Yasal Takip Sistemi Nedir?

Yasal Takip Sistemi Nedir?

Finansal ihtiyaçların gereğinden doğan ve kişileri bu anlamda tatmin etmeyi hedefleyen banka kurumları, bu doğrultuda kredi kartı ve kredi gibi farklı ürünler sunmaktadır. Banka işleyiş sisteminde, tüketicinin ihtiyacı olan nakdi gerek direk kredi olarak vermek gerekse de kredi kartı gibi aracı ürünlerle sunmak vardır. Sonraki aşamada taksitli biçimde ödenmesi istenmektedir. Bir nevi borç olan bu paralar,düzenli ve bilinçli tüketildiği zamanlarda anlam kazanmaktadır.

yasal takip

Fakat son yıllarda maalesef ödenmeyen kredi ya da kredi kartı borçları düzenli artış göstermektedir. Birçok vatandaşın aylardır ödemediği banka borçları çığ gibi büyümüş ve bu durum bankanın yasal yollara başvurmasına gitmiştir. Tüm bu hadiseleri ise, yasal takip süreci sisteminin temelini oluşturmuştur.

Kişilerin bankaya olan kredi ya da kredi kartı borçlarını belirli bir süre zarfında ödememesi durumda, bankanın tahsilatını yasal yollarla almasına YTS (yasal takip sistemi) denir. İlk aşamada, borçların ödenmesi için çeşitli tekliflerin sunulduğu idari takip başlarken, ikinci aşama da ise yasal takip süreci başlamaktadır;

İdari Takip;

Burada borçlu vatandaşın,ödemesini yapabilmesi için çeşitli ödeme kolaylıkları sunulmaktadır. Borç üzerinden taksitlendirme gibi inisiyatifler sunulur. Aslında kişiye sunulan büyük avantaj demek yanlış olmayacaktır.Daha çok uzlaşma yoluna gidilen bu süreç için, başarısız olma durumunda yasal tapi başlamaktadır.

İlgili Yazı: İdari takip ve kanuni takip nedir?

Hangi Durumlarda Yasal Takibe Düşülür?

Kişinin idari takip süresince herhangi bir hale yapmaması durumunda bankanın hakiki yollara başvurması ile yasal takip süreci başlamış olmaktadır. Borcun tamamının maximum 7 gün içinde ödenmesinin şart olduğu ve idaretakibe oranla daha sert bir süreç demek yanlış olmayacaktır. Avukatlar vasıtasıyla, mahkemelik olan borçlunun ödeyeceği bor üzerine avukatlık masraflarımda eklenmektedir. Borcun halen ödenmemesi durumunda ise, hacizli gibi can sıkıcı olaylar hadiseler yaşanmaktadır.

Yasal Takipten Nasıl Kurtulabilirim?

Yasal takipten kurtulma, ileride ki bankacılık işlemleriniz için son derece önemlidir. Yasal takibe düşmüş kişi, bankaların güvenini kırmış ve ileride kredi ya da kredi kartı taleplerinin olumsuz sonuçlanacağı kişiler gruba girmektedir. Bununla birlikte vatandaşların kara listeye alınması halinde borcunu ödese dahi bu süreçten kurtaramamaktadır. Bu sebepten tüketiciler, yasal takip sürecinden kurtulmanın yollarına başvurmalıdır. Yasal takipten kurtulmanın 2 alternatif bulunur,

İlk olarak banka ile iletişime geçip, üstünlük doğrultusunda yeniden yapılandıra talep etmeniz gerekmektedir. Bu aşamada, borcunuzun yeniden taksitlendirilmesi için etkili konuşma yapmak, işinizi kolaylaştırmaktır

İkinci yol ise, borcunuzun tamamını kapatabilmek için, borç kapatma kredisi kullanmaktır. Bu şekilde yasal takipten sürecinden kurtulabileceğiniz gibi, kullanmış olduğunuz krediye 36 aya kadar vade yaptırabilirsiniz.