Yanlış Hesaba Para Yatırdım Ne Yapabilirim?
Yanlış Hesaba Para Yatırmak

Para transferleri ile alakalı olan işlemleri birçok banka internet kanalları üstünden sunduğu hizmet ile sağlamaktadır. Bu sayede hava ve EFT gibi işlemler oldukça hızlı şekilde yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra bankalar ATM’den, telefon bankacılığından ve mobil bankacılıktan da bu hizmeti vermektedir.

Yapılacak olan işlemlerde müşteri işlemini yaparken göndereceği kişiyi, hesap numarasını ve tutarları kontrol etmelidir. Aksi durumda yanlış tutarların ya da yanlış kişilere para aktarımı gerçekleşebilmektedir. Bu tarz işlemler sonucunda da birçok kişi yanlış hesaba para yatırdım ne yapmalıyım tarzında sorular ile baş başa kalır.

yanlış hesaba para yatırmak

Yanlış hesaba para yatırınca yapılması gerekenler

Yanlış hesaba para yatırıldığı zaman ilk olarak tutarın ne olduğu kontrol edilmelidir. Bu aşamada gönderilen paranın büyüklüğü önemlidir. Yüklü bir meblağ yanlış şekilde transfer edildiğinde telefon bankacılığı vakit kaybetmeden aranmalıdır. Yapılan para yatırma işleminin tutarında yanlışlık olduğu belirtilmeli ve hesaba bloke koyulması talep edilmelidir.

Sonrasında bankanın şubesi ile görüşmek gerekir. Yanlış yatırılan tutarı iade istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Şube direk olarak karşı hesabın sahibi ile iletişime geçer ve paranın iade edilmesi ile alakalı talepte bulunur.

Yanlış para yatırma işlemleri farklı bir bankaya EFT kanalı ile yapılmışsa o şube ile iletişime geçme gerekir. İşte bu yanlışlıkta karşı tarafın insanlığına kalan detay bulunmaktadır. Bundan kaynaklı olarak da bankalar müşterileri arar ve paranın iade edilmesi ile alakalı olarak bildirim yapmasını ister. Yanlış hesaba para yatırma sonucunda bu hesap sahibi para iadesini kabul etmezse yapılacak çok fazla bir şey bulunmamaktadır. Yapılan işlem yanlış kişiyeyse ve yüksek meblağlarda ise karşı tarafa zenginleşme davası açılabilir.

Tutar küçük ise bu uygulama ile uğraşılması kesinlikle önerilmez. Yanlış bir hesaba paranın aktarılması sonucunda iadenin sağlanamaması halinde bildirim yapılırsa e-haciz yöntemi ile devlet tarafından tutarlar haciz altına alınabilmektedir. Devlet tarafından e-haciz yönteminin uygulanmasından sonra Vergi Dairesi belli bir süre sonra bankalara yazı gönderir. Yazıda bildirimdeki ilgili meblağın kendilerine gönderilmesi istenmektedir.

Ayriyeten vefat etmiş olan bir kişinin banka hesaplarına para yatırılması sonucunda tutarların iadeleri gerçekleşmemektedir. Yanlış para transfer işlemlerinde açılacak olan davada haklı olduğunuz ortaya çıktığında karşıda müşteri tüm masraflar ile birlikte hesabınıza parayı geri iade eder. Zaten bankalar zenginleşme davası, davanın açılması, takibi ve diğer işlemleri sizin yerinize sürdürmektedir. Borçlar kanununda şu şekilde belirtilmiştir;

  • 61 de “Haklı bir sebep olmaksızın aharın zararına mal iktisabeden kimse, onu iadeye mecburdur. Hususiyle muteber olmayan veya tahakkuk etmemiş bulunan bir sebebe yahut vücudu nihayet bulmuş olan bir sebebe müsteniden ahzolunan şeyin, iadesi lazımdır.”
  • 62 de “Borçlu olmadığı şeyi ihtiyariyle veren kimse hataen kendisini borçlu zan ederek verdiğini ispat etmedikçe onu istirdat edemez. Müruru zamana uğramış olan bir borcu eda yahut ahlaki bir vazifeyi ifa için verilen şey, geri alınamaz.” Hükmüne yer verilmektedir.

Yorum yazın