Sigortasız Kredi Nasıl Alınır? Sigortasız Kredi Şartları 2020

Sigortasız Kredi Nasıl Alınır? Sigortasız Kredi Şartları 2020

Kredi kullanmak isteyen ve SSK kaydı olmayan kişinin, sigortasız kredi kullanabilmek için gerekli koşulları ve evrakları sağlaması halinde, başvurusu onaylanmaktadır.

SSK kaydı olmayan vatandaş içinde, bankalar farklı alternatifler geliştirmiş, böylece ev hanımları, serbest meslek sahipleri, öğrenciler vb. kişilerinde nakit ihtiyacına destek bulmaktadır.

Sigortasız Kredi Nasıl Alınır?

Öncelikle hemen her vatandaş, hayatının belirli bir döneminde nakde sıkışmış ya da toplu paraya ihtiyaç duymuştur. Gerek mal alımı gerekse de diğer ihtiyaçlardan doğan nakit açığı,kişileri banka kredilerine yönlendirmektedir. Bankaların da kredi kullanacak vatandaşa sunduğu önemli koşullardan biri de sigortalı olma durumudur.

Hatta, önceki yıllarda kişinin sigorta kaydı olması, bankalarca yeterli sayılırken, şimdilerde en az son 4 ay süreyle sigortasının yatmış olması gerekmektedir. Bununu temel sebebi ise, kredi kullanacak vatandaşın geri deme hususunda sorun yaşamaması ve bankanın da ödemesini düzenli bir biçimde alabilmesidir.

Ancak SSK kaydı olmayan, ev hanımı, sigortasız çalışan bay ya da bayanlar nasıl kredi kullanacak? bu durum içinde pek çok alternatif bulunmaktadır.

Sigortasız Çalışan Kredi Alınabilir mi?

Buna, kesin bir cevap vermek mümkün: Evet; sigortasız bir çalışan gayet rahat biçimde bankalardan kredi alabilir; ancak bu minvalde hangi kredileri alacağı, kendisine maksimum ne kadar kredi verilebileceği ve ürün portföyünde seçebileceği kredilerde kendisinden ne gibi belgeler istenebileceği de çok önemli.

Bakıldığında, ihtiyaç kredileri genelde öğrencilere dahi koşulsuz şartsız sunulabilirken sigortasız çalışanlar da bu krediyi rahat bir biçimde alabilirler; ancak, burada önemli etmenlerden bir tanesi hiç şüphesiz sigortasız çalışanın geçmiş dönemdeki bankacılık profili.

Bankadan kullandığı ürünler, bu ürünlerin ödemesini zamanında yapıp yapmadığı ve benzeri etmenler, bir sigortasız çalışanın kredi çekebilmesi yolunda çok önem arz ederler.

Sigortasız Kredi İçin Şartlar Ve Gerekli Belgeler

Bilindiği üzere kredi kullanabilmenin temel şartlarından biride, kişinin kullanacağı krediyi, geri ödeyebileceğine bankanın ikna olmasıdır. Yani, bankalar kişiye açık açık, kredi veriyorum fakat nasıl ödeyeceksiniz demektedir. Tam da bu noktada SSK kaydı aranmaktadır.

Ancak, SSK kaydı olmayan kişilerde, farklı bir biçimde ödeme gücü olduğunu belirterek sigortasız kredi kullanabilmektedir. Bu yöntemler ise,

Mülk ipotek ettirilerek: Üzerinize kayıtlı taşınamaz ve değerli malınızı, kredi ye ipotek ettirmeniz halinde, sigortasız olsanız dahi kolayca kredi kullanmanız mümkün olmaktadır.

Kira ya da emeklilik maaşı ile: Bilindiği gibi artık sigortası olmayan vatandaş ta kredi kullanabilmektedir. Şayet, emekli olup maaşınızı düzenli bir biçimde alıyorsanız, bu durumu kanıtlayan belgeler ile rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz. Bunun dışında, kira ya da dükkân sahibi kişiler de kontratları ile sigortasız olsa dahi kredi kullanabilmektedir.

2. şahsın kefil olması ile: Sizin sigortanız olmamsın halinde, sigortası olan ve size kefil olmayı kabuk eden kişi sayesinde de kredi kullanmanız mülkündür.(kefil olacak şahıs evli ise, eşinin razı olması gerekmektedir.)

Not: daha önceden banka müşterisi olan, kredi notu yüksek olan ya da bankanın saygınlık sahibi müşterileri de, sigortasız kredi kullanabilmektedir. Bu durum bankalar arasında esneklik gösterebilmektedir.

Gerekli belgeler ise, nüfus cüzdanı, ikametgâh adresi, son 3 aya ait fatura olup, kira geliri olanlar için kontrat, emekliler için emekli odluğunu kanıtlayan belge, ipotekle kredi kullanacaklar için ise, tapu vb. bankalar tarafından istenmektedir.

Sigortasız Çalışana Kredi Veren Bankalar

Sigortasız çalışanlar, özellikle ihtiyaç kredilerinden KKB puanları yeterince iyiyse her bankada yararlanabilmekteler. Örneğin, Şekerbank’ın SMS ile verdiği kredilere; dakikalar içerisinde başvuru yapıp, sonrasında ön onayı alarak son onay için aranabilir ve dilediğiniz miktarda -çok büyük olmamak kaydıyla- paranızı hesabınıza anında alabilirsiniz.

Günümüzde, sigortasız çalışanlar için ihtiyaç kredisi hayli kolay bir şekilde, tüm bankalarca verilebiliyor ancak diğer kredi tipleri yukarıda da belirttiğimiz gibi, pek çok koşulu beraberinde gerektiriyor.

Siz de, sigortasız bir çalışansanız, herhangi bir bankaya rahatlıkla ihtiyaç kredisi talebinde başvurabilir ve kredi notunuza bağlı olarak kredi kullanımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Dönem dönem televizyon reklamları ışığında, düşük faizlerle ve bol vade seçenekleri ile verilen ihtiyaç kredileri, şüphesiz her sigortasız çalışan için biçilmiş kaftan olabilir.

Sigortasız Kişiye Kredi Veren Bankalar 2020