Sigortasız kredi nasıl çekilir?
Sigortasız Kredi Nasıl Çekilir?

Uzun süredir kategoriler halinde, pek çok meslek grubuna tahsis edilebilen kredi ürünleri; bankalar tarafından artık kefilsiz olsanız dahi tarafınıza verilebiliyor. Günümüzde, ihtiyaç kredisi kategorisine baktığımızda 5000 TL altındaki ihtiyaç kredisi taleplerinin şubelere gitmeden bile alınabildiğine şahit oluyoruz.

SMS ile kredi, internetten başvuru yaparak kredi ve benzeri uzaktan başvuru yöntemleriyle kredi veren bankaların sayısı gün geçtikçe artarken, büyük meblağlı kredilerde elbette, bazı belgeler istenebiliyor. Genelde konut kredisi yahut taşıt kredisi tipindeki ürünlere istenebilen bu belgeler, sigortalı ve sigortasız fark etmeksizin bütün müşterilerden istenebiliyor.

Peki, sigortasız bir çalışan nasıl kredi çekebiliyor? Sigortasız çalışanın kredi çekebilme ihtimali nedir? Bu soruları, bugün sizlerle cevaplamaya gayret edeceğiz. Siz de, sigortasız bir çalışan olarak kredi çekebilmek istiyorsanız, yazımızı takip ederek gereken bilgilere sahip olabilirsiniz.

Sigortasız Çalışan Kredi Çekebilir mi?

Buna, kesin bir cevap vermek mümkün: Evet; sigortasız bir çalışan gayet rahat biçimde bankalardan kredi alabilir; ancak bu minvalde hangi kredileri alacağı, kendisine maksimum ne kadar kredi verilebileceği ve ürün portföyünde seçebileceği kredilerde kendisinden ne gibi belgeler istenebileceği de çok önemli.

Bakıldığında, ihtiyaç kredileri genelde öğrencilere dahi koşulsuz şartsız sunulabilirken sigortasız çalışanlar da bu krediyi rahat bir biçimde alabilirler; ancak, burada önemli etmenlerden bir tanesi hiç şüphesiz sigortasız çalışanın geçmiş dönemdeki bankacılık profili. Bankadan kullandığı ürünler, bu ürünlerin ödemesini zamanında yapıp yapmadığı ve benzeri etmenler, bir sigortasız çalışanın kredi çekebilmesi yolunda çok önem arz ederler.

Sigortasız Çalışana En Fazla Ne Kadar Kredi Verilir?

Sigortasız çalışana verilebilecek maksimum kredi miktarı, kendisinin birtakım niteliklerine bağlıdır. Bu nitelikler arasındaki en önemli etmen, yukarıda da belirttiğimiz gibi KKB puanı yahut kredi notu adı verilen; bankacılık geçmişinizi baz alarak oluşturulan not sistemidir. Bu not sisteminde müşteri, iyi bir yere sahipse, rahatlıkla sigortasız bir çalışan da olsa kredi alabilir. KKB puanı düşük olan kişi ise sigortasız olsun olmasın, fark etmeksizin kredi almaktan mahrum bırakılabilir.

Sigortasız bir çalışanın kredi notu yüksek olsa dahi, gösterebileceği bir kefil yahut teminat yoksa alabileceği maksimum kredi tipi, ihtiyaç kredisidir ve alabileceği maksimum kredi miktarı genelde 5000 TL’yi geçmez. Bu tutar elbette bankadan bankaya değişir ancak genellikle sistem bu şekilde işletilmektedir. Eğer sigortasız çalışanın bolca emtiası ve teminat gösterebileceği mal varlıkları varsa; taşıt kredisi yahut yüksek meblağlı konut kredisinden de gayet rahat bir biçimde faydalanabilir.

Sigortasız Çalışana Kredi Verilebilmesi İçin Gereken Evraklar

Sigortasız bir çalışanın kredi alabilmesi için öncelikle istediği kredi tipini belirlememiz gerekiyor. Bu kredi tipine göre, gereken evrakları oluşturabiliriz ve bankalardan genelde bu evraklar dışında bir şey talep edilmez. Spesifik olarak yine de aşağıdaki evraklar dışında istenebilecek belgeler için bankanızı arayabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi çekmek isteyen sigortasız çalışanın nüfus cüzdanı dışında herhangi bir evrakla bankaya gitmesine lüzum yoktur. Dilerse, T.C. Kimlik numarası ile uzaktan başvuru dahi yapabilir ve ön onay alırsa, banka tarafından zaten aranacaktır. İhtiyaç kredileri tahsis eden bankalar, genelde 5000 TL ve altındaki tutarları anında verilebilmektedir.

Taşıt kredisi isteyen sigortasız çalışan ise öncelikle taşıtla ilgili belgeleri, sonrasında kendisinin teminat gösterebileceği mal varlıklarının belgelerini ve nüfus cüzdanını alarak bankaya yönelmelidir. Eğer bir teminatı yoksa, sigortasız çalışan herhangi bir biçimde taşıt kredisinden yararlanamaz.

Konut kredisi isteyen sigortasız çalışan ise öncelikle mal varlığını belgelemeli, ardından kendisine bir kefil bulmalıdır. Genelde birinci dereceden akrabaların kefil olarak kabul görmediği bankalarda, kefili kabul etmeme hakkı da saklı tutulmaktadır. Mal varlığınız ve nitelikli, meslek sahibi bir kefiliniz yoksa konut kredisini sigortasız çekebilmeniz oldukça zor.

Sigortasız Çalışana Kredi Veren Bankalar

Sigortasız çalışanlar, özellikle ihtiyaç kredilerinden KKB puanları yeterince iyiyse her bankada yararlanabilmekteler. Örneğin, Şekerbank’ın SMS ile verdiği kredilere; dakikalar içerisinde başvuru yapıp, sonrasında ön onayı alarak son onay için aranabilir ve dilediğiniz miktarda -çok büyük olmamak kaydıyla- paranızı hesabınıza anında alabilirsiniz. Günümüzde, sigortasız çalışanlar için ihtiyaç kredisi hayli kolay bir şekilde, tüm bankalarca verilebiliyor ancak diğer kredi tipleri yukarıda da belirttiğimiz gibi, pek çok koşulu beraberinde gerektiriyor.

Siz de, sigortasız bir çalışansanız, herhangi bir bankaya rahatlıkla ihtiyaç kredisi talebinde başvurabilir ve kredi notunuza bağlı olarak kredi kullanımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Dönem dönem televizyon reklamları ışığında, düşük faizlerle ve bol vade seçenekleri ile verilen ihtiyaç kredileri, şüphesiz her sigortasız çalışan için biçilmiş kaftan olabilir.

Ayrıca BakınızSigortasız kişiye kredi Veren Bankalar

Yorum yazın