Yeni tüketici kanunu neler getirdi?Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yeni tüketici kanununu 28 Mayıs 2014’te resmen yürürlüğe soktu. Yeni kanunla tüketici kredileri ve kredi kartları ile ilgili sözleşmeler, kart üyelik aidatları, abonelik sözleşmeleri gibi birçok konuda tüketici haklarını ve uymayanlara yeni yaptırımları düzenliyor.

Aidat Zorunluluğu Olmayan Kredi Kartları

Bankalar her işlem için ücret talep edemeyecek. Aidat zorunluluğu olmayan kart alternatifi bankalar tarafından tüketicilere sunulmak zorunda olacak ve müşteri isterse bu kartları ya da farklı avantajları olan ücretli kartı alabilecek. Bireysel ihtiyaç kredisi başvurularında tüketici isterse başka bir sigorta şirketinden sigortalanabilecek. Yüzde 2 olan tüketici kredisi erken ödeme tazminatı yüzde 1’e inecek.
Tüketiciler aynı zamanda elektrik, su, telefon abonelik sözleşmelerini fesh edebilecek. İnşaat ruhsatı almamış hiçbir firma da maketten ev satışı yapamayacak.

Kredi kartı üyelik ücreti, hesap işletim ücreti vb. ücretler artık bu yeni tüketici kanunu ile tarih oluyor. Bankacılık alanındaki sözleşmeler ve abonelik sözleşmeleri geniş bir kitleyi ilgilendirdiği durumlar olduğu için tüketici aleyhine hükümlerin yer alması durumunda bakanlık tarafından incelemeye ve denetime tabii tutulacak.

Yeni tüketici kanununun bankacılık ve finans alanında getirdiği yenilikleri sizler için özetlemeye çalıştık. Umarız kredi kartı aidatı, tüketici kredisi dosya masrafları gibi finans müşterilerini mağdur eden uygulamalar biran önce ortadan kalkar ve mağduriyetler de böylece önlenmiş olur.

 

Yorum yazın