Ticari kredi nedir? nasıl alınır?

Ticari kredi nedir? nasıl alınır?

Ticari kredi

Merhaba kredi365.net okurları. Bu yazımızda ticari kredi nedir, ticari kredi nasıl alınır sorularına yanıtlar vermeye çalışacağız.

Birçok banka,kuruluşunu belirli bir amaca bağlamış ve bu doğrultuda kurulmuştur. Ancak, vatandaşın bankalara olan yoğun talebi,bu kurumların hizmet alanlarını genişletmesine sebebiyet vermiş ve birçok alanda hizmet vermeye başlamışlardır.

Örneğin, Ziraat Bankası ilk kurulduğu yıllarda zirai alanda hizmet vermek amacıyla kurulmuşken,şimdilerde,bireysel, kurumsal, KOBİ ve ticari bankacılık alanlarında hizmet vermektedir. Aynı şekilde Denizbank’ta, Türk denizcilik sektörüne finansman sağlamak üzere kurulmuşken, hizmet alanını oldukça geniş çerçeveye yaymaktadır.

Bankaların hizmet verdiği önemli müşteri gruplarından biri de ticari işlerle ilgilenen müşteri gruplarıdır. Bu alandaki müşteri grupları da, gerek kredi kartı gerekse de kredi ürünlerini, bankaların sunmuş oldu ticari kredi hizmetinden faydalanarak kullanmaktadır.

Ticari kredi nedir? nasıl alınır?

Ticari kredi nedir?

Ticari kredi firmaların kullandığı kredilerdir. Bu kredileri çeken şahıs değil de işletme veya şirket olduğu için kredinin adı ticari olmaktadır.

İşletmelerin kendini büyütmek,genişletmek ve faaliyet alanlarını sürdürebilmek adına, bankalardan kullandığı kredi ürününe ticari kredi denir. Bu kredi ürününü kullanabilmenin temel şartı ise, şirketin ticari belgeye sahip olmasıdır. Bankalar nezdinde önemli bir yere sahip olan ticari müşteriler, şirketlerin nakit akışını sağlayabilmek adına sıklıkla bu kredi ürününe başvurmaktadır.

İşletmelerin ticari kredi ürünü kullanabilmesi için diğer kredi ürünlerinde olduğu gibi bir takım şartları sağlaması gerekmekle birlikte, kendine özgü özellikleri de olmaktadır. Örneğin, kredi notu unsuru diğer kredi ürünleri ile aynı değer taşırken, gerekli evraklar, şirketin dönemsel geliri gibi unsurlar farklılık göstermektedir.

Bu krediler şu şekilde sınıflandırılırlar:

  • borçlu cari hesap
  • spot kredi
  • dövize endeksli kredi(dek)
  • işletme kredileri
  • altın kredisi
  • döviz kredisi
  • iskonto kredisi
  • eximbank kredisi
  • prefinansman kredisi
  • kredili mevduat hesabı

Ticari kredi nasıl alınır?

Ticari kredi alabilmek için öncelikle bir işletme sahibi veya mensubu olmak gerekmektedir. Alınacak olan kredinin işletme için kullanılması gerektiğinden bu şart mevcuttur. Eğer bir işletmeniz varsa siz de kolaylıkla bankaların ticari kredilerinden faydalanabilirsiniz. Gerekli olan şartlar ve evrakları hazırlayıp bunları bankaya sunduğunuz takdirde kredinizi banka onaylayacaktır.

Ticari kredi alabilmenin öncelikli şartı, firma olması ve firmanın aktif bir biçimde çalışmasıdır. Bunun dışında, firma sahibi kişinin bankalar ile arası iyi olmalı ve geçmişten kaynaklı bir pürüz çıkmaması gerekmektedir. Bankalar, ticari firmalara kredi verirken kullanılacak miktarı,dönemlik finansal raporlarına göre belirlemektedir.

Yani firmanın ödeme gücü, gelir gider dengesi gibi unsurlar ölçülür ve verilebilecek maksimum kredi oranı hesaplanır. Şirketler kredi başvurularını büyük oranda telefon, mail ya da internet bankacılığı aracılığı ile yapmaktadır. Bizzat şubelerden yapılan başvurular işlemleri yavaşlatacağından bu yöntem nadir tercih edilmektedir.

Kredi başvurusu için kontroller ise, genellikle internet bankacılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bunun dışındaki son aşama ise,bankalarla daha önceden imzalanan sözleşmeler çerçevesinde, bankaya talimat gönderilmesi yeterlidir.

Kimler Ticari Kredi Alabilir?

Bilindiği üzere ticari kredi kullanabilmenin temel şartı bir işletme olması ve bu işletmenin faal bir biçimde çalışmasıdır. Bunun dışında firma sahibinin bankalar ile arası iyi olmalı ve geçmişte ödemeler ile bir sıkıntı olmaması gerekmektedir.

Bankalar, ister ufak çaplı işletme, isterse de büyük holdingler fark etmeksizin ticari belgesi olan her işletme sahibinin ticari kredi başvurusunu kabul etmektedir. Bankaların, işletme sahiplerine kendini geliştirmek, yatırım ya da borçlarını verebileceği nakdi sağlamak adına verdiği ticari kredi ürünlerinin Kredili mevduat hesapları, rotatif krediler, normal kredi ürünleri gibi birçok türü bulunmaktadır.

Ticari kredi almak için gerekli şartlar ve belgeler

Ticari kredi kullanmanın temel şartlarının sağlanması ardından gerekli evrakların tamamlanıp, bankaya temin edilmesi gerekmektedir. Temel olarak ticari kredi evrakları ise,firmanın imza sirküleri, vergi levhası, resmi gazetesi, bağlı olduğu ticaret odası kaydı gibi evraklardır.

Ticari kredi için gerekli evraklar, bankalar arasında ufak tefek farklılıklar göstermekle birlikte temel olarak belirtilen evrakları istemektedir. Tamamlanan evraklar ile bankanın kredi ürününe başvurulabilir ve bankanın uygun bulduğu anda kredi kullanılabilmektedir.

Not: Her kredi ürününde olduğu gibi ticari kredi ürünleri için de, bankalar farklı politikalar geliştirmiştir. Faiz oranları, vade sayıları ya da hazırlanan kampanyalar bankalar arası farklılık gösterdiği için, şirket sahiplerinin her bankayı araştırmalı ve şirketi için en karlı olanı tercih etmelidir.

Eğer siz de ticari kredi almak istiyorsanız Ticari kredi veren bankalar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir