Traktör Kredisi Veren Bankalar

Traktör Kredisi Veren Bankalar 2020

Traktör Kredisi

Türkiye’ de özel sektörde ya da kamu kuruluşlarında çalışıp, aylık düzenli gelir kazanan ve geçimini bu yolla sağlayan kişilerin dışında, tarım, çiftçilik ve hayvancılık gibi alanlarda çalışan vatandaşın sayısı da oldukça fazla olmaktadır.

Serbest meslek grubuna dâhil olan çiftçilerin mesleki işlerini yürütmek, ileri seviyeye taşımak adına birçok özel sermayeli banka ve devlet destekli banka traktör kredisi imkânı sunmaktadır. Bu anlamda, çiftçilere özel traktör kredisi paketleri hazırlanmakta ve gerekli koşulları sağlayan her vatandaş faydalanabilmektedir.

\"Traktör

Traktör Kredisi Nedir?

Traktör kredisi, tarımsal faaliyetlerin yürütülebilmesi için, çiftçilere özel kurumlar ve devletin sağlamış olduğu kredi ürünü olmaktadır.Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yerli üretimi desteklemek ve çiftçilerin gerekli ihtiyacına finansman desteği vermek amacıyla,uzun yıllardan bu yana devlet destekli traktör kredisi vermektedir.

Bu anlamda, devlet bankaları arasında en çok tercih edilen banka Ziraat Bankası olmaktadır.Traktörkredileri, 0 km ve 2. El traktörler için geçerli olmakta ve traktör kredileri için traktörün fatura değerinin tamamı karşılanamamaktadır.

Traktör Kredisi Nasıl Alınır?

0 km ya da 2. El traktör kredisini devlet destekli almak isteyen vatandaşa için krediler %50 hibe veya düşük faizli ve 5 yıl geri ödemeli olarak verilmektedir. Tüm avantajlar çerçevesinde devlet, çiftçilere T.C. Ziraat bankası ve TKDK üzerinden IPARD-2 programı kapsamında 2020 yılına kadar finansman imkânı sağlamaktadır. Belirtilen her iki seçenek için de çiftçilerin belirli koşulları sağlamış olması gerekmekte ve istenilen belgeler ile başvuruda bulunması gerekmektedir.

Devlet kamu bankası olan Ziraat Bankası\’ndan yeni ya da 2. El traktör kredisi kullanabilmekte için gerekli koşulların sağlanması ile kolaylıkla kredi kullanabilmektedir. TKDK’nın (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) %50 hibe traktör kredisi kapsamında, çiftçi vatandaşlara, %50 sini devlet hibe kredi destekleri ile traktör kredisi imkânı sunmaktadır.

Avrupa birliği kapsamında IPARD-2 programı uygulanacak illerde faaliyet gösteren çiftçilerimiz yapılan çağrı ilanları ile TKDK kurumlarına başvuru yaparak ihtiyaç duydukları traktörlerin %50 sini hibe kredi imkânları ile alabilirler.

Traktör Kredisi Hangi İllerden Alınabilir?

Bu anlamda, TKDK %50 traktör hibe kredisinden faydalanabilecek iller, Balıkesir, Amasya, Afyon, Diyarbakır, Çorum, Erzurum, Isparta, Hatay, Kahramanmaraş, Konya, Malatya, Kars, Samsun, Ordu, Şanlıurfa, Tokat, Sivas, Trabzon, Yozgat, Van, Ankara, Aksaray, Ağrı, Aydın, Ardahan, Burdur, Çanakkale, Bursa, Çankırı, Elazığ, Erzincan, Denizli, Karaman, Giresun, Kastamonu, Manisa, Kütahya, Mardin, Muş, Mersin, Uşak, Nevşehir olarak belirlenmiş olup, vatandaşın ayrıntılı bilgi için, TKDK kurumlar ile görüşmesi gerekmektedir.

Kimler Traktör Kredisi Alabilir?

Tarım, çiftçilikvb. işlerle ilgilenen,bu durumu belgeleyen, traktör kredisi için amacı tarım işleriyle olan ve gerekli koşulları sağlayan hemen her vatandaş traktör kredisinden faydalanabilmektedir.

Traktör Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Ve Belgeler

  • İkinci el traktör alacakların aldıkları traktörlerin en fazla 5 yaşında olması gerekmektedir.
  • Kredi başvurusu yapan çiftçinin ipotek olarak koyun, dana, inek gibi ipotek edilebilecek hayvanları varsa hayvanları üzerinden,yoksa herhangi bir taşınmaz tapusu getirmesi gerekmektedir.
  • 0 km olarak devlet destekli traktör almak isteyen çiftçilerimiz, alınacak olan traktörün kasko değerinin %75 kadarı ile kredi imkânlarından faydalanabilmektedir.

Gerekli belgeler ise,

  • Nüfus cüzdanı, çiftçilik belgesi/ ÇKS Belgesi
  • Tarımsal işletmesin teşvik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı),
  • Krediye ilişki teminat olarak gösterilebilecek belgeler

Traktör Kredisi Veren Bankalar

Özellikle son yıllarda birçok özel sermayeli ve kamu kurumuna bağlı devlet bankası,çiftçileri desteklemek ve ülke ekonomisine katkı sağlamak adına traktör kredisi vermektedir. Bu anlamda devlet bankası olarak Ziraat Bankası ve Halkbank ön sırada yer alırken Şekerbank, Denizbank ve QNB Finansbank da traktör kredisi veren bankaların başında gelmektedir.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Ziraat Bankası, devlet kamu bankası olarak hizmet veren banka, yeni traktör almak isteyenlere ve 2. El olup 5 yaşını aşmamış olan traktörler için 3-6-12 ay aralıklar ile ödeme imkânı sunmaktadır. Sıfır olarak devlet destekli traktör almak isteyen çiftçilerimiz alınacak olan traktörün kasko değerinin %75 kadarı ile kredi imkânlarından faydalanabilmektedir.

Halkbank Traktör Kredisi

Çiftçilere ekonomik destek vererek, traktör almasından yardımcı olan Halkbank’a yeni traktörler için traktörün KDV dahi fatura değeri üzerinden azami %70’i, ikinci el traktörler için ise kasko bedelinin azami %50 si kadar kredi kullandırmaktadır.

Şekerbank Traktör Kredisi

Şekerbank yeni (0 km)  traktörler için anahtar teslim fiyatının %75 i oranında kredi kullandırırken, 2. El olup 5 yaşı aşmamış traktörlerde satın alım bedelinin maksimum %60\’ı oranında 60 aya kadar vadeli kredi imkânı sunmaktadır.

Denizbank Traktör Kredisi

Denizbank, gerekli koşulları sağlayan her çiftçi deniz bankın uygun ödeme koşulları ile 0 km ya da 2. El traktör kredisi alabilmektedir

QNB Finansbank Traktör Kredisi

QNB Finansbank, Sıfır traktörler için toplam bedelinin % 75 ine kredi veren banka, ikinci el traktörler için de kasko bedelinin % 60’a kadar olan kısmına kredi vermektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir