Yeni Evlenenlere Devlet Destekli Kredi Nasıl Alınır?

Yeni Evlenenlere Devlet Desteği

Evlenmek isteyen çiftlerin ekonomik sıkıntılarına destek olmak ve evlilik kurumunu desteklemek adına, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kurulu tarafından birçok yenilik öne sürülmüştür. Yeni bir yuva kurmak isteyen kişiler her şeye sıfırdan başlayacağından şüphesiz ki, maddi desteğe ihtiyacı olmaktadır.

Yeni bir ev kurmak, düğün masrafları gibi detaylar, birçok vatandaşa ağır gelmekte ve çareyi kredi kullanmakta bulmaktadır. Bu durumun farkında olan ve genç çiftlere destek olmayan bakanlık, belirlemiş olduğu bir takım şartlar dahilinde, evlilik kredisi adı altında kredi kullandırmaktadır. Evlenmek isteyen kişilerin kullanacağı evlilik kredisinin en büyük avantajlarından biri, faiz uygulamasından muaf olmasıdır.

devlet destekli evlilik kredisi

Çeyiz Hesabı

Çeyiz hesabı, 16 Aralık 2015 tarihinde, Devlet Katkısına İlişkin Yönetmelik Bakanlar Kurulu tarafından imzalanmış,ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Uygulamaya göre, evlilik nedeniyle yapılan birikimlerine devlet %20 oranında ve 5 bin TL kadar katkı sağlamaktadır. Diğer detayları ise;

  • 27 yaşını geçmemiş ve evlenmek isteyen her türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi bu uygulamadan faydalanmaktadır
  • Cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açtırmak gerekiyor.
  • Yalnızca 1 adet çeyiz hesabı açılabilmektedir(farklı bir bankada dahi açılamamaktadır.)
  • Evlilik tarihinden en az 3 yıl boyunca aylık minimum 100 TL maksimum 1000 TL yatırım yapılmalı
  • Ödemeler her 3 ayda bir yapılmaktadır(en az 300, en çok 3000 TL )
  • Evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde, evlilik cüzdanı ve ilk evliliği olduğunu bildiren belge, bankaya iletilmeli

Konut Hesabı

Kişilerin yurt içinde ilk konut sahibi olmalarını desteklemek amacıyla konut hesabı uygulaması geliştirilmiştir. Bu sayede vatandaşların konut almak için biriktirdikleri paranın, %20 ye varan oranı devlet desteklemektedir. Bu katkı maksimum 15 bin lira olmaktadır. Bu uygulamadan faydalanmak isteyen Türk vatandaşları, nüfus cüzdanı ile Türkiye çerçevesinde bulunan mevduat ya da katılım bankalarına TL cinsinden mevduat hesabı ya da katılım fonu açması gerekir.

18 yaşından küçük kişiler ise, veli ya da vasi ile hesap açabilmektedir ve kişiler tüm bankalar içinde bir kez konut hesabı açabilmektedir. Hesaba aylık ilk sefer de maksimum 1000 TL ödeme yapılabilmekle birlikte, toplamda ise maksimum 30 bin TL yatırım yapılabilmektedir. Kişiler dönem içinde 2 kez para çekme hakkına sahip olacaklar. Ödemelerinden çok 3 ay yapılmaması ve dönem içinde 2 den fazla para çekilmesi halinde bu hesaptan çıkartılmış olacaktır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ön görmüş olduğu evlilik kredisinden, faizsiz bir biçimde faydalanmak için belirlenen koşullar;

  • Evlenecek çiftler 18-24 yaş arasında olmalıdır.
  • Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan herhangi biri ile cezalandırılmamış olmak.
  • Kişilerin ekonomik durumu evliliğe yetersiz olmalı.

Bakanlık tarafından belirlenen şartların tamamlanması halinde, her Türk vatandaşı, faizsiz 1 yıl geri ödemeksizin 10.000 TL evlilik kredisi devlet tarafından verilmektedir. Kredinin geri ödememesi için 4 yıl süre verilmiş olup, ilk yıl çocuk sahibi olanlara +1 yıl erteleme imkânı sunulmaktadır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi İçin Nereye Başvurulur?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öncülüğünde ve Maliye Bakanlığının da destekleri ile hazırlanan ve yeni evlenecek çiftlere elini uzatan devletimiz, kişilerin sosyal yaşam standardı, psikolojik yaşam gibi gibi birçok durumuna da yardımcı olmuştur. Tüm koşulları sağlayan kişiler evlilik kredisinde faydalanabilmek için, banka şubelerine bizzat başvuru da bulunması gerekmektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Evlilik hayali kuran ciflere ekonomik destek olan bankalar, aynı zamanda müşteri potansiyelini de arttırmayı hedeflemektedir. Evlilik kredisi kullandıran bankalar,

Ziraat Bankası Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Çeyiz hesabı ve ihtiyaç kredisi olarak iki kategoride kredi imkânı sunan banka, kamuya bağlı olup, kredi üzerinden faiz uygulamamaktadır. Hemen her yıl düzenlenen kampanyaları ile kişilerin dikkatini çeken banka, ziraat çeyiz hesabı, yeni evlenecek gençlere destek vermektedir.

Vakıfbank Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Yeni evleneceklere bir destekte Vakıfbank’tan gelmektedir.Evlilik süresince tüm masraflarınızı karşılayabileceğiniz ekonomik imkân, devlet bankası güvencesiyle verilmektedir.18 aya kadar vade imkânı sunan banka kefil koşulun ortadan kaldırmış ve maksimum 20000 lira limit belirlemiştir.

Bunların dışında, Halkbank, Ziraat Bankası, ING Bank ve Garanti Bankası gibi önemli banklar da, düşük faiz oranları ve uygun vade seçenekleriyle devlet destekli evlilik kredisi vermektedir.