Yeni Evlenenlere Faizsiz Kredi Seçenekleri 2020 (ÇEYİZ DESTEĞİ)

Yeni Evlenenlere Faizsiz Kredi Seçenekleri 2020 (ÇEYİZ DESTEĞİ)

Evlilik hazırlığı yapmak istiyorsunuz ancak maddi durumunuz pek de yeterli değil mi? Yıllarca hayalini kurduğunuz o muhteşem güne geri sayım başladı ve siz hazırlıkları tamamlayamadığınız için ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Artık biliyorsunuz! Bundan sonrası için derin bir nefes alın ve yazımıza dikkatli bir şekilde kulak verin…

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, evlilik hazırlığı yapan bütün çiftlerin yüzünü güldürmeyi başarıyor. Bakanlık, faizsiz devlet destekli evlilik kredisi ve devlet destekli çeyiz hesabı ile maddi sıkıntılardan dolayı bir türlü evlenemeyenlerin imdadına yetişiyor.

Yeni Evlenenlere Faizsiz Kredi Seçenekleri

Faizsiz Evlilik Kredisi

Faizsiz devlet destekli evlilik kredisi, evlenmek isteyen ancak maddi durumu yeterli olmayan kişilere adeta ilaç gibi geliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen bu destek, evlenmek isteyenlere biraz da olsa nefes aldırıyor. Peki, bu krediden kimler faydalanabiliyor? İşte yanıtı…

 • Evlenecek olan çiftlerin 18-24 yaş aralığında olması,
 • Çiftlerin, Türk Ceza Kanununun ağır suçlarından herhangi birini işlememesi,
 • Çiftlerin maddi durumlarının evlilik için yeterli olmaması,
 • Çiftlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.

Bu şartlara uyan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, faizsiz kredi imkanından yararlanabiliyor. Bu çiftler, faizsiz bir şekilde 1 yıl geri ödemesiz, 10 bin TL evlilik kredisinden yararlanabiliyor. Devlet destekli evlilik kredisinin geri ödeme süresi 4 yıl olarak belirlenmiştir. Ayrıca, evliliklerinin ilk yılında çocuk sahibi olan çiftler, evlilik kredisini 1 yıl ertelemeye de hak kazanıyor.

Faizsiz Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Pek çok banka, evlenmek isteyen vatandaşlara destek olmak amacıyla kredi imkanı sunmaktadır. Faizsiz olarak evlilik kredisi veren bankaları şöyle sıralayabiliriz:

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • ING Bank
 • Garanti Bankası
 • Türkiye İş Bankası

Çeyiz Desteği

Yeni Evlenenlere Çeyiz Desteği

Çeyiz desteği, evlenmek isteyen ancak maddi durumu yeterli olmayan çiftlere sağlanan bir sosyal yasa yardımı olarak karşımıza çıkıyor. Önceden çiftlere ayrı ayrı 5 bin TL verilirken, artık ayrı ayrı 7 bin 500 TL verilmektedir. Ancak bu destekten yararlanmak için yapılması gereken birtakım işlemler ve uyulması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. O şartları şöyle sıralayabiliriz:

 • Evlenecek olan kişilerin çeyiz desteğinden yararlanması için en fazla 27 yaşında olması gerekmektedir. Yani, bu destekten yalnızca 27 yaşından küçük olan vatandaşlar yararlanabiliyor.
 • Yaş şartına uyan kişilerin, daha sonra evlilik hesabı açması gerekiyor.
 • Açılan evlilik hesabına ise, hem belirli bir oranda hem de belirli süreler dahilinde para yatırılması isteniyor. Bunun sonucunda da hesap açan kişiler, yatırdıkları para miktarına göre destek almış oluyor.

Çeyiz Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Çeyiz desteğinden yararlanılması için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekiyor. Bunun yanı sıra, çifte vatandaşlığa sahip veya mavi kartı bulunan kişiler de, bu yardım desteğinden faydalanabiliyor. Ayrıca Türkiye’de yaşasa bile, Türkiye vatandaşı olmayan hiç kimse de bu destekten yararlanamıyor.