Yurtdışına para göndermenin en ucuz yolu

Yurtdışına para göndermenin en ucuz yolu

Yurtdışına Para Göndermenin En Ucuz Yolu

Günümüzde, yurtdışına para göndermek oldukça kolay hale geldi ancak “ucuzluk” minvalinde aynı şeyi maalesef belirtemiyoruz. Yurtdışına para göndermenin en ucuz yolu olarak bilinen yolların çoğunun illegal olması, pek çok insanın gözünü korkutabilirken legal yollar da kısa sürede fazla masraf alabiliyor.

Gerek iş, gerek arkadaşlık ilişkileri amacıyla yurtdışına para göndermek; detaylı olarak araştırılması ve incelenmesi gereken bir konu. Bizler bu yazıda, sizler için yurtdışına nasıl para gönderebileceğinizi ve bunu en ucuz yoldan nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlatacağız. Siz de, yurtdışına para göndermek istiyorsanız ancak bir türlü hem hızlı, hem de ucuz bir yol bulamadıysanız, yazımızı okumaya devam ederek bilgi alabilirsiniz.

yurtdışına para göndermek

Yurtdışına Para Nasıl Gönderilir?

Öncelikle belirtmemiz gereken durum hiç şüphesiz, yurtdışına parayı nasıl gönderebileceğiniz. Yurtdışına para gönderimini, dilerseniz özel kuruluşlar aracılığıyla, dilerseniz belli ödeme sistemleri aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Özellikle internetten yapılan para gönderimlerinin çok ufak komisyonlarla karşıdaki kişiye iletilebildiğini biliyoruz ancak Paypal’ın da kapanmasıyla yurtdışına para gönderiminin sıkıntıya girdiği söylenebilir; zira yurtdışında herkes, hala aktif olarak Paypal dışında servis kullanmıyor. Aşağıdaki seçenekler, yurtdışına para göndermek için kullanılabiliyor.

Bankalardan Para Transferi: Bankalar, yurtdışına para transferi yapabilmekteler ancak genelde bunun için bir haftalık bir süreci gözden çıkarmanız gerekiyor. Pek çok bankanın, bir haftadan az sürede yurtdışına parayı iletmediğini bilmekteyiz. Bu, Türkiye’nin en büyük sorunlarından bir tanesi.

Anlaşmalı Kuruluşlar: Global olarak bankalarla anlaşmalı Western Union gibi kuruluşlarla da, yurtdışına para transferi yapabiliyorsunuz ancak bu tip kuruluşlar da komisyon olarak çok fazla ücret kesebilmekteler. Bu sebepten, Türkiye’de pek tercih edilmiyorlar ancak Western Union’un örneğin çok hızlı bir servis olduğu biliniyor.

Global Ödeme Sistemleri: Ecopayz, Skrill, Neteller gibi global ödeme sistemleri de internet üzerinden yurtdışına para transferi yapabileceğiniz sistemler olarak biliniyorlar. Türkiye’de Paypal’ın kapanması ile türeyen bu global ödeme sistemlerini iyice araştırarak seçiminizi en düşük komisyon alandan yana kullanabilirsiniz.

Yurtdışına En Ucuz Para Gönderebileceğiniz Kanallar ve Ücretleri

Aşağıda, yurtdışına para göndermek için kullanabileceğiniz kanalları ve ücretlerini tarafınıza aktardık. Bunlara göz atarak, kendinize uygun bir seçim yapabilir ve para transferini gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki her yöntemin ucuz olduğu kadar aynı zamanda güvenilir olduğunu da belirtelim.

Western Union

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Western Union hem Türkiye’de hem de dünyada pek çok banka ile anlaşmalı bir kurum ve yurtdışına para transferlerinizi 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde, anlık olarak halledebiliyor.

Western Union’u kullanabilmek için öncelikle kimliğinizle birlikte, Western Union anlaşmalı bir bankaya gitmeniz ve parayı göndereceğiniz kişinin bilgilerini de bankaya iletmeniz gerekiyor. Bundan sonra, 40 EUR’luk bir ücretle -bu dönem dönem yükselebiliyor- Western Union ile yurtdışına para gönderebiliyorsunuz.

Moneygram

Moneygram da, Western Union gibi bir servis ve Türkiye’de Western Union’dan daha ucuz olması ile biliniyor. Uluslararası pek çok banka ile anlaşmalı olan Moneygram’ın Türkiye’de Denizbank ve Kuveyttürk şubeleri ile anlaşmaları mevcut. Geçtiğimiz dönemde Bank Asya ile de anlaşması bulunan Moneygram Bank Asya’nın kapatılmasından sonra portföyüne Kuveyttürk’ü eklemişti.

Moneygram ile yurtdışına ucuz yoldan para gönderebilmek için yapmanız gereken tek şey anlaşmalı bankaların herhangi bir şubesine gidip, Moneygram ile para gönderme işlemini talep etmek ve bankanıza gereken bilgileri vermek. Genelde, ücret olarak 20 EUR’dan daha az tutarda bir kesinti yapmaktalar.

Paypal ve Benzeri Servisler

Yukarıda da belirttiğimiz üzere; Paypal ve benzeri internetten ödeme sistemleri ile de yurtdışına para gönderip; yurtdışından para almanız mümkün. Paypal’ın Türkiye’de kapandıktan sonraki dönemde iştiraklerini yurtdışında devam ettirdiğini biliyoruz ve Türkiye’den Paypal hesabınızı kullanmanızın imkanı yok, ancak Paypal alternatifleri her zaman kullanılabilir haldeler.

Yapmanız gereken tek şey, Ecopayz, Skrill gibi alternatiflere yönelip paranızı bu hesaplardan göndermek. Komisyonu gönderirken, bankacılık işlemlerinden daha az alan bu ödeme sistemleri; aynı zamanda hızlı işlem yapmaktalar.

Ecopayz, Skrill, Neteller gibi ödeme sistemleri gayet güvenliyken, diğer ödeme sistemlerinden emin olmadan transfer gerçekleştirmemenizde fayda var. Genellikle, ödeme sistemleri içerisindeki transferleri herhangi bir masraf almadan yapabilen bu sistemler; karşıdaki kişinin parayı Ecopayz, Skrill yahut Neteller hesabına aldıktan sonra, banka hesabına aktarmasında komisyon alabiliyor ve bu komisyon 10 EUR gibi bir miktar oluyor.

Bankalar

TEB ve ING Bank gibi, yurtdışı menşeili ve Türkiye’de hizmet veren bankacılık kuruluşları; yurtdışı para transferi konusunda size ucuz yoldan hizmet verebiliyorlar. Ancak bu bankalarda genellikle transferin bir hafta içerisinde gerçekleştiğini ve dolayısıyla, eğer zamanınız varsa bankalardan yurtdışı para transferi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Güvenilir bir yol olduğu da, paranızın emin ellerde olduğu da aşikar ancak acil bir yurtdışı ödemeniz yahut para gönderim durumunuz varsa; bankaları herhangi bir şekilde kullanmamanız daha doğru olacaktır.