Yabancıya Konut Kredisi Veren Bankalar 2020

Yabancıya Konut Kredisi

Yabancı uyruklu olup Türkiye de ikamet eden kişilerde kont kredisi(mortgage) alabilmektedir. Yaşamını Türkiye’de devam ettiren ve burada ev sahibi olmak isteyen kişi sayısı özellikle son yıllarda artış göstermiştir. Gerek yaşam koşuları gerekse özel sebeplerden Türkiye’de ikamet eden ve bir ev sahibi olmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin konut sahibi olması mümkün olmaktadır. Belirli koşulları tamamlayan Türkiye vatandaşlarına kredi hususunda son derece olumlu davranan bankalar, yabancı uyruklu olanlara da kredi imkânı vermektedir. Konut kredisi kullanımında nakit desteği veren birçok banka acil ihtiyaçlar konusunda da finansman sağlamaktadır.

Geçmiş yıllarda çıkartılan Mütekabiliyet Kanunu’yla birlikte, yabancıların Türkiye’den ev alma oranında artış olmuştur. Bankalar, arasındaki rekabet ortamı, yabancı uyruklu müşterileri de ilgilendirmiş ve bu konuda çeşitli kampanyalar düzenlemesine sebebiyet vermiştir. Bu konuda hemen her bankanın fazi oranları, vade seçenekleri gibi kredi koşulları değişmekte ve yabancıyı ev sahibi yapmaktadır. Bankalar arasında yabancı uyruklu kişi için uygulanan kredi bilgileri değişkenlik gösterse de resmiyette istenen başlıca evraklar tüm bankalar için sabit olmaktadır.

yabancıya konut kredisi veren bankalar

Yabancı Uyruklu Nasıl Kredi Alabilir?

Yabancı uyruklunun konut kredisi ya da mortgage kullanabilmesi için iki seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan ilki kişinin bankaya giderek şahsen başvuru yapması diğeri ise, baroya bağlı bir avukatın ya da herhangi bir şahsın tüm hakları üzerine aldığı bir vekâletnameyi üzerine almasıdır.

Bankaya Şahsen konut kredisine başvuracak kişinin, bankaya sunacağı evraklar, vatandaşı olduğu ülkenin resmi diliyle hazırlanmalıdır. Devamında ise bu belgeler gerekli merciler tarafından onaylanmalı ve imzalanmalıdır. Yabancı dille hazırlana tüm bu belgeler Türkiye’de ki görevinde yeminli mütercimler tarafından Türkçeye tercüme edilmeli ve noter onayından geçmelidir. Bu konuda son husus ise, ulusal mevzuatta bulunan taşınmaz mal edinimi ile ilgili koşullar çerçevesinde, tapuda satış işlemi gerçekleştirilmeden önce ilgili makamlardan izin almaları gerekiyor. Tüm bu işlemler şahsen ya da vekâlet verilen kişi ya da avukat aracılığıyla da yapılabilmektedir. Belirtilen koşulların tamamlanması hainde konut kredisine başvuracak yabancı uyruklu kişinin hazırlaması gereken belgeler;

  • Nüfus cüzdanı veya ehliyet,
  • Maaş bordrosu, gelir belgesi veya maaş yazısı,
  • Yabancı kimlik not ya da vergi kimlik not belgesi,
  • İkametgâh belgesi,
  • İmza örneği,
  • Yaptığı meslek ile ilgili bilgiler ve işyeri iletişim bilgileri,

Yabancıya Konut Kredisi Veren Bankalar

Türkiye de yabancıya mortgage veren bankalar, uygun koşulların sağlanması halinde, sayısı hayli fazladır. Yabancı uyruklularda bankalar için potansiyel müşteri sıfatı taşıdığından, konut kreşi anlamında belirli farklıklar olmakla birlikte, ev sahibi olabilmektedir. Bu anlamda yabancıya konut kredisi veren bazı banka isimleri Türkiye İş Bankası, Finansbank, Ziraat Bankası ve Yapı Kredi bankasıdır

Yabancıya Kredi Veren Banka Türkiye İş Bankası

Yabancıları da Türkiye’de ev sahibi yapan banka, bu kişilere özel kampanya ve paketleriyle cazip imkânlar sunmaktadır. Ayrıca  “yabancılara özel ” yabancıya konut kredisi ile banka, Türkiye’de yerleşik ve yabancı uyrukluysanız siz de uygun koşullarla ev kredisinden yararlanabilirsiniz. Kredinin özellikleri;

Azami vade 120 aydır. Ve Krediniz Kaynak Kullandığımı Destekleme Fonu (KKDF) ve Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi’nden (BSMV) muaftır.

Yabancıya Kredi Veren Banka Finansbank

Yabancı olup, Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklulara kredi veren bir diğer banka Finanbanktır. Banka faiz oranları sebebiyle en az 2 en fazla 120 aya kadar vade seçeneği sunmaktadır.

Yabancıya Kredi Veren Banka Ziraat Bankası

“Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve yabancı uyruklu müşterilerimiz için, Evin Ziraat’ten farkıyla Türkiye’de konut alma fırsatı “diyen banka yurt dışı yerleşiklere konut kredi vermektedir. Kredi kullanmak isteyen yabancılar için kredinin özellikleri;

  • Krediler TL bazında kullandırılmaktadır.
  • Krediye konu gayrimenkul üzerine ipotek tesis edilir. Gerekli görülmesi halinde ek teminat talep edilebilir.
  • 120 aya kadar vade ile satın alacağınız gayrimenkulün uzman incelemesi değerinin %50’sine kadar kredi kullanılabilir.
  • Yurt dışında yaşayan, Türkiye’den konut ve bireysel işyeri satın almak isteyen gerçek kişiler krediden faydalanabilecektir.

Yabancıya Kredi Veren Banka Yapı Kredi Bankası

Banka, özel sermayeli olup koç grubu bünyesinde hizmet vermektedir. Yabancılara ev kredisinde önemli destek vermesinin yanı sıra uygun faiz oranları ve vade seçenekleriyle ön plana çıkmaktadır.

Bu bankaların haricinde Türkiye’de birçok banka yabancı uyruklu olanlara konut kredisi olanağı sunmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir