Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar 2020

11 dk okuma süresi

Sicili Bozuk Olana Kredi

Sicili bozuk olana kredi veren bankalar hangileri? Bankalardan ya da farklı finans kuruluşlarından kredi çeken, kredi kartı ya da Kredili Mevduat Hesabı kullanan, vadeli ürün alan ancak taksitlerini yasal sınırlamalarla belirlenmiş süreler dahilinde ödeyemeyen kişilerin borçları yasal takip sürecine tabi tutuluyor. Bu durum bahse konu vatandaşın bir daha kredi ürünlerine ve vadeli alışverişlere erişimini zorlaştırıyor. Sicili bozuk olana kredi veren bankalar bu noktada söz konusu vatandaşların tercih ettiği adresler oluyor. Sicili bozuk olanın kredi çekme şartları nedir, başvurusu nasıl yapılır, hesaplama örneği ve süreçleri hakkında içeriğimizden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Sicili bozuk olana kredi veren bir çok bankanın olduğu bilinmektedir. Kredi çekemeyen kişilerin en çok sorduğu soruların başında sicilim bozuk hangi banka kredi verir sorusu gelmektedir.

Bunun yanında acil kredi veren bankalar da çok sık sorulmaktadır. Eğer siciliniz bozuk ise ve hangi bankadan kredi alabilirim diye soruyorsanız bu yazımızda kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar hangileri diye araştırdık ve aşağıya hepsini ekledik.

sicili bozuk olana kredi

Banka kredi kartı sicil affı düzenlemesiyle birlikte krediler için de belirli kriterler karşılığında iyileştirilmelere gidildi. Çünkü sicili bozuk olan tüketicilerin sayısı giderek çoğaldı ve bu grupta yer alan kişilerin kredi alması, çok düşük bir ihtimaldi.

Bu da milyonlarca insanı kapsayacak olan sicil affını gündeme getirdi. Çözüm olarak üretilen bu af sonrasında bankalar, sicili bozuk olana kredi vermeye başladı. Yasa kapsamında sadece bireysel müşterilerin değil, aynı zamanda esnaf, çiftçi, iş adamı ve tüccarların da kredi sicil affından yararlanmasına karar verildi.

Sicili bozuk olana kredi veren bankalar yazımız devamında, finansman kullandırma şartları ve başvuru detaylarıyla birlikte ele alındı. Ancak bunun öncesinde sicil bozukluğunun iki anlama geldiğini vurgulayalım.

 1. Birincisi; daha önce kullanılan kredili ürünlere dair taksitlerin, zamanında ödenememesi nedeniyle finans kurumlarının ilgili kişiyi riskli grupta görmesidir.
 2. İkincisi ise kredili ürünlere dair borçların hiç ödenmemesiyle birlikte kara listede yer almaktır. Kara liste, hakkında olumsuz not verilerek “kredi kullandırılamaz” grubu içerisine alınan tüketicilerden oluşmaktadır. Bu nedenle aşağıda yer alan bankaların bazılar sadece sicili bozuk olanlara kredi verirken, bazıları ise hem kara listede yer alan hem de sicil kaydı temiz olmayanlara finansman sağlamaktadır.

Ekonomik anlamda geçim sıkıntısı çeken, almak istediği evi, aracı ya da yeni bir iş kurma telaşına düşen biri için kuşkusuz nakit borç temin etmesi gerekmektedir.

Maddi anlamda değeri son derece yüksek olan tüm bu isteklerin karşılanması için birinden borç almak oldukça düşük bir ihtimaldir. Bu nokta da ise bankalar devreye girmektedir. Bankalar belirli ön koşulları sağlayan ihtiyaç sahibi hemen her vatandaşa nakit çıkartabilen bir kurumdur.

Oldukça yüksek meblağların borç olarak verildiği nakitler için doğal olarak bankalarında bazı tedbir ve ön koşulları bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları gelir belgesi, kredi notu, banka sicilidir.

Çekmiş olduğunuz kredi tutarının geri ödenmesi hususunda problem yaşamak istemeyen bankalar çeşitli önemler almaktadır. Örneğin; düzenli bir gelire sahip kişinin ödemelerimde bu oranda düzenli olacağından gelir belgesi istenmektedir.

 

Sicili Bozuk Olan İçin Kredi Alma Şartları

Sicili bozuk olanların kredi kullanabilmesi için de bankaların aradığı şartlar bulunmaktadır. Bunları kısaca sıralayalım:

 • Sicilin bozulmasına neden olan krediden dolayı oluşan takibin; kredi borcu ödenerek son bulmuş olması.
 • Varlık yönetim şirketlerine herhangi bir borcun bulunmaması
 • Hacze ya da icraya konu borç bulunmaması
 • Bankaya düzenli gelir gösterilebilmesi, gelir ibraz edilmesi
 • Varsa teminat, ipotek veya rehin gösterilebilecek mal varlığı evrakları
 • Mümkünse bankaya kefil gösterilmesi

 

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Bankalardan çekilen kredi miktarı düzenli olarak ödenmediği takdirde kredi siciliniz bozulur ve bankaların kara listesine alınırsınız. Bu kara listeye alınan kişilerin bankalardan kredi alma durumu durdurulur ve kredi çekemezler. Öncelikle bu durumdan kurtulmak için yapmanız gereken ödemelerinizi düzenli olarak yapıp bankalarla aranızı iyi tutmaktır.

Banka hesabınızda sürekli bir para giriş- çıkış durumu yaratarak da kredi notunuzu yavaş yavaş yükseltebilirsiniz. Fakat acil bir krediye ihtiyaç duyuyorsanız bu durum için yeni bir düzenleme ile bazı bankalar sicili bozuk kişilere kredi verebiliyor.

Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar şöyle sıralanmaktadır;

 • ING Bank
 • Denizbank
 • Akbank
 • TEB
 • Garanti Bankası
 • QNB Finansbank
 • Yapı Kredi
 • ICBC Bank

Aynı zamanda Aktifbank kredisi ile PTT’den de kredi alabilirsiniz. PTT, Aktifbank adı ile sicili bozuk olan kişilere kredi imkanı sağlamaktadır. En fazla 30.000 TL’ye kadar çekilebilen kredinin aylık faiz oranı %2,29’dur. İnternet üzerinden başvurulan bu kredi türü eğer onaylanırsa, PTT şube ve ATM’sinden hemen çekebilirsiniz.

İş Bankası Sicili Bozuk Olana Kredi

1,89 faiz oranıyla 60 aya kadar vade imkanıyla İş Bankası’nda kredi sicili bozuk müşterinin kredi talebi değerlendirilmektedir. Başvurular İş Bankası şubelerine mümkünse kefil ve varsa ipotek edilecek mülk belgeleri ile yapılmalıdır.

Halkbank Sicili Bozuk Olana Kredi

Halk Bankası aylık yüzde 1,91 faiz oranından sicili zayıf olan müşteriler için ihtiyaç kredisi başvurularını değerlendirmektedir. Bankanın sağladığı kredi 3-60 ay vadesinde geri ödenebilir. Başvurular Halkbank şubelerinden şahsen yapılırken mümkün olan bütün evraklar beraberinde götürülmelidir. Memur ya da emekli kefil ile bankaya gidilmesi kredi başvurusuna olumlu yanıt alınma olasılığını yükseltir.

Vakıfbank Sicili Bozuk Olana Kredi

Vakıfbank da sicili eksi olan müşterilerinin kredi başvurularını dikkate almaktadır. 3 bin liradan 125 bin liraya kadar kredi kullanarak 60 aya varan vadelerde bankaya geri ödemek için gerekli evraklar ve kefil ile bankanın şubelerine bizzat başvuruda bulunmak kredi edinme ihtimalini artıracaktır. Uygulanan faiz oranı müşteriye göre farklı olabilmekle birlikte ortalama 1,86 noktasındadır.

Ziraat Bankası Sicili Bozuk Olana Kredi

Kredi sicili kötü olan müşteriler Ziraat Bankası’na; Ziraat Mobil’den, Ziraat Bankası ATM’lerinden, internet bankacılığından ya da çağrı merkezinden kredi başvurusu yapabilirler. Ancak şubelerden şahsen başvuru yapılması kredi sicilinden dolayı daha akılcı olabilir. Ziraat Bankası kredi başvurusunu özgürce değerlendirme ve reddetme hakkına sahiptir.

Garanti Bankası Sicili Bozuk Olana Kredi

100.000 TL’ye kadar kredi sicili bozuk olan müşteriler için Garanti BBVA’dan alınabilir. Ancak bunun için yukarıda sayılan gerek şartlar yerine getirilmelidir. Kredi 5 yıla kadar vadeyle geri ödenebilir. Faiz oranı müşteri özelinde değerlendirilmekte, genellikle en yüksek seviyeden uygulanmaktadır. Kişinin ekonomik olarak sicili bozuk durumda olduğu için kredi başvurusunu Garanti BBVA şubelerinden yapması akılcı olacaktır.

Denizbank Sicili Bozuk Olana Kredi

Denizbank aylık yüzde 1,94 civarında uyguladığı faiz oranından kredi sicili kötü olan müşteriye kredi verebilmektedir. Asgari kredi tutarı 1.000 TL, azami kredi tutarı 55.000 TL’dir. Vade 3-60 ay arasında tercih edilebilir. Başvurular diğer bankalar için de  belirtildiği şekliyle Denizbank’a yapılabilir.

QNB Finansbank Sicili Bozuk Olana Kredi

QNB Finansbank 3-60 ay arasında vadeli tüketici kredisini müşterinin Findeks notuna bakarak sağlamaktadır. Sicili bozuk olanlar için faiz oranı aylık yüzde 1,84 seviyesindedir. QNB Finansbank sicili bozuk olana kredi başvurusu QNB Finansbank internet şubesinden ya da KrediGO uygulaması üzerinden yapılabilir. Ayrıca TC Kimlik Numarası 5030’a kısa mesaj atılarak da SMS ile kredi başvurusu gerçekleştirilebilir. Ancak en sağlıklı başvuru şekli kişinin bizzat gerekli belgeler ve mümkünse kefil ile banka şubesinden gerçekleştireceği başvurudur.

Şekerbank Sicili Bozuk Olana Kredi

Şekerbank, ne yazık ki daha önceden bankaya olan borçlarını düzenli ödememiş ve sicilini bozmuş kişilere kredi imkanı sağlamamaktadır. Bu tip bir kredi çekmek için başka bankalardan yardım alabilirsiniz.

Akbank Sicili Bozuk Olana Kredi

Kredi sicili negatif olan müşteri Akbank’tan kredi çekmek istediğinde 60 aya kadar vadeli krediyi aylık yüzde 1,99 faiz oranından edinebilir. Söz konusu faiz oranı ortalama değer olup; kişi özelinde bankaca netleştirilmektedir. Akbank şubelerine kimlik ya da sürücü belgesi, gelir belgesi, varsa ipoteğe konu mülk evrakları ve kefil ile birlikte gidilmesi kredi başvurusunun olumlu sonuçlanmasının ihtimalini yükseltecektir.

Yapı Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi

Aylık yüzde 1,99 faiz oranından 60 aya kadar geri ödemeli tüketici kredisi minimum 1.000 TL şeklinde sağlanmaktadır. Azmi miktar bulunmamakta, müşteriye göre değerlendirilmektedir. Yapı Kredi ihtiyaç kredisi başvuru seçenekleri çok olmasına rağmen; kredi sicili kötü müşterinin kredi başvurusunu bankanın şubelerinden bizzat yapması ideal olanıdır. Müşteri kredi başvurusuna giderken beraberinde; kimlik ya da ehliyet, gelirini gösterir belgeler ile varsa ipoteğe konu taşınır taşınmaz malların evrakları ile gitmelidir. Emekli ya da memur kefil gösterilebilmesi kredi yanıtını doğrudan etkileyecektir.

Banka sicili nedir?

Tüketicilerin kullandıkları kredi kartı ya da kredilerin geri ödemeleri hususundaki düzen banka sicilini oluşturmaktadır. Ödemelerini ve taksitlerini zamanında yapmış ve yapmakta olan kişilerin sicili de bu oranla yüksek derecede olacaktır. Bu nokta da kredi notu etkilenmektedir.

Ödemeleri düzenli olan kişinin sicili bozuk olmayacağından, kredi notu da bu doğrultuda yüksek olacaktır. Kredi çekecek kişinin ödeme planını doğru yaparak, aylık gelirinden ne kadarını kredi taksitlerine ayırabileceğini iyi belirlemeli ve bu hesaplama nihayetinde makul krediler kullanmalıdır. Aksi halde banka sicilinin bozuk olması ileride ki banka ilişkilerinde uğraştırıcı olacağı gibi günü geçmiş borçlarınız için fuzuli masraflar ödemek zorunda kalacaksın.

Bankacılık alanında kişi kredi ekstresinin sürekli asgari ödemesini yaptığında belirli zaman sonunda kredi notunu düşürmektedir. Tüketicilerin bankalardan kredi çektiği durumlarda garanti olarak verdiği, çekler, senetler de banka sicilini etkilemektedir.

Çeklerin ve senetlerin ödeme hususunda pürüz çıkması halinde de baka sicilini etkilemektedir. Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu iş birliği ile kurulan indeks sistemi ile tüm vatandaşın sicili kayıt altına alınmakta bilgiler tüm bankalarca paylaşılmaktadır.

Sicili bozuk olan kişi nasıl kredi alır?

Burada dikkat edilen temel nokta Sicili bozuk ola kişi ile bankaların kara listesinde olan kişilerdir. Sicili bozuk kişiler kredi ya da kredi kartı borçlarının geç ödenmesinden kaynaklı kredi notu düşük kişilerden oluşmaktadır ve belirli koşullar altında kredi kullanabilirler.

Bu kişilerin en çok sorduğu soruların başında; nasıl kredi alabilirim, nasıl kredi çekebilirim, bankalar kredi vermiyor nasıl kredi çekebilirim, sicilim bozuk kredi almak istiyorum, borcu olana kredi veren bankalar gibi sorular gelmektedir. Her bir sorunun ayrı ayrı cevaplanması gerektiği gibi aslında soruların birbirine benzerliği de hepsine tek bir cevap verilebileceği anlamını da taşımaktadır.

Bankaların kara listesinde olan grup ise kredi kullanamaz kişilerdir. Öncelikle bozuk sicilli kişiler normal müşteri gibi maaş bordosu ya da gelir belgesi ile başvuru yaptıklarında olumlu sonuçlanmayacaktır. Sicili bozuk kişilerin kredi kullanabilmesi için belirli yollar vardır, bunlar;

İpotek ile başvuru; ev tarla arsa araç ya da hisse gibi üzerinize kayıtlı mali değeri yüksek mallarınızı bankaya rehin göstermeniz karşılığında bozuk sicilli dahi olsanız banka kredi vermektedir. Bir diğer yöntem ise kefil ile başvurudur.

Ayrıca Bakınız: Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Borçlarını ödeme hususunda bankanın temkinli davrandığı sicili bozuk olan müşterinin, kefil gösterdiği kişi bazı koşulları tamamlamış olması gerekir; kamu kuruluşunda çalışıyor olması, yüksek gelire ve 400 mevkiye sahip kişiler (doktor, avukat mühendis gibi),bankalarda çalışan memur ya da işçiler ve bağ kura üye olan kişilerin kefil olma durumları onaylanmaktadır.

Sicili Bozuk Olana Kredi Hesaplama

Kredi sicili kötü durumda olan müşteriler için bankalar genellikle düşük miktarlı kredi verebilmektedir. Bu nedenle 5.000 TL üzerinden ihtiyaç kredisini 12 ay vadede geri ödenmek üzere hesaplamakta yarar var. Bu durumda kredi sicili kötü kredi hesaplaması şu şekilde gerçekleşecektir.

Faiz Oranı*Masraflar*Çekilecek Net TutarTaksitlerToplam Geri Ödeme
Garanti BBVA1,9990 TL4.910 TL484,14 TL5.809,63 TL
Vakıfbank1,8690 TL4.910 TL479,56 TL5.754,72 TL
Ziraat Bankası1,9890 TL4.910 TL483,78 TL5.805,40 TL
Halkbank1,9185 TL4.915 TL481,32 TL5.775,81 TL
Yapı Kredi1,9995 TL4.905 TL484,14 TL5.809,63 TL
QNB Finansbank1,8485 TL4.915 TL478,86 TL5.746,30 TL
İş Bankası1,8985 TL4.915 TL480,61 TL5.767,37 TL
Denizbank1,9495 TL4.905 TL482,37 TL5.788,48 TL
Akbank1,9990 TL4.910 TL484,14 TL5.809,63 TL

 

 • Faiz Oranı: Kredi sicili kötü durumda olan müşterilerin ödeme riskinden dolayı bankalar tarafından en yüksek ihtiyaç kredisi faiz oranı tatbik edilmektedir. Bununla birlikte tablodaki oranlar ortalama olup, kişi özelinde değişebilir. Bankalar kredi başvurusu yapan kişiye, istenilen kredi tutarına ve geri ödeme vadesine göre faiz oranı belirleyebilir. Tüm bunlardan bağımsız olarak da kredi faiz oranlarını değiştirmek tek taraflı olarak banka yetkisindedir.
 • Masraflar: Hayat sigortası prim ücreti ve kredi tahsis bedeli (kredi tutarının binde 5’i; 5.000 TL için 25 TL) ile vergilerden oluşur. Kişinin yaşı vb.ne göre değişebilir. Masraf tutarındaki değişiklik kredi çekiminde net alınacak tutarı da doğrudan değiştirir.
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın
x