Ziraat Katılım Sms ile Kredi Kartı Başvurusu 2020

Ziraat Katılım Sms ile Kredi Kartı Başvurusu 2020

Ziraat Katılım Bankası, katılım bankacılığı kıstaslarına da riayet ederek ön finansman limitli kart ürünü geliştirmiştir. Klasik bankacılık ürünlerine göre düşünüldüğünde “kredi kartı” özelliklerine yakın özellikler barındıran ancak dini hassasiyetlere göre dizayn edilen bu kart “Filika” olarak adlandırılmıştır. “Filika”; “Finansman Limitli Kart” ibaresinden yola çıkılarak türetilmiştir. Filika kart hakkında detaylı bilgi ve Ziraat Katılım Bankası kredi kartı başvurusu var mı gibi soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Başvurusu

*Ziraat Bankası kredi kartı başvurusu hakkında bilgi almak için resme tıklayabilirsiniz.

Ziraat Katılım Filika Kredi Kartı Başvurusu

Finansman Limitli Kart Filika’dan kart ücreti alınmamaktadır. Aidatsız kartlar kapsamına giren Filika ile 2 aydan 60 aya kadar taksitli alışveriş yapılabilmektedir. Filika başvurusu gelir belgesi ile kolayca yapılabilmektedir. Ziraat Katılım Filika kredi kartı başvuru kanalı yalnızca Ziraat Katılım Bankası şubeleridir. Buna ek olarak ürün hakkında detayı bilgi edinmek için; 0850 220 50 00 numaralı Ziraat Katılım Müşteri İletişim Merkezi ile de iletişime geçilebilmektedir.

Başvurum Neden Onaylanmıyor?

Ziraat Katılım Bankası’na yapılan kredi kartı/ finansman kart başvuruları çeşitli nedenlerden dolayı onaylanmayabilmektedir. Bu nedenlerden sıkça karşılaşılanlarını sıralamakta fayda var.

  • Müşteri Findeks notunun riskli ya da çok riskli sınıfında olması
  • Müşterinin varlık yönetim şirketlerinde ödenmeyen borcu bulunması
  • Başvurucunun ödemesi gecikmiş; kredi, kredi kartı, avans hesap vb. kredi ürünü borcu bulunması
  • Müşterinin varsa farklı kredi kartları limitlerinin toplamının, yeni başvuruda bulunduğu Ziraat Katılım Bankası Filika Kart limiti de dahil olmak üzere aylık gelirinin 4 katını aşması. (Yasal sınır)
  • Müşterinin üzerinde haciz, e-haciz ya da icra işlemi görünmesi

Yukarıda sayılı nedenlerin hiçbiri olmadığı halde kredi kartı başvurusu onaylanmayan kişiler, banka ile iletişime geçebilirler. Evrak eksikliği vb. nedenle başvurunun beklemede olması da söz konusu olabilir.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

Ziraat Katılım Bankası’na yapılan finansman kart başvuru süreci, Findeks skoru iyi durumda olan müşteriler için son derece kısadır. Genellikle birkaç günde neticelenmektedir. Bankanın finansman politikalarına uymayan başvurular ise genellikle daha geç neticelenmekte yahut kişi başvurusuna yanıt alamamaktadır. Başvuru sonrası takip ve sorgulama işlemleri Ziraat Katılım Bankası şubelerinden ya da 0850 220 50 00 numaralı Ziraat Katılım Müşteri İletişim Merkezi’nden yapılabilir.

Detaylı bilgi için tıklayın.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.