Trafik Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Trafik sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Trafik sigortası yapılırken nelere dikkat edilmeli sorusundan önce trafik sigortası hakkında biraz bilgi verelim. Trafik sigortası taraflar arasında verilen zararların teminleri için yapılmaktadır. Trafik sigortaları her araç için yapılması zorunlu olan sigortalardır. Böylece kaza anı için karşı tarafa verilebilecek hasarları güvence altına almaktadır. Bu sigorta kaza yapan aracın hasarını değil zarar verdiği diğer aracın hasarını karşılamakla yükümlüdür ve sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerliliği vardır.

Trafik sigortası yaptırırken nelere dikkat edilmeli sorusu sigorta yaptıracak herkesin aklına gelmektedir. Dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Ruhsat bilgileri ile trafik sigorta poliçesi karşılaştırılmalı eğer eşleşmeyen şeyler varsa hemen sigorta şirketi ile iletişime geçilerek problem bildirilmelidir.

Poliçelerde muafiyet ya da müşterek sigorta uygulamaları varsa bunları size getirileri ya da zararları önceden öğrenilmelidir. Sigorta yaptıracağınız aracın daha evvel herhangi bir kazaya karışmış ya da karışmamış olması ödemeniz gereken primleri etkiler. Eğer karışmadı ise hasarsızlık indirimlerinden yararlanabilirsiniz.

Trafik sigortası poliçenizin geçerlilik süresi bir yıldır. Bir yıl dolduğunda son süre bitiş günü saat 12:00‘ye kadardır. Sigortayı yaparken başlangıç ve bitiş tarihlerine dikkat etmeli ve süre bittikten sonra tekrar yaptırılmalıdır. Ayrıca karşı taraflarda oluşan hasarlar kişi ölmüş ise onun masrafları ya da yaralanmış ise onu karşılayacak hastane masrafları farklı olur ve maddi zararların ödenmesinde de farklı olur. Bu ücretler her yıl değişiklik göstermektedir. Ödenen primlerde bu ücretlere bağlı olduğundan dolayı her yıl ödemeniz gereken primlerde değişiklik göstermektedir.

Trafik sigortasının süresi bitmiş ya da hiç olmayan araçların trafiğe çıkmaları yasaktır ve çıkıp yakalanırlarsa yasal işlem başlatılır. Araç trafik şubelerine ait olan otoparklara çekilir. Gidip herhangi bir ceza ödeyip kolayca tekrar trafiğe çıkartılamaz. İlk olarak sigortasını yaptırıp, daha sonra trafik şubesine gidip oradaki sorumlulara bildirerek ceza ödeyip aracı aldıktan sonra otoparka da aracın kaldığı her gün için ücret ödemek zorunda kalır. Böyle sorunlarla karşılaşmamak için sigorta yaptırmaya ve sigortanızın  dolduğu günlere dikkat etmelisiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir