitle Altın Almak Mümkün mü?

Ülkemizde en popüler birikim modellerinden bir tanesi altın. Kolay kolay düşmeyeceğine inanılan ve değer kaybetmemesinden ötürü birikimde kullanılan altınların alımı ise son yıllarda oldukça zorlaştı. Artık eskisi gibi senetle veya taksitle altın alımı mümkün olmuyor.

Ancak hala belli başlı yollarla, senetle taksitli altın alma şansınız bulunuyor. Bu yazımızda, ayrıntılı bir şekilde bu yollara değineceğiz.

Senetle veya Taksitle Altın Almak Mümkün mü?

Senetle veya Taksitle Altın Almak Yasal mı?

Öncelikle belirtelim, senetle ya da taksitle altın almak, uzun süredir herhangi bir biçimde yasal değil. 15.08.2018 tarihli ve 30510 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan kanun ve yönetmelik gereğince, kredi kartıyla taksitli altın, herhangi bir kuyumcu tarafından verilemiyor.

Bunun yanında, senet ve benzeri işlemlerle de kuyumcular herhangi bir biçimde risk almak istemiyorlar. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi, senetle veya taksitle altın alımı bazı kuyumcular tarafından hala sağlanabilen hizmetlerden.

Senetle veya Taksitle Nereden Altın Alabilirim?

İstanbul, Adana, Ankara ve daha pek çok büyük şehirde, senetle altın satabilen pek çok kuyumcu ile karşılaşabiliyorsunuz. Bu durum yasalara uymadığından ve biraz risk içerdiğinden, kuyumcuların ismi alenen herhangi bir biçimde duyurulmuyor, ancak bilhassa kuyumcular çarşısında ufak bir araştırmayla, şehrinizdeki senetle taksitli altın satan kuyumculara ulaşabilirsiniz.

Genellikle bu kuyumcular tarafından kişilere satılan altınlarda, ilk yol senettir. Sözleşme ve noter gerekmeksizin, sadece senet kullanarak, kuyumcuların pek çoğu taksitli altın satarlar.

Ek olarak, pek çok kuyumcu sattığı taksitli altınlara büyük bir komisyon oranı da ekler. Bu konuda da dikkat etmeniz ve risk almamanız gerekir.

Senetle veya Taksitle Altın Satan Kuyumcular

Türkiye’nin hemen her büyük şehrinde kuyumcular çarşısı bulunur ve buradaki kuyumcuları dolaşarak, senetle veya taksitli ödemelerle altın alıp alamayacağınızı sorabilirsiniz. Genelde pek çok kuyumcu tarafından verilen ret cevabı ile karşılaşırsanız, birkaç önerimiz var.

  • Tanıdık kuyumcular, bu iş için biçilmiş kaftandır. Siz tanımıyorsanız bile, arkadaşlarınızın ya da akrabalarınızın tanıdığı kuyumculardan, taksitli altın alabilmeniz mümkündür.
  • Eğer etrafınızda tanıdık kuyumcu yoksa ve size kefil olabilecek birilerini de bulamıyorsanız, acil nakit ihtiyacınızı karşılamak amacıyla ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Eskisi gibi pek çok şarta bağlı olmamakla birlikte, artık ihtiyaç kredileriniz sadece birkaç saat içerisinde hesabınıza yatabiliyor.

Senetle veya Taksitle Altın Alımında Komisyon Oranları

Kredi kartı ile taksitli altın satışını durduran yönetmelikler ve kanun değişiklikleri gereğince, artık pek az yöntemle taksitli altın alabildiğinizi biliyoruz. Gelelim, bu yöntemlere dair kuyumcuların sunduğu faiz oranlarına. Genelde pek çok kuyumcu tarafından %15 ila %25 arasında bir faiz ya da komisyon oranı belirlenmekte ve senetler ona göre hazırlanmaktadır.

Yazıyı sonuçlandırmadan önce, bir tavsiye: kredi notunuz yeterince iyiyse, ihtiyaç kredisi çekmek ya da akrabalarınızdan bunu talep etmek, iyi bir fikir olabilir.