Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar 2020 GÜNCELSicili Bozuk Olana Kredi

Sicili bozuk olana kredi veren bir çok bankanın olduğu bilinmektedir. Kredi çekemeyen kişilerin en çok sorduğu soruların başında sicilim bozuk hangi banka kredi verir sorusu gelmektedir.

Bunun yanında acil kredi veren bankalar da çok sık sorulmaktadır. Eğer siciliniz bozuk ise ve hangi bankadan kredi alabilirim diye soruyorsanız bu yazımızda kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar hangileri diye araştırdık ve aşağıya hepsini ekledik.

sicili bozuk olana kredi

Banka kredi kartı sicil affı düzenlemesiyle birlikte krediler için de belirli kriterler karşılığında iyileştirilmelere gidildi. Çünkü sicili bozuk olan tüketicilerin sayısı giderek çoğaldı ve bu grupta yer alan kişilerin kredi alması, çok düşük bir ihtimaldi.

Bu da milyonlarca insanı kapsayacak olan sicil affını gündeme getirdi. Çözüm olarak üretilen bu af sonrasında bankalar, sicili bozuk olana kredi vermeye başladı. Yasa kapsamında sadece bireysel müşterilerin değil, aynı zamanda esnaf, çiftçi, iş adamı ve tüccarların da kredi sicil affından yararlanmasına karar verildi.

Sicili bozuk olana kredi veren bankalar yazımız devamında, finansman kullandırma şartları ve başvuru detaylarıyla birlikte ele alındı. Ancak bunun öncesinde sicil bozukluğunun iki anlama geldiğini vurgulayalım.

 1. Birincisi; daha önce kullanılan kredili ürünlere dair taksitlerin, zamanında ödenememesi nedeniyle finans kurumlarının ilgili kişiyi riskli grupta görmesidir.
 2. İkincisi ise kredili ürünlere dair borçların hiç ödenmemesiyle birlikte kara listede yer almaktır. Kara liste, hakkında olumsuz not verilerek “kredi kullandırılamaz” grubu içerisine alınan tüketicilerden oluşmaktadır. Bu nedenle aşağıda yer alan bankaların bazılar sadece sicili bozuk olanlara kredi verirken, bazıları ise hem kara listede yer alan hem de sicil kaydı temiz olmayanlara finansman sağlamaktadır.

Ekonomik anlamda geçim sıkıntısı çeken, almak istediği evi, aracı ya da yeni bir iş kurma telaşına düşen biri için kuşkusuz nakit borç temin etmesi gerekmektedir.

Maddi anlamda değeri son derece yüksek olan tüm bu isteklerin karşılanması için birinden borç almak oldukça düşük bir ihtimaldir. Bu nokta da ise bankalar devreye girmektedir. Bankalar belirli ön koşulları sağlayan ihtiyaç sahibi hemen her vatandaşa nakit çıkartabilen bir kurumdur.

Oldukça yüksek meblağların borç olarak verildiği nakitler için doğal olarak bankalarında bazı tedbir ve ön koşulları bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları gelir belgesi, kredi notu, banka sicilidir.

Çekmiş olduğunuz kredi tutarının geri ödenmesi hususunda problem yaşamak istemeyen bankalar çeşitli önemler almaktadır. Örneğin; düzenli bir gelire sahip kişinin ödemelerimde bu oranda düzenli olacağından gelir belgesi istenmektedir.

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Bankalardan çekilen kredi miktarı düzenli olarak ödenmediği takdirde kredi siciliniz bozulur ve bankaların kara listesine alınırsınız. Bu kara listeye alınan kişilerin bankalardan kredi alma durumu durdurulur ve kredi çekemezler. Öncelikle bu durumdan kurtulmak için yapmanız gereken ödemelerinizi düzenli olarak yapıp bankalarla aranızı iyi tutmaktır.

Banka hesabınızda sürekli bir para giriş- çıkış durumu yaratarak da kredi notunuzu yavaş yavaş yükseltebilirsiniz. Fakat acil bir krediye ihtiyaç duyuyorsanız bu durum için yeni bir düzenleme ile bazı bankalar sicili bozuk kişilere kredi verebiliyor.

Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar şöyle sıralanmaktadır;

 • ING Bank
 • Denizbank
 • Akbank
 • TEB
 • Garanti Bankası
 • QNB Finansbank
 • Yapı Kredi
 • ICBC Bank

Aynı zamanda Aktifbank kredisi ile PTT’den de kredi alabilirsiniz. PTT, Aktifbank adı ile sicili bozuk olan kişilere kredi imkanı sağlamaktadır. En fazla 30.000 TL’ye kadar çekilebilen kredinin aylık faiz oranı %2,29’dur. İnternet üzerinden başvurulan bu kredi türü eğer onaylanırsa, PTT şube ve ATM’sinden hemen çekebilirsiniz.

İş Bankası Sicili Bozuk Olana Kredi: İş Bankası, maalesef sicili bozuk olan kişilere kredi imkanı tanıyan bankalar arasında yer almamaktadır.

Halkbank Sicili Bozuk Olana Kredi: Sicili bozuk olana kredi veren bankalar arasında bulunmayan Halkbank, yalnızca normal sicile sahip kişilere kredi imkanı sağlamaktadır.
Vakıfbank Sicili Bozuk Olana Kredi: Oldukça sık tercih edilen bankalardan birisi olan Vakıfbank, bünyesinde sicili bozuk olan kişilere kredi vermek gibi bir uygulama barındırmamaktadır.

Ziraat Bankası Sicili Bozuk Olana Kredi: Türkiye’nin en eski kökenli bankası olan Ziraat Bankası, sicili bozuk ve kara listeye alınmış kişilere kredi olanağı sağlamamaktadır.

Garanti Bankası Sicili Bozuk Olana Kredi: Sicili bozuk olan kişilere kredi imkanı sağlayan Garanti Bankası, bankaya verebileceğiniz belirli güvenceler sonrasında sizlere ihtiyacınız olan krediyi veriyor. Bu güvenceler arasında gelir belgesi (maaş bordrosu), gerekli görülürse kefil ve kredi borcunuz ödenmediği takdirde ipotek edilmesi için mal beyanında bulunmalısınız. Tüm bu gereklilikleri yerine getirdiğiniz takdirde Garanti Bankası eğer uygun görürse kredi işlemini onaylar ve para size geçer.

Denizbank Sicili Bozuk Olana Kredi: Denizbank, sicili bozuk ve bankaların kara listesine alınmış kişilere kredi veren bankalardan birisidir. Bankaya gösterebileceğiniz bir güvence ile ihtiyacınız olan krediyi alabilirsiniz. En fazla 100.000 TL kredi çekme imkanınızın olduğu Denizbank, eğer borcunuzu ödemezseniz göstermiş olduğunuz güvenceye el koymakta ve borcunuzu oradan tahsil etmektedir. Daha detaylı bilgileri doğrudan banka şubesine giderek de öğrenebilirsiniz.

QNB Finansbank Sicili Bozuk Olana Kredi: QNB Finansbank, daha önceki kredi borçlarını düzenli olarak ödemediği için kara listeye alınmış ve sicili bozulmuş kişilere kredi verebilen bankalar arasında yer almaktadır. En fazla 48 ay vade ile taksitlendirme yapan QNB Finansbank, yine diğer bankalar gibi bankaya bir güvence yani borcunuzu ödemediğiniz takdirde borcunuzu temin edebileceği bir mal veya maaş göstermeniz halinde size ihtiyacınız olan krediyi sunuyor.

Şekerbank Sicili Bozuk Olana Kredi: Şekerbank, ne yazık ki daha önceden bankaya olan borçlarını düzenli ödememiş ve sicilini bozmuş kişilere kredi imkanı sağlamamaktadır. Bu tip bir kredi çekmek için başka bankalardan yardım alabilirsiniz.

Banka sicili nedir?

Tüketicilerin kullandıkları kredi kartı ya da kredilerin geri ödemeleri hususundaki düzen banka sicilini oluşturmaktadır. Ödemelerini ve taksitlerini zamanında yapmış ve yapmakta olan kişilerin sicili de bu oranla yüksek derecede olacaktır. Bu nokta da kredi notu etkilenmektedir.

Ödemeleri düzenli olan kişinin sicili bozuk olmayacağından, kredi notu da bu doğrultuda yüksek olacaktır. Kredi çekecek kişinin ödeme planını doğru yaparak, aylık gelirinden ne kadarını kredi taksitlerine ayırabileceğini iyi belirlemeli ve bu hesaplama nihayetinde makul krediler kullanmalıdır. Aksi halde banka sicilinin bozuk olması ileride ki banka ilişkilerinde uğraştırıcı olacağı gibi günü geçmiş borçlarınız için fuzuli masraflar ödemek zorunda kalacaksın.

Bankacılık alanında kişi kredi ekstresinin sürekli asgari ödemesini yaptığında belirli zaman sonunda kredi notunu düşürmektedir. Tüketicilerin bankalardan kredi çektiği durumlarda garanti olarak verdiği, çekler, senetler de banka sicilini etkilemektedir.

Çeklerin ve senetlerin ödeme hususunda pürüz çıkması halinde de baka sicilini etkilemektedir. Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu iş birliği ile kurulan indeks sistemi ile tüm vatandaşın sicili kayıt altına alınmakta bilgiler tüm bankalarca paylaşılmaktadır.

Sicili bozuk olan kişi nasıl kredi alır?

Burada dikkat edilen temel nokta Sicili bozuk ola kişi ile bankaların kara listesinde olan kişilerdir. Sicili bozuk kişiler kredi ya da kredi kartı borçlarının geç ödenmesinden kaynaklı kredi notu düşük kişilerden oluşmaktadır ve belirli koşullar altında kredi kullanabilirler.

Bu kişilerin en çok sorduğu soruların başında; nasıl kredi alabilirim, nasıl kredi çekebilirim, bankalar kredi vermiyor nasıl kredi çekebilirim, sicilim bozuk kredi almak istiyorum, borcu olana kredi veren bankalar gibi sorular gelmektedir. Her bir sorunun ayrı ayrı cevaplanması gerektiği gibi aslında soruların birbirine benzerliği de hepsine tek bir cevap verilebileceği anlamını da taşımaktadır.

Bankaların kara listesinde olan grup ise kredi kullanamaz kişilerdir. Öncelikle bozuk sicilli kişiler normal müşteri gibi maaş bordosu ya da gelir belgesi ile başvuru yaptıklarında olumlu sonuçlanmayacaktır. Sicili bozuk kişilerin kredi kullanabilmesi için belirli yollar vardır, bunlar;

İpotek ile başvuru; ev tarla arsa araç ya da hisse gibi üzerinize kayıtlı mali değeri yüksek mallarınızı bankaya rehin göstermeniz karşılığında bozuk sicilli dahi olsanız banka kredi vermektedir. Bir diğer yöntem ise kefil ile başvurudur.

Ayrıca Bakınız: Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Borçlarını ödeme hususunda bankanın temkinli davrandığı sicili bozuk olan müşterinin, kefil gösterdiği kişi bazı koşulları tamamlamış olması gerekir; kamu kuruluşunda çalışıyor olması, yüksek gelire ve 400 mevkiye sahip kişiler (doktor, avukat mühendis gibi),bankalarda çalışan memur ya da işçiler ve bağ kura üye olan kişilerin kefil olma durumları onaylanmaktadır.

82 yorum

 1. Huzeyfe aktaş 10 Şubat 2016
 2. ceyhan 27 Mart 2016
 3. Fatma 30 Mart 2016
 4. Saliha 14 Nisan 2016
  • editor 15 Nisan 2016
   • Hasan 29 Ağustos 2016
 5. turgay 19 Nisan 2016
 6. emre 19 Nisan 2016
  • Savas 19 Ocak 2017
 7. Gürkan 20 Nisan 2016
 8. birsen 20 Nisan 2016
 9. Mustafa 5 Mayıs 2016
  • BEyazıt 27 Ekim 2016
 10. Ali 27 Mayıs 2016
 11. Mustafa 31 Mayıs 2016
 12. mehmet 15 Temmuz 2016
 13. Hasan 8 Ağustos 2016
 14. filiz 17 Ağustos 2016
 15. erol yaşar 31 Ağustos 2016
 16. Emre gürbüz 31 Ağustos 2016
 17. Adnan 5 Eylül 2016
  • editor 6 Eylül 2016
   • Şendağ 2 Mart 2017
 18. Salih 8 Eylül 2016
 19. Emine 6 Ekim 2016
 20. Mustafa 17 Ekim 2016
 21. Birol 4 Kasım 2016
 22. Eren 17 Kasım 2016
 23. Muhammet 5 Aralık 2016
 24. Selahaddin 5 Aralık 2016
 25. Şeyda 7 Aralık 2016
 26. TUFAN ŞAHİN 12 Aralık 2016
 27. mehmet kaya 24 Aralık 2016
 28. Cengiz 30 Aralık 2016
 29. Osman 8 Ocak 2017
 30. Bayram 24 Ocak 2017
 31. Mutlay 25 Ocak 2017
 32. belkıs 31 Ocak 2017
 33. HASAN HÜSEYİN ÖZTÜRK 7 Şubat 2017
 34. Erdoğan 15 Şubat 2017
 35. Tuncay DİKİNEN 17 Şubat 2017
 36. Olgun diyip 18 Şubat 2017
 37. Cengiz 18 Şubat 2017
 38. Fatih 20 Şubat 2017
 39. Sukan 21 Şubat 2017
 40. Ibrahim 23 Şubat 2017
 41. Süleyman 24 Şubat 2017
 42. Tuncay 25 Şubat 2017
 43. Şendağ 2 Mart 2017
 44. Ayberk 5 Mart 2017
  • editor 7 Mart 2017
 45. Ercan 7 Mart 2017
 46. Gökhan 11 Mart 2017
 47. ramazan 12 Mart 2017
 48. Selahattin 12 Mart 2017
 49. RASİM GÜLŞARİ 14 Mart 2017
 50. Ali 22 Mart 2017
 51. Faruk 25 Mart 2017
 52. mehmet yolalan 31 Mart 2017
 53. mustafa şahin 14 Nisan 2017
 54. Seher 15 Nisan 2017
 55. Remziye 20 Nisan 2017
 56. Bulent otkun 23 Nisan 2017
  • editor 11 Mayıs 2017
 57. Erdal 30 Nisan 2017
 58. sefer 8 Mayıs 2017
 59. Abdullah coşkun varışlı 23 Mayıs 2017
 60. Yüksel ersarı 25 Mayıs 2017
 61. huseyin ustaoğlu 4 Haziran 2017
 62. Efsane 21 Haziran 2017
 63. ferdi 21 Haziran 2017
  • editor 4 Temmuz 2017
 64. Turgay 4 Temmuz 2017
 65. FATMA 14 Temmuz 2017
 66. Mehmet 3 Ağustos 2017
 67. mehmet 13 Ağustos 2017
  • editor 14 Ağustos 2017
 68. Nihal 23 Aralık 2017

Yorum yazın