Yapı Kredi Esnek Hesap

Yapı Kredi Esnek Hesap | 2021 |

Yapı Kredi esnek hesap, bankanın kredili mevduat hesabı olarak müşterilerine sunduğu hizmetler arasında yer alıyor. Çektiği kredinin taksitleri hesapta para olmadığında da ödensin, düzenli ödeme talimatları aksamasın, fatura ödemeleri gecikmesin/ borçtan dolayı kesinti yaşanmasın ve nakit sıkışıklığında hazırda para bulunsun isteyen vatandaşlar için Yapı Kredi’nin esnek hesabı cazip bir ürün. Esnek Hesap nasıl açılır, başvurusu ve sorgulaması nasıl yapılır, limiti ve faiz oranı ne kadardır, esnek hesap bloke kaldırma, borç ödemesi ve esnek hesap iptali nasıl yapılır gibi soruların detaylı cevapları içeriğimizde bulunmaktadır.

Yapı Kredi Esnek Hesap Başvurusu

Yapı Kredi’den avans hesap kullanmak isteyen kişinin 18 yaşından büyük olması, sabit ikametinin bulunması ve düzenli gelire sahip olması gerekmektedir. Bu durumu belge ile ispatlayan ve ilgili evrakları (kimlik, gelir belgesi, ikametgah evrakı) bankaya ibraz eden kişi Yapı Kredi esnek hesaba başvuru yapabilir. Yapı Kredi KMH başvuru kanalları aşağıdaki gibidir:

  • Yapı Kredi Şubeleri
  • Yapı Kredi ATM’leri
  • Yapı Kredi İnternet bankacılığı
  • Yapı Kredi Mobil
  • Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri ve Telefon Bankacılığı (444 0 444 / 0850 222 0 444)

Yukarıda yer alan telefon numaralarından Yapı Kredi’ye yapılan KMH başvurusu sorgulama ve takip işlemleri de gerçekleştirilebilmektedir.

Yapı Kredi Kredili Mevduat Hesabı Limit Yükseltme

Yapı Kredi esnek hesap limiti, esnek hesap için başvuru yapılırken müşteri tarafından talep edilmektedir. Banka müşterinin talep ettiği limit miktarını; yine müşterinin düzenli gelir durumuna, meblağına, kredi notuna ve güncel borç bakiyesine göre değerlendirmektedir ve karar vermektedir.

Bankanın tanımladığı KMH limitini yükseltmek isteyen müşteri Yapı Kredi şubelerinden ya da Yapı Kredi iletişim merkezinden (444 0 444 / 0850 222 0 444) esnek hesap limit arttırma talebinde bulunabilir. Hesap açılışına nazaran gelir miktarında artış ya da kredi notunda yükseliş meydana geldiyse limit yükseltme talebi olumlu karşılanacaktır.

Yapı Kredi Esnek Hesap Faiz Hesaplama

Esnek hesaptan kullanılan bakiyeye aylık yüzde 1,25 faiz uygulanmaktadır. Ödenmeyen borç olduğunda gecikme faizi aylık yüzde 1,55 olarak tatbik edilmektedir. Esnek hesabın diğer masrafları devlete ödenen BSMV ve KKDF giderleridir. Yapı Kredi KMH kapsamında nakit çeken, ödeme ya da alışveriş yapan müşterilerin karşılaşacakları maliyet için hesaplama örnekleri aşağıdaki gibidir.

  • 1500 TL müşteri tarafından 21 gün kullanılır ise 2,63 TL masraf ve 13,13 TL de faiz gideri olmak üzere müşteriye yansıyacak toplam maliyet 15,76 TL olacaktır.
  • 2500 TL müşteri tarafından 21 gün kullanılır ise 4,38 TL masraf ve 21,88 TL de faiz gideri olmak üzere müşteriye yansıyacak toplam maliyet 26,26 TL olacaktır.
  • 4500 TL müşteri tarafından 21 gün kullanılır ise 7,88 TL masraf ve 39,38 TL de faiz gideri olmak üzere müşteriye yansıyacak toplam maliyet 47,26 TL olacaktır.

Yapı Kredi Esnek Hesap Asgari Ödeme ve Bloke Kaldırma

Yapı Kredi KMH geri ödemesi belirlenen takvime göre hesap kesim tarihinden itibaren en geç 10 gün içerisinde yapılmalıdır. Bu süreçte bankaya olan borcunun tamamını ödeyemeyecek olan müşteri; faiz ve masraflardan oluşan miktarı asgari ödeme olarak banka hesabına yatırmalıdır. Yapı Kredi avans hesap geri ödemesi vadesiz hesaba para yatırılarak yapılabilmektedir. Ek hesap limitinde halen bakiye bulunması durumunda otomatik olarak asgari ödeme tutarı müşterinin KMH hesabından tahsil edilmektedir.

Yapı Kredi esnek hesabın geri ödemesinde borç miktarı tamamen kapatılmazsa; ödenmeyen kısma gecikme faizi (1,55) üzerinden maliyet eklenmeye devam edecektir. Hesap kesim tarihini takip eden 10 günün sonunda geri ödeme yapılmayan kredili maaş hesabına bloke konulmaktadır. Hesaba yapılan ödemenin 1 gün sonrasında bloke otomatik olarak kalkmaktadır. Bloke kaldırma için ekstra bir başvuru gerekmemektedir. Hesap kesim tarihini takip eden 3 aylık süreç dahilinde Yapı Kredi ek hesaba hiçbir ödeme yapılmaması halinde söz konusu borç icra yoluyla tahsil edilecektir. Bu durumda müşterinin karşılaşacağı mali tablo ağırlaşacak ve KKB notu da kredi alamayacağı noktaya gerileyecektir.

Yapı Kredi Avans Hesap Kapatma

Yapı Kredi kredili mevduat hesabını kapatmak isteyen müşterinin bankaya olan KMH borcunu faizleri ve masrafları da dahil olmak üzere ödemesi gerekmektedir. Borç ödemesi yapılan ve hesabında eksi bakiyesi bulunmayan Yapı Kredi ek hesabın iptali için başvuru Yapı Kredi şubelerinden ya da; 444 0 444 / 0850 222 0 444 numaralarından Yapı Kredi Müşteri Hizmetlerine yapılabilir.

Web\’den başvuru ve bilgi için tıklayın.