Taşıt Kredisi Veren 5 Banka 2020



Taşıt Kredisi

Kişilerin ekonomik anlamda eksiğini gidermek amacı ile banka kurumlarından toplu bir biçimde aldığı ve geri ödemesini belirli faiz oranları ile taksitler halinde yapmasına kredi denmektedir. Kredi ürünleri, birçok sebepten başvurulan bir yöntem olmakla birlikte, en sık tercih edilen kredi çeşitleri arasında taşıt kredisi yer almaktadır.

Anlaşılacağı gibi araç krediler yalnızca araç alımları için kullandırılmaktadır. Son yıllarda kişiler, gerek iş icabı gerekse de özel sebeplerden bir araç sahibi olmak istemektedir. Araçların yüklü meblağlar karşılığında satılması, vatandaşı çoğu zaman banklara yöneltmiştir.

Bu anlamda Türkiye de hemen her banka, kişilere taşıt kredisi hizmeti sunmaktadır. Bunun yanı sıra birçok banka, belirli aralıklarla taşıt kredilerine kampanya çıkartmakta ve kişilere oldukça cazip teklifler sunmaktadır.

Taşıt Kredisi Nedir?

Vatandaşın araç sahibi olmak içini belirli koşullar ve faiz oranları dâhilinde gerekli nakdi bankalardan kullanmasına taşıt kredisi denir. Taşıt kredisi de diğer kredi ürünleri gibi, geri ödemesinin vadelere bölündüğü ve faiz uygulamasının yapıldığı kredi türü olmaktadır.

Taşıt kredileri 0.km ve ikinci el olup, 2. El araçlar için genelde 5 yaşa kadar kredi verilmektedir. 2. El taşıt kredileri için 5 yaş sınırı olması, bankalar arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

Bunun dışında, 0 km araçlar için kullandırılan maksimum kredi oranı da bankalar arasa değişkenlik göstermektedir.

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Taşıt kredileri bilindiği gibi 0 km ve 2. El taşıt satın alımları için kullanılan kredi türü olmaktadır. Öncelikle, almak istediğiniz aracın özelliğine göre, kredi başvurusu aşamaları, gerekli evraklar ve gerekli koşullar değişkenlik gösterebilmektedir.

Araç kredileri yasalar gereği aracın fatura bedelinin tamamını karşılamamaktadır. Fatura değeri 50.000 TL’nin altında olan araçlar için verilebilecek maksimum kredi % 70 iken; fatura değeri 50.000 TL ve üzerinde olan araçlar için 50.000 TL’lik kısma % 70’i, 50.000 TL üzerindeki kısma ise % 50 ye kadar taşıt kredisi verilebilir. Geriye kalan kısımları kullanıcılar peşin olarak ödemek zorundadır. (Kişiler dilerse kalan kısımları, ihtiyaç kredisi ürünü ile temin edebilirler)

0 km araçlarda kredi kullanımı için banka, aracın üzerin erenin koymakta ve genelde kefil istenmemektedir. Rehin kaldırma işlemi ise, ocak ayı itibari ile bankalardan yapılabilmek ve herhangi bir ücreti bulunmamaktadır. 2. El araçlar için ise ipotek koşulu aranmazken, kefil ön görülmektedir.

Tüm bunların dışında, taşıt kredisi başvuruları nüfus cüzdanı ile herhangi bir banka şubesinden yapılabilmektedir. Bazı bankalar sms ya da internet bankacılığı ile başvuru olduğunu belirtse de, bunlar ön başvuru niteliğini taşımaktadır.

Gerekli evraklar ise,

  • Nüfus cüzdanı veya sürücü belgesinin aslı ve fotokopisi
  • Ruhsat fotokopisi
  • Maddi gelir belgesi
  • İkametgâh belgesi
  • Noter satış sözleşmesi
  • Araç üzerinde takyide olmadığını kanıtlayan belge

Taşıt Kredisi Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Diğer kredi ürünlerinde olduğu gibi, araç kredileri içinde 18 yaşını aşmak temel koşulu oluşturmaktadır. Diğer şartlar ise aşağıda listelenmiştir;




  • Kişinin kredi notunun yüksek olması
  • 2. el araçlar için 5 yaşını aşmamış olması

Belirtilen koşulların sağlanması halinde araç kredisi başvuruları büyük oranda onaylanmaktadır.

Taşıt Kredisi Veren 5 Banka

Türkiye de bulunan bankaların neredeyse tamamı, vatandaşa taşıt kredisi hizmet sunaktadır. Hatta bankalar arasında doğan rekabet ortamı birçok kez, taşıt kredileri ve diğer kredi çeşitlerinde kampanyalı ürünler hazırlamaya teşvik etmektedir.

Ancak, taşıt kredisi için belirlenen koşullar, faiz oranları ya da vade imkânları bankalar arasında değişkenlik göstermektedir.

Taşıt Kredisi Veren 5 Banka

Garanti Bankası Taşıt Kredisi

Garanti Bankası, bireysel müşterilerin yanı sıra, ticari amaçlı taşıt kredisi de vermektedir. Bireysel krediler için maksimum 48 ay vade yapan banka, ticari amaçlı taşıt krediler için 60 aya kadar vade imkanı sunmaktadır. Banka satın alınacak araca rehin işlemi uygulamaktadır.

Bunun dışında, nihai fatura değeri 50.000 TL ve altında olan taşıtlar için kredi tutarı taşıtın değerinin %70’i, Nihai fatura değeri 50.000 TL üstünde olan taşıtlar için ise taşıt bedelinin 50.000 TL’ye kadar olan kısmı için %70, 50.000 TL’nin üstünde olan kısım için ise %50 olarak uygulanacaktır.

Ticari amaçlı taşıt kredilerinde araç bedelinin KDV ve ÖTV dahil tutarının maksimum %80 i kredilendirilmektedir, 2. el taşıtlar için ise, azami 108 ay vade imkanı sunulmaktadır.

Vakıfbank Taşıt Kredisi

0 km ve 2. El araçlar için geçerli olmaktadır. 0 km taşıtlar için,48 aya kadar vade ile aylık, 3 aylık dönemler veya değişken taksitlerle geri ödeme seçenekleri vardır.

Bunun dışında, aracı rehin alan banka, gerekli görülmesi halinde buna ek olarak; kefalet, gayrimenkul ipoteği ya da nakit-mevduat-döviz tevdiat rehin talep edilebilmektedir.

Kredi kullandırma oranı ise, nihai fatura değeri 50.000.TL’yi aşan otomobillerde, bedelin 50.000.-TL kadar olan kısmı için %70, 50.000.-TL’nin üstünde olan kısım için %50’sine kadar belirlenmektedir.

Halkbank Taşıt Kredisi

Araç satın almak isteyen vatandaşa Halkbank,”İster yeni olsun, ister ikinci el… Hayalinizdeki arabayı almak şimdi Halkbank ile çok kolay!  Sloganıyla destek vermektedir.2. el araçlar da 5 yaş sınırını uygun gören banka, geri ödemeleri 2 ay ertelemeli, başlatma imkanı sunmaktadır.

2. El ve 0 km araçlar için azami vade ise 48 ay olarak belirlenmiştir. Aracın nihai fatura değerine bağlı kredi miktarı ise, Garanti Bankası ve Vakıfbank ile aynı olmaktadır.

İş Bankası Taşıt Kredisi

Vatandaşa taşıt kredisi sunan bir diğer banka ise, İş Bankası’dır. Banka, yeni veya 2. el, binek otomobil veya hafif ticari araç alırken, taşıt kredisi kullanama imkânı sunmaktadır.

Kredi taleplerinde kefil koşulu aranmamakla beraber, şubeler uygun gördükleri takdirde kefil talep etme hakkına sahiptir. Başvururlar ise, şubelerden, telefon bankacılığı ve internet bankacılığı ile yapılabilmektedir.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi

Aracınız için gerekli nakdi, ister 0 km isterse de 2. el fark etmeksizin, 48 aya kadar vade ikanın ve düşük faiz oranları ile Ziraat Bankasından almanız mümkündür.

Km ve 5 yaşa kadar olan araçlar için geçerli olan kredi için,Araç rehin, teminat olarak alınır. Bunun dışında, kredi boyunca hayat sigortası ve KASKO yapılmaktadır.

Başvuru kanalları ise, Şubeler, İnternet Sitesi, İnternet Şubesi, Ziraat Mobil, 0850 220 00 00 Çağrı Merkezi, ATM olarak belirlenmektedir.

Yorum yazın