Temassız kart nedir? nasıl kullanılır?

Temassız kart nedir? nasıl kullanılır?

Temassız Kart Nedir?

Temassız kredi kartı temas özelliği olmayan kartlar için kullanılan bir ifadedir. Bankanın tüketicisi için sunmuş olduğu özellikleri dâhilinde belli bir tutara kadar işlemlerde şifre ve imzaya gerek kalmadan kredi kartını okuyucuya yaklaştırarak ödeme yapılan karttır. Temaslı olan kredi kartı ise her türlü alıverişte imza ya da şifre girilmesi gerekir. Yani temassız kartın en önemli özelliği şifre ve imza gerektirmemesidir.

Temassız kart nasıl kullanılır?

Temassız kredi kartları ile gerekli olan alışverişlerin tamamlanması ile ödeme noktasına gelindiğinde kredi kartınızı kolay ve hızlı şekilde kullanabilirsiniz. Temassız kredi kartı temassız özelliği olan özel olarak tasarlanmış okuyucular kullanılır. Bu sayede ödeme işlemleri 1 saniye gibi kısa bir süre içinden hemen gerçekleştirilir. Bu kredi kartları ile sıranızı ve işlemlerinizi uzun uzadıya beklemek yoktur.

Ödeme yaptığınızda kartınıza şifre girmenize ya da çıkan bir kağıda imza atmanıza gerek bulunmaz. Bu kartlar için bankalar belli limitler koymuştur. Bu limitler bankalara göre farklılıklar göstermektedir. Kartın kullanılabilmesi için kesinlikle temassız özelliği bulunmalıdır. Ayriyeten ödeme yapacağınız cihazın da bu özelliğinin bulunması şarttır.

Bu iki şart beraber olduğunda kartın kullanımı yapılabilir. Yani kısa bir süre içinde ödemenizi yapar ve alışverişinizi tamamlamış olursunuz. Temassız kredi kartı hızlı ödeme ve hızlı alışveriş özellikleri ile birçok alışveriş merkezinde, markette, restaurantlarda, mağazalarda kullanılır.  Temassız özelliği bulunan kredi kartlarını müşterilerine sunan banklar içinde QNB Finansbank, Akbank, Halkbank, Yapı Kredi Bankası ve İş Bankası bulunur.

Temassız kart nasıl alınır?

Temassız kredi kartı alımı için banka şubelerine giderek, müşteri destek hattını arayarak ve bankanın resmi internet sitesinden başvuru yapabilirsiniz. Bu başvuruların sonuçları oldukça kısa bir süre içinde olumlu ya da olumsuz şekilde sonuçlanır.

Sonrasında basılarak birkaç hafta içinde kurye ile sahibine teslim edilir. Kuryenin kartı teslim etmesi ile birlikte müşteri destek hattını aramalısınız. Bu aramada ile birlikte kartın şifresini belirleyerek hemen alışverişe başlayabilirsiniz.

Temassız kart nasıl iptal edilir?

Kredi kartının iptal edilmesi maalesef alınması kadar kolay bir süreçten meydana gelmemektedir. Bankalar kredi kartlarını iptal etmek adına oldukça zorlayıcı olabilirler. Bu uygulama temassız kredi kartları içinde geçerlidir. Bundan kaynaklı olarak iptal işlemi yapacak olan kişilerin aşağıdaki detayları uygulaması gerekir.

Kredi kartınızın iptalini yaptırmadan önce tüketicinin kartta bulunan borca rağmen kapatma yapıp yapamayacaklarını bilmesi gerekmektedir. Kapatma yapacak olan kişilerin ileriki dönemlerde bulunan borçlarını da kapatması en doğru davranış olacaktır.  Kapatma konusunda maddi anlamda sorun yaşıyorsanız bireysel kredi kullanımı yapıp kapatabilirsiniz ya da borç transferi kredilerinde yardım almanız da mümkündür.

Kredi kartlarının temaslı ya da temassız olsun iptali için düz ve beyaz bir kâğıdın üstüne kredi kartınızın numarasını yazın. Kartınızın iptali için gerekli olan dilekçeyi yazın ve en yakın şubeye teslim edin. Bu sizin için zaman kaybı ise ve bununla uğraşmak istemiyorsanız telefon bankacılığı hakkınızı kullanabilirsiniz. Telefon bankacılığını arayarak kartınızı iptal etmek bu konuda en kolay ve pratik çözümdür.

Telefon bankacılığını arayarak kartınızı kayıp olduğu için iptal ettirmek istediğinizi söylemeniz gerekmektedir. Bankalara bu aşamada kartınızı otomatik olarak yenilemek ve kredi kartınızı size tekrar göndermek çabasına girerler. Banka zaten size otomatik olarak kartınızı kurye ile gönderir. Kurye ile gelen kartı almamanız gerekir. Sonrasında bankayı arayarak kuryeden ulaşmadığını ve iptal ettirmek istediğinizi söylemeniz gerekir.

Hatta bazı bankalar kuryeden teslim olmadığını söylediğiniz kredi kartlarını hemen iptal etmektedir. Bu uygulamayı her banka yapmaz. Telefon bankacılığı aracılığı ile kredi kartı iptal işlemleri için izlenecek olan bir yol daha bulunmaktadır. Kredi kartına var olan borcunuzu tamamen kapattığınızda kredi kartınıza ait olan telefon bankacılığında bir müşteri temsilcisi ile hesap işlemlerinizi incelemeniz gerekir.

Bu aşamadan sonra temsilci size bir başka isteğiniz olup olmadığını soracaktır. Sizinde kartınızı iptal ettirmek istediğinizi belirtmeniz gerekir. Bu aşamadan siz zorlasa da borcunuzun tamamını kaptığınız için iptal işlemlerini yapmak zorunda kalır. Yalnız ilerleyen dönemlerde sorun yaşamamak adına konuşmalarda önemli detaylar bulunduğu için bunları not almanız gerekmektedir. Özellikle aradığınız tarihi, müşteri temsilcisinin adını, soyadını ve görüşme saatini yazmalısınız.

Asya Card DIT Pratik Kart Temassız Kredi Kart Özelliği

Bank Asya’nın kredi kartı Asyacard, DIT özelliği ile beğeni topluyor. Yıllık kart ücreti olmayan Asyacard DIT, isterseniz KGS kartı olarak da kullanılabiliyor. 35 TL’nin altındaki işlemleri işyerine bildirerek temassız olarak gerçekleştirmeniz mümkün. Bozuk para taşımaktan sizi kurtaran bu icat, KGS gişelerinde kredi kartınıza harcama olarak gelmekte. Yapmanız gereken temassız işlem yapabilen kredi kartını yetkili şubelerden ücretsiz temin etmek. Artık siz de Asya Card’ınızı alışverişte (fast food, restoranlar, kafeler, sinemalar, gazete bayileri), KGS geçişlerinde, belediye otobüsleri ve taksilerde kullanabilirsiniz.

World Card Temassız Özelliği

Türkiye’nin en çok tercih edilen World Card da temassız özelliği sunmakta. Aynı şekilde 35 TL limiti bulunan işlemler için ayrıca 2 kat world puan kazanma şansınız da mevcut. Worldcardınızın temassız olmasını isterseniz bir kereye mahsus 10 TL ücret ödemeniz gerekmekte.

Temassız Özellikli Maximum Kart (Visa Paywave)

Maksimum ve hızlı alışverişi sevenler için temassız özellikli maximum kart saniyeler içinde MaxiPuan kazanmanıza da olanak sağlıyor. Visa logolu temassız ödeme amblemli yerlerde kullanabileceğiniz maximum kredi kartı hızlı ve güvenli alışveriş olanağı sağlıyor.

Toplam temassız işlem limitinin 100 TL olduğunu ve ödeme başı 35 TL limit bulunduğunu hatırlatalım. Söz konusu tutarlar aşıldığında şifre girerek kredi kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Üstelik KGS özelliği de bulunan temassız özellikli Maximum Kart ile, köprü ve otoyollardan hızlı ve kolayca geçiş imkanı bulunmakta. Üstelik KGS dolumu gibi bir ihtiyaç da bulunmuyor. Temassız özellikli Maximum Kart almak için isterseniz şubeden isterseniz internetten veya telefondan (444 02 02) başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bonus Trink Kart Temassız özelliği

Bonus Trink kredi kartı temassız chip’i sayesinde ufak tutarlı alışverişlerde bozuk para derdinden kurtarmakta. Öde ve geç özelliği bulunan Mastercard™ PayPass® okuyucusunda 35 TL ve altındaki alışverişlerde bu özelliği kullanabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz kredi kartı dışına çıkarak kol saati, anahtarlık, ipod ve cep telefonlarında bile bu temassız alışveriş keyfini yaşayabilirsiniz.

Akbank Axess Temassız kredi kartı

Akbank Axess kredi kartı da mastercard paypass bünyesinde temassız özelliğine sahip. Mastercard Paypass logosu bulunan yerlerde kullanılabilen Axess kredi kartını kullanmadan önce işyerine (mesela kasiyere) işlemi temassız yapacağınıza dair bilgi vermeniz gerekmekte. Ancak dilerseniz gene şifre kullanmaya devam edebilirsiniz.

Özetlersek MasterCard PayPass veya Visa PayWave Kredi Kartları artık nerede ise standart olmuş durumda. Akbank Carrefour Axess kart, Bonus Trink kart, Asya Card DIT pratik, HSBC Advantage Hızz’tan başka Denizbank, Finansbank, Yapı Kredi’ye ait temassız kartlar, Maximum Kart (İş bankası veya Ziraat Bankası), Denizbank Sea&Miles, Paso ve Fenerbahce Bonus, Finansbank CardFinans, Garanti Bankası Money Card, Fenerbahce Bonus Card, ve Yapı Kredi Bankası World, Play, Adios, Fenerbahçe ve Crystal Kartları bulunmakta.