Vadeli mevduat hesabı nedir?

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli mevduat, süresiz ya da süreli, karşılığı olan ya da olmayan bankaya yatırılmış olan para, kıymetli maden ya da dövizdir. Mevduat hesapları kişi veya kurumların isimlerine açılır ve banka üzerinden takip edilir. Banka ile yapılmış olan mutabakat sonucunda anlaşılan faiz oranları ile açılan hesaplar müşteri tarafından belirlenmiş olan vadede faizi biriktirir ve anlaşılan vade sonunda kapanır. Yalnız kapatılması belirtilmediği sürece bankanın standart olan faiz oranlarından tekrardan açılır ve vadeli hesap olarak devam eder.

Ülkemizde hizmet veren bankaların yine ülkemizde bulunan şubelerinden kıymetli maden, yabancı para ve Türk lirası olarak açılan mevduatların her bir tanesi gerecek kişi ismine yaklaşık olarak 100 bin TL’ye kadar TMSF güvencesi altındadır.

Vadeli mevduat hesapları 30 günlük, 60 günlük, 6 aylık veya 1 senelik açılabilir. Bu vadelerin yanı sıra 221 günlük ya da 32 günlük gibi gün bazında da açılabilmektedir. Bu hesaplara parasını yatıran kişiler istedikleri zaman paralarını çekme hakkına sahiptir.

Yalnız vadenin bitmesinden önce parasını çekmek isteyen kişilerin hak etmiş oldukları faizler üstünden indirim yapılır ve geri kalan faiz hakları kaybolur. Gelişen teknoloji ve birikim isteklerinin farklılaşmasından kaynaklı olarak vadeli mevduat hesabı çeşitleri de artmaya başlamıştır. İlk dönemlerde tek hesap üstünden açılırken şimdilerde oldukça çeşitlidir. Vadeli mevduat hesapları içinde;

  • Çeyiz biriktirme hesapları
  • Düzenli birikime katkı sağlayan hesaplar
  • Şubeye gitmeden açılan mevduatlar
  • Çift para birimine sahip hesaplar
  • Vadeli altın hesapları
  • Vadeli TL hesapları
  • Vadeli döviz hesapları
  • Birikimli mevduat hesapları

Bu hesaplar her banka tarafından farklı faiz oranları ile şekillendirilmektedir. Yatırılacak olan paranın toplam tutarı da faiz oranı üzerinde etkili olan bir faktördür.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır ?

Vadeli mevduat hesabı açtırmak için bankanızın müşteri hizmetleri temsilcisiyle görüşüp talebinizi iletmeniz yeterlidir. Ayrıca şubede vakit kaybetmek istemiyorsanız internet şubenizden de başvurunuzu yapabilir ve hemen hesabınız açılabilir. Vadeli hesabınızdan para çekmek elbette tasarrufunuz altındadır ama vadenizi de bozmuş yatırımınız için zaman kaybetmiş olursunuz. Tavsiyemiz düşük faizli de olsa vadenizi kısa tutmanız ve peyderpey kazanmanızdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir