• YARIM ALTIN
  1.349,00
  % -2,51
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  349949,367
  % 2,23
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

Yurt dışında yaşayanlar konut kredisi alabilir mi?

Yurt dışında yaşayanlar konut kredisi alabilir mi?

Yurtdışında yaşayan Türk’lerin, Türk bankalarından kredi kullanabilmeleri için gerekli olan prosedür ile Türkiye’de yaşayan kişiler için gerekli olan prosedür arasında çok fark bulunmaz. Günümüzde bankacılık sistemlerinin ürün geliştirici olan çalışmaları ve geliştirmiş oldukları olanaklar gelişen şartların ışığından sürekli olarak kendini yeniletme ihtiyacı doğurmaktadır. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlar için banka kredileri ürünleri içerisinde en önemli kısmı konut kredileri oluşturmaktadır. Bazı bankalar konut kredisi ile sınırlı kalsa da ihtiyaç kredileri de kullandırılmakta dır.

Yurtdışı İçin İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?

Yurtdışı için ihtiyaç kredisi mevzusu biraz karmaşıktır. İlk olarak ipotekli ile kullandırılan bir uygulama direkt olarak karşımıza çıkar. Nakit olan ihtiyaçlar doğrultusunda konut teminatının gösterilmesi gerekmektedir. Bunun için Türkiye’de bir taşınmazın yani konutun olması gerekir. İhtiyaç kredisinde var olan bir diğer zorunluluk ise Türkiye’de ikamet eden bir kişinin kefil olmasıdır.

Türkiye’de Verilen Konut Kredileri Gurbetçilerin İlgi Odağıdır?

Türkiye’de verilen konut kredisi türü yurtdışında yaşayan Türk’ler açısından en çok tercih edilen kredi olma özelliğini korumaktadır. Gurbetçi Mortgage ismi ile kullandırılmış olan bu kredi çeşitleri döviz ve TL’ye endeksli olarak kullanılabilir. 20 yıla kadar kredilendirme imkânı ile 500 bin TL’ye kadar borçlanma imkânı sunulmaktadır. Mortgage kredi türlerinin en önemli özelliği olan, satın alınmaya karar verilen konutun ipotek altına alınması hemen hemen her ülkede geçerli olan standart bir uygulamadır. Bu kredinin yanı sıra bankaların sunmuş olduğu konut kredisi yapılandırma işlemi de bir diğer seçenektir.

Yatırımlarını değerlendirmek isteyen ailelerin ya da kişilerin bu sistemleri öğrenmeleri gerekir. mortgage kredilerin aksatılması halinde size kredi olanağı sunan finans sistemi tek taraflı olarak belli bir dönemden sonra konutu satışa çıkartabilir. Türkiye’de kredi kullanmak isteyen gurbetçilerin yaşamış oldukları ülkedeki kredi notları, geri ödeme durumları, borçluluk durumları Türkiye bankacılık sistemi içinde tek bir kriter olarak baz alınmada, önemli veriler içinde değerlendirilmek tedir.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.