• YARIM ALTIN
  1.473,00
  % 1,27
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0580
  % 0,63
 • € EURO
  9,6752
  % 0,69
 • £ POUND
  11,1952
  % 0,95
 • ¥ YUAN
  1,2379
  % 0,72
 • РУБ RUBLE
  0,1062
  % 1,50
 • BITCOIN/TL
  445466,264
  % -11,27
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03

Sicili Bozuk Olan Nasıl Kredi Alabilir?

Sicili Bozuk Olan Nasıl Kredi Alabilir?

Sicili Bozuk Olana Kredi

Birçok vatandaş sicili bozuk olan kişi ile kara listede olan kişiyi aynı kefeye koymakta, her iki müşterinin de kredi kullanamayacağını düşünmektedir.

Bu algı son derece yanlış olup, kara liste, Merkez Bankası tarafından kırmızı çizgi çekilmiş ve uzun yıllar boyunca(en az 5 yıl) kredi kullanması neredeyse imkânsız kişilerden oluşmaktadır.

Sicili bozuk olan müşteriler ise, geçmiş dönemde kredi ya da kredi kartı borcunu zamanında ödemeyip, aksaklıklar yaşatan ya da düzensiz ödemeleri nihayetinde bankaların uyarıda bulunduğu, kredi notu düşük olan gruptur.

Ayrıca Bkz: Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum, ne yapmalıyım?

Sicili bozuk olan vatandaş belirli koşulları sağlaması halinde kredi kullanabilmekte ve çeşitli yöntemleri kullanarak kredi notunu yükseltme şansı olmaktadır.

Sicili Bozuk Olan Nasıl Kredi Alabilir?

Kişilerin ihtiyaç halinde herhangi bir bankadan kredi ya da kredi kartı kullanması son derece doğal bir durumdur. Üstelik geri ödemelerin belirtilen zamanlar da ve miktarda yapılması halinde, oldukça faydalı ürünler olmaktadır.

Ancak, kimi zaman gerek ihmalkarlık gerekse de ekonomik yetersizlikten dolayı, geri ödemeler yapılamamaktadır. Bu durumda vatandaş, idari takipten kanuni takibe, avukatlık olma durumu ve maalesef icralık olmaya kadar gitmektedir.

Ayrıca Bkz: İdari Takip ve Kanuni Takip Nedir?

Tüm bu süreçlerin sonunda ise, kişinin bankadaki itibarı ve bankanın kişiye olan güveni sarsılmış olup, sicili bozulmuş, kredi notu da olumsuz etkilenmiş olmaktadır. Bu gibi durumlar da olan vatandaşın, ilerleyen yıllarda kredi ya da kredi kartı talebi büyük oranda reddedilmektedir.

Ancak bu durum da banka kurumları, müşterisini memnun etmek ve yeni müşteri sahibi olabilmek adına farklı çözümler sunmaktadır.

Sicili Bozuk Olana Kredi İçin Şartlar Ve Gerekli Belgeler

Sicili bozuk, kötü sicilli ya da bozuk sicilli kişiler, kullanmış olacağı kredi ürünü için, geri ödemeler konusunda bankaları ikna etmelidir. Bu aşamada sicili bozuk olan kişinin kredi kullanabilmesi için gerekli koşullar,

İpotek İle Başvuru

İhtiyaç sahibi kişinin kredi kullanabilmesi için, gelir belgesi yeterli olmayıp, üzerine kayıtlı taşınamaz malı (konut, gayrimenkul arsa vb.)ipotek ettirmesi gerekmektedir. Bu sayede kişinin kredi kullanma olasılığı artmış olacaktır.

Bkz: İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir? Başvuru nasıl yapılır?

Kefil İle Başvuru

Geçmiş dönemde banka ile ilişkisi olan ve kredi notu düşük olan vatandaşa, kefil olmak oldukça riskli olmaktadır. Ancak, yine de kefil olmayı kabul eden kişi bulunması halinde kredi kullanmak mümkündür. Tabi ki kefil olacak kişinin de bazı kriterleri sağlaması gerekmektedir.

Ayrıca Bkz: Kefilsiz Kredi Nasıl Alınır?

Bu aşamada kimler kefil olabilir sorusunun yanıtı ise, Kamu kuruluşlarından maaş ya da ücret alan memur ve işçiler, BAĞ-KUR’a üye olanlar, Yüksek tahsili icap ettiren meslek sahiplerinden serbest çalışanlar(doktor, avukat, eczacı, mühendis gibi), ya da bankada çalışan memurlar kefil olabilmektedir.

Ayrıca Bkz: Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Hangi Bankalar Sicili Bozuk Olana Kredi Veriyor?

sicili bozuk olana kredi

Son yıllarda hemen her banka, sicili bozuk olana belirli koşulları sağlaması halinde kredi imkânı sunmaktadır. Akbank, ING Bank, İş Bankası, TEB, QNB Finansbank gibi bankalar sicili bozuk olana kredi veren bankalara örnek gösterilebilir.

Başvuru aşaması ise, genellik banka şubelerinden olup, banka işleyişine göre online başvuru da yapılabilmektedir.

Diğer sicili bozuk olana kredi veren bankaları görmek için tıklayın.