Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Kredi ürünlerinin son dönemde oldukça arttığı Türkiye’de hem katılım bankaları, hem de özel bankacılık kuruluşları tarım işletmelerine ve tarım yapan bireylere katkı sunmak amacıyla kolları sıvamış gibi görünüyorlar.

tarım kredisi nasıl alınır

Tarım kredisi bağlamında, pek çok özel teklifle özellikle toprağa yatırım döneminin öncesinde kampanyalar sunan bankalar, bu kredileri geniş ödeme seçenekleri ve düşük faiz oranları ile sunabilmekteler. Tarım kredisini aldıktan hemen sonra, yetiştirdiğiniz ürünün ne zaman size para kazandıracağına bağlı olarak geniş bir ödeme planı ortaya çıkarabiliyorsunuz.

Geçtiğimiz yıllarda bir tarım ülkesi olarak yurtdışına ürün gönderme bağlamında, pek çok ürünle lider olan Türkiye son dönemde yaşanan tarımsal üretimde düşüşe karşın bir önlem almak suretiyle; işletmecilere ve çiftçilere destek olabiliyor. Bunun için, devlet desteği bağlamında, belli ürünlere sıfır faizli krediler de bazı bankalarca sunulabiliyorlar.

Bizler, bu yazıda sizler için tarım kredisi nasıl alınır? Sorusunu cevaplamaya gayret edeceğiz. Siz de tarım işiyle uğraşmaya karar verdiyseniz ancak kredi almakla ilgili herhangi bir bilginiz yoksa, yazımızı okumaya devam ederek ihtiyacınız olan bilgilere kavuşabilirsiniz.

Tarım Kredisi Nedir?

tarım kredisi nedir?

Belki de öncelikle kredinin tanımını yapmakla işe başlamak gerekiyor. Pek çok banka tarafından, çiftçilere ve tarım işiyle uğraşan işletmelere sunulabilen tarım kredisi; çoğu zaman devlet destekli olmakla beraber, müşterilere düşük faizle verilebilen ve geniş ödeme seçenekleri oluşturulabilen bir kredi tipi.

Özellikle tarım işleri için pek çok aracın temini, çalışma arkadaşlarının maaşlarının ödenmesi ve tohum gibi ana ürünlerin sipariş edilmesinde masraflar; sağlam bir sermayeniz yoksa oldukça fazladır ve belinizi bükebilir.

Bu sebepten, her insan tarım kredisi alarak bu masraflarını tek elden ödeme yaparak kotarabilir ve birkaç merkeze borç ödemek yerine, borçlarını tek bir bankada toplayıp aylık ödemeyi tek bir mecraya gerçekleştirebilir.

Tarım Kredisi Kimlere Verilir?

tarım kredisi kimlere verilir?

Tarım kredisi, gerçek ve tüzel fark etmeksizin kimselere verilebilmektedir ancak kişinin yahut kuruluşun gerçekten de tarım işleriyle uğraştığına ilişkin belgeler, kredinin verilme aşamasında talep edilebilir.

Bakıldığında, öncelikle tarım yapacağınız alana yönelik birkaç belge her banka tarafından resmi başvuru esnasında muhakkak istenirken, tarım kredisi alacak kişinin yahut kuruluşun çiftçi belgesine de sahip olması bu minvalde şarttır.

Dolayısıyla, tarım yapacak bir kişiyseniz; öncelikle çiftçi belgesi almalı ve sonrasında gerekli belgeleri temin ederek başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Gerekli belgeler ise, aşağıdaki başlıkta size belirttiğimiz gibi listelenebilir.

Tarım Kredisi Almak İçin Gerekenler

Öncelikle herhangi bir kişinin tarım kredisi almak için aşağıdaki belgeleri ile herhangi bir bankaya gitmesi şartı koşulur.

 • Nüfus Cüzdanı
 • Çiftçi / ÇKS Belgesi
 • Tarım alanının olduğuna ilişkin herhangi bir belge (bu belge tapu, kontrat, kira sözleşmesi ve benzeri şeyler olabilir).
 • Varsa bankaya sunulabilecek herhangi bir emtia yahut mal varlığına ilişkin teminatlar.
 • Tarım kredisi için kuruluşunuzun yahut yaptığınız bireysel işlerin son üç yıllık bilançosuna dair bir belge.

Tüzel kişinin, yani herhangi bir kuruluşun yahut firmanın “yetkili” olarak sunduğu kişinin tarım kredisi başvurusu yapması için ise aşağıdaki belgelere sahip olması şartı konulmuştur.

 • Çiftçi yahut ÇKS belgesi.
 • Tüzel kişiliğinize kanıt niteliğinde bir Ticaret Sicili Gazetesi.
 • Gerekli odalara kayıt belgeleri.
 • Şirketinize / Firmanıza dair vergi levhası.
 • Yetkili kişinin “yetkili” olmasını onaylayan imza sürküleri, noter onaylı belgeler.
 • Firmaya ait gelir tabloları.
 • Bir tarımsal alanınızın olduğuna dair kira sözleşmesi, konut belgesi, tapu ve benzeri herhangi bir belge.
 • Varsa firmanın sunabileceği türlü emtialar ve teminatlar.

Tarım Kredisi Veren Bankalar

Türkiye’de tarım kredisi veren bankalar arasında en çok bilineni; şüphesiz ki Ziraat Bankası ancak Ziraat Bankası’nın dışında da tarım kredisi teklifini devlet destekli olarak sunan pek çok bankanın olduğu biliniyor.

Bunların arasında Denizbank, yine öne çıkan kuruluşlardan bir tanesi. Çiftçiye verdiği “Bonus” titri altındaki kredi kartları ve sonsuz desteğiyle Denizbank’ın da tarım kredisi altında çekici kampanyalarının bulunduğunu bildirelim.

Tüzel yahut gerçek kişi olmanız fark etmeksizin, siz de tarım kredisi almak istiyorsanız; bankaların dönem dönem sunduğu kampanyaları inceleyerek herhangi birinde seçiminizi kalıcı kılabilir ve başvuru için gerekli belgeleri hazırlayıp, tarım kredisi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

BKZ: Tarım Kredisi Veren Bankalar

Yorum yazın