Yanlış Hesaba Para Yatırdım Ne Yapabilirim?

Yanlış Hesaba Para Yatırdım Ne Yapabilirim?

Hayatın yorucu evresinde yapılan yanlış hatalar, kimi zaman anında düzeltilebiliyor, kimi zaman ise geri dönüşü olmayan yollara sürükleyebiliyor. Etrafımızda, yanlış hesaba para yatırılması durumuna da birçoğumuz şahit olmuş olabilir.

Peki, yanlış hesaba yatırılan para, kişilerin başına ne gibi işler açabiliyor? Bu gibi durumlarda kişiler neler yapmalı? Yanlış hesaba gönderilen paraları nasıl geri alabiliriz? Hangi durumlarda, çok zorlu bir süreç bizleri bekliyor olabilir? Bu ve benzeri birçok sorunuzun cevabını yazımızda bulabilirsiniz…

Yanlış Hesaba Para Yatırmak

yanlış hesaba para yatırmak

Para transferleri ile alakalı olan işlemleri birçok banka internet kanalları üstünden sunduğu hizmet ile sağlamaktadır. Bu sayede hava ve EFT gibi işlemler oldukça hızlı şekilde yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra bankalar ATM’den, telefon bankacılığından ve mobil bankacılıktan da bu hizmeti vermektedir.

Yapılacak olan işlemlerde müşteri işlemini yaparken göndereceği kişiyi, hesap numarasını ve tutarları kontrol etmelidir. Aksi durumda yanlış tutarların ya da yanlış kişilere para aktarımı gerçekleşebilmektedir. Bu tarz işlemler sonucunda da birçok kişi yanlış hesaba para yatırdım ne yapmalıyım tarzında sorular ile baş başa kalır.

Bankalar, ATM’ler, internet ve telefon bankacılığı gibi yerler para transfer işlemlerimizi gerçekleştirmemizde bize çok büyük kolaylıklar sağlıyor. Bunun en pratik yöntemlerinden biri ise hiç şüphesiz, internet bankacılığıdır.

Gerek internet yoluyla gerekse de bankalar aracılığıyla bizlere anında yardımcı olan para transfer işlemlerinde, bazen küçük bir dikkatsizlik başımıza olmadık işler açabiliyor. O yüzden, dalgınlık ve dikkatsizlikle yazdığımız IBAN ya da hesap numarasından dolayı da hiç tanımadığımız kişilere para yatırma durumu ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

Yanlış Hesaba Para Göndermek

yanlış hesaba para yatırmak, yanlış hesaba para göndermek, yanlış kişiye para yatırmak, yanlış kişiye para göndermek

Yanlış hesaba para göndermek, birçoğumuzun başına gelmiş olabilir. Burada soğukkanlı davranmak çok büyük önem taşımaktadır. Bunun yanında, hem seri hem de bilinçli bir şekilde hareket etmemiz gerekmektedir.

Yanlış hesaba para gönderildiği durumda uygulanması gereken bazı adımlar da vardır. Bu adımları çok dikkatli bir şekilde takip ederseniz, paranıza kısa bir süre içerisinde kavuşmuş olursunuz. Aksi halde, işin içinden çıkmanız bir hayli zor olabilir.

Yanlış Hesaba Gönderilen Para Nasıl Geri Alınır?

Yanlış hesaba gönderdiğiniz para, elbette geri alınabilir. Aşağıdaki maddeleri son derece dikkatli bir şekilde okursanız, elinizden uçup giden paranıza kolaylıkla kavuşabilirsiniz.

İşte yanlış hesaba gönderilen paranın geri alınması için uygulanması gereken o adımlar…

  • Öncelikle ne kadar hızlı davranırsanız, sizin için o kadar iyi olur. Herhangi bir sorun ile karşılaşmamak adına işe, yanlışlıkla gönderdiğiniz IBAN ya da hesap numarasını ve işlem saatini kaydederek başlayabilirsiniz.
  • Anında, bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp, detaylı bir bilgi verdikten sonra olayın kayıt altına alınmasını sağlayabilirsiniz.
  • Eğer, farklı bir bankaya yanlışlıkla para gönderdiyseniz, o bankayı da muhakkak aramanız gerekmektedir. Olay hakkında yine kayıt oluşturulmasını sağlamalısınız.
  • Bu durumda banka yetkilileri, yanlışlıkla hesabına para aktarılan kişiye ulaşıp gerekli bilgileri aktaracaktır. Bu süreçte yetkililer, o kişilerden para iadesi için onay da alacaklardır. Onay alındığı takdirde ise paranıza kısa zamanda kavuşacağınızın müjdesini rahatlıkla verebiliriz.

Yanlış Hesaba Gönderilen Para Hangi Durumlarda Geri Alınmaz?

Yanlış hesaba gönderilen para, bazı durumlarda geri alınamıyor. Banka yetkililerinin, hesabına yanlışlıkla para aktarılan kişilerden, paranın iadesi için mutlaka onay alması gerekmektedir. Onay verilmediği takdirde, paranın iade edilmesi mümkün değildir. Sonuç böyle olursa derhal bir avukatla iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Böyle durumlarda, sebepsiz zenginleşme dava hakkınızın olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Eğer para, sizin tarafınızdan değil de banka yetkilileri tarafından yanlışlıkla başka bir kişiye gönderildiyse de, çok fazla üzülmenize gerek yok. Bu durumda banka, sizin mağduriyetinizi anında giderecektir.

Yanlış hesaba para yatırınca yapılması gerekenler

Yanlış hesaba para yatırıldığı zaman ilk olarak tutarın ne olduğu kontrol edilmelidir. Bu aşamada gönderilen paranın büyüklüğü önemlidir. Yüklü bir meblağ yanlış şekilde transfer edildiğinde telefon bankacılığı vakit kaybetmeden aranmalıdır. Yapılan para yatırma işleminin tutarında yanlışlık olduğu belirtilmeli ve hesaba bloke koyulması talep edilmelidir.

Sonrasında bankanın şubesi ile görüşmek gerekir. Yanlış yatırılan tutarı iade istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Şube direk olarak karşı hesabın sahibi ile iletişime geçer ve paranın iade edilmesi ile alakalı talepte bulunur.

Yanlış para yatırma işlemleri farklı bir bankaya EFT kanalı ile yapılmışsa o şube ile iletişime geçme gerekir. İşte bu yanlışlıkta karşı tarafın insanlığına kalan detay bulunmaktadır. Bundan kaynaklı olarak da bankalar müşterileri arar ve paranın iade edilmesi ile alakalı olarak bildirim yapmasını ister. Yanlış hesaba para yatırma sonucunda bu hesap sahibi para iadesini kabul etmezse yapılacak çok fazla bir şey bulunmamaktadır. Yapılan işlem yanlış kişiyeyse ve yüksek meblağlarda ise karşı tarafa zenginleşme davası açılabilir.

Tutar küçük ise bu uygulama ile uğraşılması kesinlikle önerilmez. Yanlış bir hesaba paranın aktarılması sonucunda iadenin sağlanamaması halinde bildirim yapılırsa e-haciz yöntemi ile devlet tarafından tutarlar haciz altına alınabilmektedir. Devlet tarafından e-haciz yönteminin uygulanmasından sonra Vergi Dairesi belli bir süre sonra bankalara yazı gönderir. Yazıda bildirimdeki ilgili meblağın kendilerine gönderilmesi istenmektedir.

Ayriyeten vefat etmiş olan bir kişinin banka hesaplarına para yatırılması sonucunda tutarların iadeleri gerçekleşmemektedir. Yanlış para transfer işlemlerinde açılacak olan davada haklı olduğunuz ortaya çıktığında karşıda müşteri tüm masraflar ile birlikte hesabınıza parayı geri iade eder. Zaten bankalar zenginleşme davası, davanın açılması, takibi ve diğer işlemleri sizin yerinize sürdürmektedir. Borçlar kanununda şu şekilde belirtilmiştir;

  • 61 de “Haklı bir sebep olmaksızın aharın zararına mal iktisabeden kimse, onu iadeye mecburdur. Hususiyle muteber olmayan veya tahakkuk etmemiş bulunan bir sebebe yahut vücudu nihayet bulmuş olan bir sebebe müsteniden ahzolunan şeyin, iadesi lazımdır.”
  • 62 de “Borçlu olmadığı şeyi ihtiyariyle veren kimse hataen kendisini borçlu zan ederek verdiğini ispat etmedikçe onu istirdat edemez. Müruru zamana uğramış olan bir borcu eda yahut ahlaki bir vazifeyi ifa için verilen şey, geri alınamaz.” Hükmüne yer verilmektedir.