Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası kişilerin özel sağlık sigortasına ait olan faturalarının bir kısmını SGK’ya yansıtmalarını sağlayan bir uygulamadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından açıklanan genelgeye göre 2012 yılında Tamamlayıcı ve Destekleyici Sağlık Sigortası alanında bazı düzenlemelere gidilmiştir.

Özel sağlık sigortası sahipleri sağlık giderlerini SGK’ya ya da sigorta şirketine fatura olarak yansıtabiliyorlardı. Özel hastanelere giden kişilerin bütün sağlık giderleri ile özel sağlık sigortası tarafından ödeniyordu. SGK kapsamına girmeyen bu harcamalarda tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına alınmaya başladı.

Bu düzenleme ile tamamlayıcı sağlık sigortası günümüzde SGK tarafından sigortası olan ancak özel hastanelere gittiğinde SGK’nın ödemediği katılım paylarını ödeyen bir kurum haline gelmiştir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Verilen Hizmetler Nelerdir?

  • İlave ücretlerin tutarları,
  • Kurum olarak finansmanı sağlanmamış olan sağlık hizmetleri,
  • Otel ücreti, konaklama gibi hastadan alınacak olan giderler,
  • Sağlık hizmeti veren kurumlar ile sağlık sigortası yapan şirketin yaptığı anlaşma sonrası SUT fiyatlarının üzerinde kalan ücretler tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında değerlendirilecektir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Zorunlu Mudur?

Tamamlayıcı sağlık sigortası tamamen kişinin isteğine bağlıdır. Devlet sigortası değil özel sigorta kapsamına girer.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Primleri Ne Kadardır?

Bu hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin primleri yaş gruplarına göre değişiklik göstermektedir. Başvurulan kurumların sigorta teminat ücretleri farklı olduğu için primlerde de değişiklik olabilmektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Çalışmakta olan SGK mensubu kişiler, 60 yaşını doldurmamış olan kişiler ve bu kişilerin eşleri ile çocukları başvurabilir. 18 yaşın altında olan çocukların sigortalanması da mümkündür. Anne ve ya babanın bu sigortadan yararlanıyor olması şartı aranmamaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Primlerini Nasıl Ödeyebiliriz?

Tamamlayıcı sağlık sigortası primleri kredi kartı ile ödenebilmektedir. Ayrıca vade farkı olmadan da taksitlendirme vardır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nerelerde Kullanılabilir?

Büyükşehirlerin çoğunda anlaşmalı olan ve sağlık sigortası yapan kurumun anlaşmalı olduğu her yerde tamamlayıcı sağlık sigortası kullanılabilmektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İle Özel Doktora Gidebilir Miyim?

Tamamlayıcı sağlık sigortası SGK ile anlaşmalı olarak hizmet veren özel hastanelerdeki doktorların ücretini ödemektedir. Özel muayenesinde ve SGK ile anlaşmalı olmayan doktorların verdiği hizmetler sigorta kapsamında değildir.