Yapı Kredi Worldcard Nakit Avans Nasıl Çekilir? Taksitli ve Normal

Yapı Kredi Worldcard Nakit Avans Nasıl Çekilir? Taksitli ve Normal

Yapı Kredi Bankası’nın kredi kartları farklı tip müşterilere hitap edecek şekilde geliştirilmiş ve çeşitlendirilmiştir. Bununla birlikte, mil kazandıran kredi kartından öğrenci kredi kartına, aidatsız kredi kartından World Puan biriktiren kredi kartlarına kadar Yapı Kredi’nin bütün kredi kartı çeşitlerinden nakit avans kullanmak mümkün. Yapı Kredi taksitli nakit avans nasıl çekilir, limiti ne kadar olur, faiz hesaplaması nasıl yapılır, geri ödemesi, erken kapaması ve limit yükseltmesi nasıl yapılır gibi pek çok sorunun detaylı cevapları içeriğimizde bulunmaktadır.

Yapı Kredi World Kart nakit avans çekmek

Nakit Avans Çekmek

Acil ihtiyaçlarınızı karşılamak, para ihtiyacınız olduğunda kolayca çözebilmek için size sunulan bir hizmet olan kredi kartından nakit avans çekmek taksitli ve taksitsiz olarak iki yöntem ile sizlere sunulmuştur. Yapı Kredi bankası müşterilerine sunulan bir hizmet olan Yapı Kredi nakit avans çekme hizmetini kullanarak acil ihtiyaçlarını karşılayabilmek için öncelikle kredi kartınızda nakit kullanım limitinizin olması gereklidir.

Word kart nakit avans limitinizi doldurmamışsanız kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak yapıyor olmanız, banka kredi borçlarınızı aksatmamış olmanız gereklidir. Kredi kartı asgarisini yıl içinde en az üç defa ödememiş olan müşteriler nakit avans seçeneğinden yararlanamıyorlar.

Taksitli Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Yapı Kredi taksitli nakit avans çekme işlemi Yapı Kredi şubelerinden ya da Yapı Kredi ATM’lerinden gerçekleştirilebilir. Yapı Kredi ATM’lerinden yapılan taksitli nakit avans kullanımlarının günlük ATM çekim limiti dahilinde bulunması gerekmektedir. Yapı Kredi kredi kartından çekilecek nakit avansın vadesiz hesaba aktarılarak buradan gereken ödemelerin yapılması için kullanılması da mümkündür. Bu doğrultuda:

 • Yapı Kredi internet bankacılığından
 • Yapı Kredi World Mobil’den
 • Yapı Kredi Mobil’den ve
 • 444 0 444 veya 0 850 222 0 444 Yapı Kredi müşteri hizmetleri ile internet bankacılığından kullanılan taksitli nakit avans Yapı Kredi vadesiz hesaba aktarılabilir.

Yapı Kredi’nin yukarıda sıralı kanallarının haricinde farklı bankaların ATM’lerinden nakit avans kullanmak da mümkündür. Diğer bankaların ATM’lerinden yapılacak olan taksitli nakit avans çekimlerinde aşağıda yapılan nakit avans hesaplamalarına ilave olarak; çekilen nakit avans tutarının yaklaşık yüzde 3’ü müşteriye masraf şeklinde yansıtılacaktır.

Ayrıca Bkz: Kredi Kartından Taksitli Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Taksitsiz Nakit Avans Nasıl Çekilir?

1 ) Word kartınızda nakit avans limitinizi doldurmamışsanız taksitsiz nakit avans kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığı, mobil bankacılık ve ATM’leri kullanarak taksitsiz nakit avans çekebilirsiniz. İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık yöntemlerinden birini kullanarak taksitli nakit avans işleminde olduğu gibi kredi kartı menüsüne erişip nakit avans seçeneğine tıkladıktan sonra taksitsiz nakit avans seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

Bu aşamadan sonra avansı yatıracağınız hesap numarasını, çekmek istediğiniz tutarı girerek onayladığınızda taksitsiz nakit avans kullanmış oluyorsunuz. Nakit avansı ister havale isterseniz EFT olarak farklı bir hesaba aktarabilirsiniz.

2 ) Aynı işlemi ATM kullanarak da yapabiliyorsunuz. Kredi kartınızı kullanıp şifrenizi girerek kredi kartı işlemler menüsüne ulaşıyorsunuz. Menüden nakit avans seçeneğine tıkladığınızda taksitli ve taksitsiz seçenekleri ekrana geliyor.

Taksitsiz seçeneğine tıklayarak ileri dediğinizde nakit veya hesaba yatırma seçenekleri size sunuluyor. Bu seçeneklerden birini seçip ileri dediğinizde çekmek istediğiniz tutar satırı ekrana geliyor. Çekmek istediğiniz tutarı girerek onay verdiğinizde taksitsiz nakit avans kullanmış oluyorsunuz.

Yapı Kredi Taksitli Nakit Avans Limiti Ne Kadar?

Yapı Kredi taksitli nakit avans minimum 300 TL şeklinde kullanılabilmektedir. Yapı Kredi taksitli nakit avans kullanımı için herhangi bir üst limit belirlememiştir. Ancak bu noktada müşterinin nakit avans kullandığı mecra ve nakit avansı çekeceği kredi kartının limiti sınırlayıcı konumda bulunmaktadır. ATM’lerden yapılabilen günlük nakit avans çekim limiti maksimum 10.000 TL’dir. Farklı kanallar üzerinden (Yapı Kredi Mobil, World Mobil, 444 0 444 ya da 0 850 222 0 444 numaralı Yapı Kredi iletişim kanalları, Yapı Kredi şubeleri, Yapı Kredi internet bankacılığı) yapılacak taksitli nakit avansın üst limiti kredi kartı üst limiti ile eşdeğerdir.

Yapı Kredi Taksitli Nakit Avans Limit Yükseltme

Yapı Kredi taksitli nakit avans limiti, müşterinin kredi kartı limiti ile eşdeğerdir. Bu noktada “Yapı Kredi kredi kartımdan çekeceğim nakit avans kredi kartı limitimden düşer mi” sorusuna da cevap vermekte yarar var: Evet, düşer. Yapı Kredi taksitli nakit avans limitini arttırmak isteyen kişi kredi kartı limitini arttırmak için yukarıda verdiğimiz iletişim kanalları üzerinden bankaya talepte bulunabilir. Müşterinin kredi kartı limitini arttırma talebi banka tarafından şu koşullar altında değerlendirilebilmektedir:

 • Kredi kartını 1 yıldan az zamandır kullanan vatandaşlar için kredi kartı limiti aylık belgelenebilir gelirin iki katını aşamaz.
 • Kredi kartını 1 yıldan uzun zamandır kullanan vatandaşlar için kredi kartı limiti aylık belgelenebilir gelirin dört katını aşamaz.
 • Her iki koşulda da müşterinin kullandığı bütün kredi kartlarının limitleri toplanmaktadır.

Yapı Kredi Nakit Avans Taksit Sayısı

Yapı Kredi kredi kartından nakit çekim yapmak isteyen müşteriler için 2 seçenek vardır. Bunlardan ilki direkt nakit çekim yapılarak ödemesinin bir sonraki ekstrede bankaya yapılması. Bunlardan ikincisi ise 5 aydan 12 aya kadar vade ile taksitli nakit avans kullanılmasıdır. Yapı Kredi 5 aydan az ve 12 aydan fazla vadeli olarak nakit avans kullanımına imkan tanımamaktadır.

Yapı Kredi Taksitli Nakit Avans Hesaplama

Yapı Kredi’den yapılacak taksitli nakit avans kullanımlarında aylık yüzde 1,25’lik faiz oranına tabi olunmaktadır. Buna ek olarak çekilen nakit avans tutarının yüzde 1’i nakit çekim komisyonu, çekilen nakit avansın faiz meblağı üzerinden de yüzde 5 BSMV ve yüzde 15 de KKDF müşteriye masraf olarak yansıtılmaktadır. Yapı Kredi taksitli nakit avans hesaplama örnekleri aşağıdaki şablondan incelenebilir.

Nakit AvansMasraf + FaizlerTaksit TutarıToplam Geri Ödeme
5 Ay 1.500 TL131,24 TL326,25 TL1.631,24 TL
6 Ay 3.000 TL307,5 TL551,25 TL3.307,5 TL
10 Ay 4.500 TL731,24 TL523,12 TL5.231,24 TL
11 Ay 5.000 TL887,5 TL535,23 TL5.887,5 TL
12 Ay 7.000 TL1.347,5 TL695,62 TL8.347,5 TL

 

Ekstre borcunun tamamının ödenmediği hallerde yukarıdaki maliyet tablosuna ilaveten, kalan borç bakiyesi aylık yüzde 1,55 seviyesindeki gecikme faiz oranından artmaya devam edecektir.

Yapı Kredi Nakit Avans Çekemiyorum!

Yapı Kredi kredi kartında limit bulunmadığı durumlarda taksitli nakit avans da çekilememektedir. Buna ek olarak kredi kartında limit bulunduğu halde nakit avans çekemeyen vatandaşlar genellikle bu duruma anlam veremeyerek serzenişte bulunuyorlar. Kişi özelinde Yapı Kredi nakit avans çekememe sebebi aşağıdaki maddelerden biri ya da bir kaçı olabilir.

 • Kredi kartı ekstre borcunun son 1 yıl içerisinde 3 kere tamamen ödenmemesi ve asgari borcunun ödenmesi durumunda Yapı Kredi World kredi kartı nakit avans çekimine kapatılır.
 • Kredi kartına 2 ekstre dönemi boyunca ödeme yapmayan ve borcu gecikmede olan kişinin kredi kartı nakit avans çekimine kapatılır.
 • 5 aydan az ya da 12 aydan fazla vadeli taksitli nakit avans talepleri reddedilir.
 • 300 TL altı taksitli nakit avans talepleri reddedilir.
 • ATM’den 10.000 TL üzeri taksitli nakit avans talepleri reddedilir.
 • Nakit avans işlemi yapılan ATM’nin anlık arıza yapması ya da para bulunmaması gibi durumlarda Yapı Kredi’nin diğer ATM’lerinden taksitli nakit avans kullanımı yapılabilir.

Ayrıca Bkz: Kredi kartımdan neden nakit avans çekemiyorum?

Yapı Kredi Taksitli Nakit Avans Erken Kapama

Yapı Krediden çekilen taksitli nakit avanstan vatandaşın cayma hakkı bulunmaktadır. Buna göre; kullanılan taksitli nakit avansı kullandıktan sonraki 14 günlük süreçte caymak isteyen kişi 444 0 444 numaralı Yapı Kredi müşteri hizmetlerini arayarak cayma hakkını kullanmak istediğini beyan edebilir. Ardından çekmiş olduğu nakdi bankaya iade ederek taksitli nakit avans kullanımını iptal edebilir.

Yapı Kredi’den kullanılan taksitli nakit avans, vadesi gelmeyen taksitlerin ödemesi erkenden yapılarak da kapatılabilmektedir. Bu sayede faiz masrafından bir miktar tasarruf sağlanabilir. Bunun için banka şubesinden ya da ATM’den kredi kartına ödeme yapan kişi yine 444 0 444 numaralı Yapı Kredi çağrı merkezini arayarak taksitli nakit avansı için erken kapama yapmak istediğini belirterek borcunu vadesinden önce kapattırabilmektedir.

 

Web’den başvuru ve bilgi için tıklayın.

 

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.