Taşıt, Konut Kredisi Olanlara Erteleme Fırsatı 2021

Taşıt, Konut Kredisi Olanlara Erteleme Fırsatı 2021

Borcu olan vatandaşa kötü haber! Kredi borçların ertelenmesi sonrası, Taşıt, İhtiyaç ve Konut Kredisi borcu olanlara da müjdeli haber geldi! Hem çekilen krediler, hem borçların ertelenmesi için hızlı bir adım atıldı! İşte Borcu olan vatandaşlara müjdeli haber! İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi müjdeli haber geldi!

Pandemi dünya çapında ciddi ekonomik sıkıntıların yaşanmasını beraberinde getirmiştir. Bu neden yüzünden alternatif Pandemi yardımları yapılmaktadır. Ancak süreç halen devam etmektedir. Aşı uygulaması başlanmış olmasına karşın etkilerinin alınması için belli bir süreye daha ihtiyaç olduğu kesindir. İşlerine geri dönemeyen vatandaşlar ise;

 • Günlük yaşamı idame ettirmek,
 • Faturalarını ödemek,
 • Borçlarını kapatmak gibi nedenler yüzünden nakde ihtiyaç duymaktadır.

Bu süreçte bankalardan ciddi miktarlarda kredi temin edilmiştir. Ancak salgının halen kontrol altına alınamaması krediler ertelemeli olarak çekilmiş olsa bile ödeme sorunu yaşatmıştır. Kredi borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar bankalardan gelecek yeni bir erteleme kararını beklemeye başlamıştır.

Kredi Borcu Olanlara Erteleme Müjdesi Geldi!

\"\"

Kamu bankaları geçtiğimiz aylarda ertelemeli kredi müjdesi vermiştir. Bankalardan kredi alan vatandaşlar;

 • 6 ay ertelemeli,
 • 36 ya da 60 ay vadeli,
 • Düşük faiz oranlı olma gibi ek avantajları bir arada kullanabilmiştir.

Ancak kredinin taksit zamanı ile salgının ikinci dalgası çakışmıştır. Ekonomik düzelme olmamasından ileri gelen nedenler taksit ödemelerini olumsuz olarak etkilemiştir. Üstelik yaşanan durum sadece vatandaşların değil bankaların da olumsuz olarak etkilenmesine neden olmuştur. Yine de bankalar müşterileri için yeni bir erteleme sistemi üzerine çalışmaya başlamıştır. Elde edilen haberler kamu bankaların serbest karşılık ayırma işlemlerine başladıklarını doğrulamaktadır.

Bankalar Resmi Adımları Attı

Ekonomi uzmanları tarafından yapılan açıklamalar kamu bankalarının atacakları adımları da tahmin ettirmektedir. Zira milyonlarca insana borç veren bankalar süreçten şimdilik ilk günkü gibi çıkacağa benzememektedir. Buna karşın serbest karşılık ayrılırsa durumlar değişeceğe benzemektedir. Bu sayede kredi borcu olanlar da bankalarda şimdi olduklarından daha rahat olarak hareket edebileceklerdir.

Verilen görüş tek bir ekonomi uzmanının fikrinden de oluşmamaktadır. Genel kanının bu yönde olduğunun altı çizilmektedir. Hatta pek çok vatandaş tarafından yeni temel ihtiyaç kredi kampanyaları gelmesi de beklenmektedir. Çünkü salgın devam ettiği için önceki dönemde kredi başvurusu yapmayanlar şimdi nakde ihtiyaç duymaktadır. Buna karşın bankalardan kredi yönünde bir açıklama gelmiş değildir.

Hangi Bankalar Kredi Borçlarını Erteleyecek?

Kredi borçlarının ertelenmesine yönelik çıkan haberler borçluların umutlanmasını sağlamıştır. Ancak unutulmamalıdır ki konu halen konuşulmaya devam etmektedir. Zira bankalardan resmi sayılabilecek bir açıklama gelmiş değildir. Bankaların resmî açıklamaları yayımlamalarından sonra içerikler otomatik olarak güncellenecektir. Peki, durum değişirse kredi borçlarını erteleyecek olan bankalar hangileridir?

Herkes tarafından bilindiği üzere salgın döneminde ekonomik istikrar için kamu bankaları büyük çaba sarf etmiştir. 6 ay ertelemeli olan krediler de kamu bankalarından temin edilmiştir. Yine bu bankalara ödenemeyen kredi borçları erteleme sıkıntısını beraberinde getirmiştir. Yani olumlu yanıt alınması halinde kredi borçları;

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıfbank,
 • Halkbank’ta ertelenecektir.

Kredi Borçları Ertelenirse Ne Olur?

Bankalardan kredi temin eden vatandaşlar belli ödeme planlarının altına imzalarını atmaktadır. Ödeme planları;

 • Taşıt kredisi,
 • Konut kredisi,
 • İhtiyaç kredisi başlıklarında değişim göstermemektedir.

Bireysel müşteri temsilcileri kişilerin maddi durumlarına ve kredi olanaklarına göre bir plan hazırlamaktadır. Kredi borçlarının ödenmesi açısından plan sürecinde müşteri istekleri olabildiği kadar işin içine alınmaktadır. Böylelikle iş ödemeye geldiğinde bir sorun yaşanmasının önüne geçilmiş olunmaktadır.

Pandemi\’nin sürmesi verilen ayrıntılara dikkat edilmesine karşın ödeme sıkıntılarının baş göstermesine yol açmıştır. Henüz erteleme çıkmadığı için borçlarını ödeyemeyen vatandaşlara bankalardan ihtar çekilmiştir. Verilen süre içerisinde borçların ödenmemesi ise icra takip sürecinin başlamasına neden olacaktır. Borçların ertelenmesi ise erteleme kapsamında sürecin tamamen donmasını sağlayarak borçluları rahatlatacaktır.