Yalın kredi kartı nedir?Bilindiği üzere günümüzde finansal anlamda birçok işimizi bankalar aracılığıyla yapmaktayız. Nakit paraya ihtiyacımız olduğunda bankadan kredi çekiyoruz. Bir fatura ödeyeceğimizde online işlemlerden hızlı ve kolayca ödememizi yapabiliyoruz. Ya da kredi kartı alarak alış verişlerde nakit yerine kullanabiliyoruz. Fakat bu saydıklarımız arasında banka ve müşteri arasında genellikle kredi kartı kullanım ücretleri en çok soruna neden olan konu olmuştur. Bu konuda tüketicilerden gelen yoğun şikayetler neticesinde Meclis harekete geçerek konuya çözüm getirdi.
1996 yılında çıkarılan 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da değişikliğe gidilerek aidat ücreti olmayan yalın kredi kartı getirildi.

Yalın kredi kartı nedir?

Yalın kredi kartı herhangi bir kullanım aidatı veya ücreti olmayan en temel kredi kartıdır. Bu kartta puan biriktirme, taksitli alış veriş yapma gibi özellikler bulunmamaktadır. Fakat bankalar isterse yalın karta bu gibi özellikleri ekstradan ekleyebilecekler.  Bu ekstra özellikler için de hiçbir ücret talep edilmeyecek.

Böylece yalın kredi kartı kullanarak herhangi bir aidat veya kullanım ücreti ödemeden kredi kartı kullanabileceğiz. Bu da bankaların bizlerden haksız yere ücret talep etmelerinin önüne geçecek harika bir düzenleme olmaktadır.

Yorum yazın