Yüksek Öğrenim Kredisi Veren Bankalar 2020

Yüksek Öğrenim Kredisi Veren Bankalar 2020

Yüksek Öğrenim Kredisi

Bankaların kredi hizmeti verdiği önemli müşteri gruplarından biri de, öğrencilerden oluşmaktadır. Özellikle üniversiteyi kazanmış ve yüksek öğrenim görecek öğrenciler, okul masrafları, yeni şehir için giderler, yeme-içe gibi masrafları nedeniyle maddi anlamda sıkışmakta ve bankaların eğitim kredilerine başvurmaktadır.

Özellikle son dönemlerde öğrencilere verilen kredi imkânı artmış olup, bankaların temel hedefi eğitime destek olmak ve müşteri kazanmak olmuştur.

Yüksek Öğrenim Kredisi Nedir?

Öğrenim kredisi, yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır. Başbakanlık kredisi olarak da bilinen yüksek öğrenim kredisi, öğrenim süresi boyunca başbakanlık tarafından ayın belirli dönemlerinde hesaba yatırılmakta ve buna öncülük eden banka ise Ziraat Bankası olmaktadır.

Eğitim kredisi, kamu bankasının haricinde özel sermayeli bankaların öğrencilere sunmuş olduğu kredi ise eğitim kredisi olarak nitelendirilmektedir. Öğrenim, yüksek öğrenim ve eğitim kredisi olarak da nitelenen kredide birçok banka, düşük faizli ve uygun vade seçenekleri sunmaktadır.

Yüksek Öğrenim Kredisi Veren Bankalar

Yüksek öğrenim kredisi nasıl alınır?

Yüksek Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?

Kamu kurumuna ait olan ve Ziraat Bankasını öncülüğünü yaptığı kredi ürünü olan, öğrenim kredi için başvurular, beyan edilen bilgilere ait kontroller ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamda alınarak, yapılmaktadır. İstenilen belgeler başvuru indeks sayfasında ve kyk.gsb.gov.tr adresinde ilan edilmektedir.

Şehit/Gazi çocuğu, Darüşşafaka Lisesinden mezun olan, Sağlık kurulu raporu ile  %40 engeli olan gibi öğrenciler, öncelik belgelerini alarak belirlenen süre içerisinde Kurumun “Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No 25 Çankaya /ANKARA ” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.

Diğer banka kurumlarının vermiş olduğu öğrenim-eğitim kredisi için başvurular ise öğrenci velisi gözetiminde banka şubeleri ile gerçekleştirilmektedir.

Kimler Yüksek Öğrenim Kredisi Alabilir?

 • Ön lisans öğrencileri,
 • Lisans öğrencileri,
 • Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler ( şehit çocuğu/şehit bekâr ise bekâr kardeşi, gazi çocuğu/gazi bekar ise kendisi, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.),
 • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),
 • Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, Öğrenim kredisinden yararlanabilmektedir.

Yüksek Öğrenim Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Ve Belgeler

Hemen her banka, kredi vereceği kişi için bir taşım koşulları sağlamasını istemektedir.Öğrenim kredisi içinde bankaların belirlemiş olduğu koşullar,

 • Öğrencinin ailesinin kendisine kefil olması.
 • Eğitim kredisi ödemesini alacak olan öğrencilerin ilgili bankaya ailelerinin gözetimi altında gelerek kredi alabilmesi
 • Öğrenci hem okuyup hem çalışıyor ise maaş bordrosunu bankaya evrakları arasında sunmalıdır.
 • Kişinin kredi notunun kredi notunun yüksek olması gerekir.

Gerekli evraklar ise;

 • Başvuru Formu, Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport,
 • Kişinin çalışma durumuna göre gelir belgesi,
 • Eğitime ilişkin belgeler ve fatura,
 • Şubece istenebilecek diğer belgeler.

Yüksek Öğrenim Kredisi Veren Bankalar

Öğrenim kredisi veren, kamu bankalarının başında Ziraat Bankası gelmekle birlikte özel sermayeli olan Denizbank, İş Bankası, Garanti Bankası ve Akbank da  eğitime destek vererek, öğrencilere kredi imkânı sunmaktadır.

Ziraat Bankası Yüksek Öğrenim Kredisi

Ziraat Bankası, başbakanlığın öğrencilere destek amaçlı vermiş olduğu öğrenim kredisinde başrol oynayan banka, kendi içinde de eğitim kredisi vererek, okul çağı öğrencilere destek olmaktadır.

Ayrıntılar için tıklayın.

Denizbank Yüksek Öğrenim Kredisi

Denizbank, Türkiye’de özel sermayeli olarak faaliyet gösteren Denizbank, öğrencilere masrafları için düşük faiz oranları ve 60 aya kadar vade imkânı ile kredi imkânı sunmaktadır. Eğitim kredisi için başvurular tüm DenizBank şubelerinden yapılabilmektedir.

Ayrıntılar için tıklayın.

Türkiye İş Bankası Yüksek Öğrenim Kredisi

İş Bankası, öğrencilerin her türlü giderleri için 36 aya kadar vadeli kredi imkânın sunan banka, öğrencilere özel düşük faizli kredi kampanyaları ile ön plana çıkmaktadır.

Ayrıntılar için tıklayın.

Garanti Bankası Yüksek Öğrenim Kredisi

Garanti Bankası, sunmuş olduğu eğitim kredisi sayesinde öğrenciler, dilediğinde okul masraflarını karşılayabilmekte ve okul taksitlerinizi düşük faiz avantajından faydalanarak ödeyebilmektedir. Eğitim kredisi içim 48 ay vade imkânı sunan banka, başvurular için banka şubelerine davet etmektedir.

Ayrıntılar için tıklayın.

Akbank Yüksek Öğrenim Kredisi

Akbank, gerekli koşulları sağlayan ve istenilen belgeleri tamamlayan her öğrenci için uygun ödeme seçenekleri ve düşük faiz oranları ile kredi imkânı sunmaktadır. Öğrenci kredisi şartları arasında yer alan ailenin kefil göstermesi ve ebeveynlerden birinin maaş bordosunu göstermesi koşuluyla, banka şubelerinden başvurular kabul edilmektedir.

Ayrıntılar için tıklayın.