Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı | 2021 |

Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı | 2021 |

“Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı nedir” sorusunu cevaplayarak yazımıza başlamakta yarar var. Kredili Mevduat Hesabı kısaca “KMH” olarak ifade edilir. Ziraat Bankası KMH, müşterinin vadesiz hesabına tanımlanan ve hesapta bakiye bulunmadığında da kişinin harcama yapabilmesini / nakit çekebilmesini / otomatik ödemelerini gerçekleştirebilmesini sağlayan bir bankacılık ürünüdür. Ziraat Bankası KMH nasıl açılır, faiz oranı ne kadardır, KMH hesaplama nasıl yapılır, KMH ödeme ve kapatma nasıl gerçekleşir gibi soruların cevaplarını da içeriğimizde detaylandıralım.

Ziraat Bankası KMH Özellikleri

Ziraat Bankası’ndan ek hesap kullanmak isteyenler için, kredili mevduat hesabı özellikleri şu şekildedir:

 • Vadesiz hesaba ek olarak tanımlanır.
 • Hesabın eksi bakiyeye düşmesine izin verir.
 • Ek hesap, avans hesap, kredili mevduat hesabı, KMH, eksi hesap gibi ibarelerin hepsi bu hesabı tanımlamak için kullanılmaktadır.
 • Nakit çekime, alışveriş yapmaya, fatura ödemelerine, düzenli ödeme talimatlarının gerçekleştirilmesine müşteri limitleri dahilinde izin verir.
 • Ücretlendirmesi kullanılan miktarın kaç gün kullanıldığına göre banka KMH faiz oranı üzerinden otomatik olarak hesaplanır.
 • Geri ödemeleri vadesiz hesaba para yatırılarak yapılır.
 • Geri ödemelerde ayda bir ya da 3 ayda bir seçenekleri tercih edilebilir.

Ziraat Bankası KMH Nasıl Açılır? Ziraat Bankası Ek Hesap Başvuru ve Sorgulama

Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı açtırmak için bankanın başvuru aldığı kanallar üzerinden işlem yapmak gerekmektedir. Bu kanallardan ilki Ziraat Bankası şubeleridir. Ziraat Bankası şubelerine kimlik ya da ehliyetin yanı sıra gelir belgesi de ibraz edilerek KMH sözleşmesi doldurulur ve kredili mevduat hesabı başvurusu tamamlanır. Buna ek olarak Ziraat Bankası KMH başvuru kanalları aşağıdaki gibidir:

 • Ziraat Bankası resmi web sitesi
 • Ziraat Bankası ATM’leri
 • Ziraat Mobil
 • Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı veya
 • 0850 220 00 00 numaralı Ziraat Bankası Çağrı Merkezi aranarak da KMH başvurusu ve sorgulama işlemi yapılabilir.

Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı SMS başvurusu: “KMH, T.C. Kimlik No, KMH tutarı ve aylık net gelir” bilgileri aralarda birer boşluk bırakılarak yazılıp 4747’ye kısa mesaj gönderilerek yapılabilir. KMH başvuru cevabı yine aynı yolla, cep telefonuna kısa mesaj şeklinde gönderilmektedir. Ziraat Bankası ek hesap başvuru SMS metin örneği: KMH 45645645645 3000 4000

Ziraat Bankası KMH Limiti Ne Kadar Olur?

Ziraat Bankası’ndan ek hesap açtıracak kişiler bankadan talep ettikleri avans hesap meblağını beyan etmektedirler. Bununla birlikte banka, müşterinin düzenli gelirini ve mevcut kredi borç durumunu dikkate alarak KMH limiti tanımlamaktadır. Ziraat Bankası’ndan Kredili Mevduat Hesabı kullanacak kişinin limiti geliri ile doğru orantılı olarak tayin edilir.

Ziraat Bankası KMH Limit Arttırma

“Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı limit arttırma nasıl yapılır” sorusu bankanın müşterileri tarafından sıkça dile getiriliyor. Ziraat Bankası’na ek hesabın limitinin arttırılması talebinde her daim bulunulabilir. Bununla birlikte; bankanın “gelir durumunda değişme olmayan” müşterinin KMH limitinde artırıma gitmeyebileceği unutulmamalıdır. Ziraat Bankası KMH limit arttırma talebi; yukarıda sıraladığımız KMH başvuru kanalları üzerinden gerçekleştirilebilir. Ancak Ziraat Bankası KMH limit arttırma SMS ile yapılamamaktadır. KMH limitinin aylık düzenli gelirin üzerine çıkamayacağı da göz ardı edilmemelidir.

Ziraat Bankası KMH Faiz Oranı Kaç?

Ziraat Bankası’nın KMH faiz oranı piyasa koşullarına göre her daim güncellenebilmektedir. Hali hazırda bankanın ek hesap için uyguladığı faiz oranı aylık yüzde 1,25 noktasında bulunmaktadır. Ancak müşterilere KMH limitlerinden kullandıkları tutarın ancak kullandıkları gün sayısı ile orantılı olarak maliyeti yansıtılır.

Ziraat Bankası KMH Hesaplama

Ziraat Bankası ek hesabından para çekmek ya da harcama yapmak isteyen vatandaşların karşılaşacağı maliyetler takribi olarak şu şekildedir:

 • KMH Örnek Hesaplama 1: 500 TL 20 gün süre ile kullanılırsa müşterinin ödeyeceği faiz miktarı yaklaşık 5,01 TL olacaktır.
 • KMH Örnek Hesaplama 2: 500 TL 30 gün süre ile kullanılırsa müşterinin ödeyeceği faiz miktarı yaklaşık 6,25 TL olacaktır.
 • KMH Örnek Hesaplama 3: 1250 TL 15 gün süre ile kullanılırsa müşterinin ödeyeceği faiz miktarı yaklaşık 7,81 TL olacaktır.

Hesaplamalarda Ziraat Bankası’nın güncel KMH faiz oranı olan aylık yüzde 1,25’lik oran baz alınmıştır ve bu oran dönemsel olarak farklılık gösterebilir. Peki KMH borcu nasıl ödenir Ziraat Bankası’nda?

Ziraat Bankası KMH Ödemesi Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı’ndan harcama yapan kişi, bankaya dilediği zaman geri ödeme yapabilir. Bunun için vadesiz hesabına para yatırması yeterlidir. Vadesiz hesabın “eksiye” düşmesi ile kullanılan KMH limiti, hesaba para yatırılması ile kapanacaktır. KMH limitinden kullanılan miktar, kullanılan gün sayısına göre hesaplanarak (yukarıdaki örnek hesaplarda görüldüğü üzere) cüzi bir faiz müşteriye ay sonunda ya da tercihe göre 3 ay sonunda yansıtılacaktır.

Ziraat Bankası KMH Ödenmezse Ne Olur?

Kredili Maaş Hesabı’nda bulunan borcun hesap kesim tarihinden itibaren azami 14 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Bu ödemeyi yapamayacak durumda olan kişiler KMH borcunun asgari tutarı olarak bankaya borç meblağının yüzde 10’u kadar ödeme yapmalıdır. Söz konusu oranda da ödeme yapamayacak kişilerin KMH hesabına banka tarafından bloke konulmakta ve gecikme faiz oranı olan aylık yüzde 1,55 üzerinden borç miktarı artmaya devam etmektedir. Borç ödememe süreci 3 ayı aştığında banka tarafından yasal takip süreci başlatılmakta ve borç meblağı icraya konu olmaktadır. KMH ürününün bir kredi çeşidi olduğu gözden kaçırılmamalıdır.

Ziraat Bankası KMH Kapatma

Kredili Mevduat Hesabı’nı artık kullanmak istemeyen kişiler ek hesaplarını kapattırabilirler. Ancak bunun için öncelikle KMH borcu bulunuyor ise ödenmesi gerekir. KMH borcu bulunurken ek hesap kapatma işlemi yapılamaz. Borcu ödenen kredili mevduat hesabının kapattırılması işlemi; bankanın şubelerinden ve yukarıda KMH açtırma işlemi için sıraladığımız kanallardan (SMS hariç) yapılabilir.

Web’den başvuru ve bilgi için tıklayın.

 

 

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.